Conducere in stare de ebrietate

Discutii privind Dreptul Penal
alinutzza

Post by alinutzza » 15 Jan 2007, 20:46

Intrebare ajutatoare: daca avea loc un accident de circulatie in parcarea de la Metro, nu se aplica Codul Rutier? Nu puteai sa-ti repari dauna pe RCA -ul persoanei vinovate?
Ce credeti?

paisie

Post by paisie » 16 Jan 2007, 16:39

alinutzza wrote:Intrebare ajutatoare: daca avea loc un accident de circulatie in parcarea de la Metro, nu se aplica Codul Rutier? Nu puteai sa-ti repari dauna pe RCA -ul persoanei vinovate?
Ce credeti?
intrebare si mai ajutatoare unde scrie ca rca-ul este valabil numai pe drumurile publice????

Iar pentru tine Luc4s eu nu ma cert doar iti explic ce se intampla in practica, daca unii sunt prosti si nu isi stiu drepturile sa le fie de bine sa faca inchisoare, iar daca sunt si mai prosti si nu stiu sa isi angajeze un avocat bun se le fie si mai de bine.

ygrec

Post by ygrec » 20 Jan 2007, 17:55

parcarea de la metro spre exemplu are regim de drum public doar in limita orelor in care este deschisa circultiei publice respectiv orelor in care magazinul este deschis. Teoretic ar tb sa sa fie afisate orele in care este deschisa circ. publice

Mihai_Deleanu

Post by Mihai_Deleanu » 20 Jan 2007, 19:35

Este infractiune insa in fata instantei conteaza cat a condus caci asa apreciaza unii judecatori pericolul social. Oricum va primi cu suspendare.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 16 guests