amenda judiciara

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
lupica

amenda judiciara

Post by lupica » 12 May 2006, 21:07

Impotriva incheierii instantei de judecata prin care s-a aplicat o amenda judiciara in conformitate cu art 198-199 C proc pen. este sau nu supusa cailor de atac ale apelului si recursului si in caz afirmativ ,care sunt termenele de exercitare si autoritatile judiciare competente sa le solutioneze ??

ildi

Post by ildi » 13 May 2006, 08:13

Incheierea instantei de judecata prin care s-a aplicat amenda judiciara prevazuta de art. 198 C.proc.pen si, cea prin care se solutioneaza cererea de scutire de plata acesteia, nu pot fi atacate separat cu recurs.
(T. Bucuresti, s.II penal, dec. nr. 155/1994.)

lupica

Post by lupica » 13 May 2006, 10:06

Dar cum ramane cu dispozitiile art 362 alin 1 lit f din C.proc.pen care spune ca poate face apel sau recurs ,printre altii si orice persoana ale carei interese legitime au fost vatamate printr-o masura sau printr-un act al instantei ?

ildi

Post by ildi » 13 May 2006, 15:53

Uite ce am gasit, vad ca practica nu este unitara...

"...prin dispozitiile art. 192 alin.2 nu este inlaturata incidenta disp. art. 362 alin. 1 lit.f, conform carora poate face recurs impotriva hot. instantei (in acest caz, impotriva incheierii prin care instanta a aplicat amenda) printrea altii, orice persoana ale carei interese legitime au fost vatamate, printr-o masura sau act al instantei.
In consecinta incheierea poate fi recurata, in conditiile art. 362 alin.1, lit. f."
T.S., s.m., dec.nr. 54/1975.

krisstina

Post by krisstina » 13 May 2006, 16:05

lupica wrote:Dar cum ramane cu dispozitiile art 362 alin 1 lit f din C.proc.pen care spune ca poate face apel sau recurs ,printre altii si orice persoana ale carei interese legitime au fost vatamate printr-o masura sau printr-un act al instantei ?
Se aplica dispozitiile art 362 alin 1 lit f din C.proc.pen. (parerea mea si a unui prieten).

Ildi zicea ca incheierea prin care s-a aplicat amenda judiciara si cea prin care se solutioneaza cererea de scutire de plata a acesteia nu pot fi atacate separat cu recurs.

Nu am inteles ce legatura are cu postarile anterioare ultima interventie a lui Ildi.

ildi

Post by ildi » 13 May 2006, 16:16

N-are... :oops:

krisstina

Post by krisstina » 13 May 2006, 16:21

:kiss:

ildi

Post by ildi » 13 May 2006, 16:32

:kiss: :floare: :cafea:

Totusi, din decizia Supremului inteleg sa incheierea prin care s-a aplicat amenda judiciara poate fi atacata separat... :roll:

Noa, m-am incurcat, ma duc sa ma documentez. :lol:

lupica

Post by lupica » 13 May 2006, 17:36

Eu consider ca apelul sau recursul impotriva incheierii prin care s-a dispus aplicarea amenzii judiciare ,nu pot fi declarate decat odata cu fondul.

wittmann

Post by wittmann » 14 May 2006, 08:00

Foarte corect.... Va spun din proprie experienta. :grin:

bog28

Post by bog28 » 14 May 2006, 21:20

de acord, se poate face recurs/apel invocand 362, f ,dar numai odata cu fondul. am decizie de speta, daca aveti nevoie.

ildi

Post by ildi » 14 May 2006, 21:37

Acum am inteles, multumesc.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests