Solutii finale pentru inselaciune prin Internet????

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
redhair

Solutii finale pentru inselaciune prin Internet????

Post by redhair » 31 Jan 2006, 13:18

Caut de mult o solutie finala pentru fraude, inselaciuni prin internet.... Cine ma poate ajuta?
Ex:
http://www.adevarulonline.ro/arhiva/200 ... e/50/4328/
http://www.evenimentul.ro/local/article ... ticle.html
http://www.gds.ro/Ancheta/2005-05-03#articolNr35955

Ce parere aveti despre faptul ca in Romania sunt pedepse mult mai mari decat in alte tari?

Stiu ca sunt in toata tara foarte multe dosare dar vad ca nimeni nu spune nimic de solutii...
Daca stie cineva ...
Merci

redhair

...

Post by redhair » 31 Jan 2006, 18:10

...totusi nici un avocat care sa aiba un proces de genul acesta pe rol????

luciflor

Post by luciflor » 31 Jan 2006, 22:23

Cu tot respectul pentru interventia ta, dar daca tot ce stii este din ziare, adica "ce au facut oamenii legii" (care oameni ai legii):
"Oamenii legii au anihilat acum doua zile o grupare infractionala care in perioada 2003-2005...."
atunci ... nu cred ca iti va raspunde cineva.
Asta-i rolul presei, sa faca valva, sa incite, sa cumpere lumea ziarul.
Defineste, te rog, "oamenii legii" si iti raspund eu la intrebare. Pe cuvant.

redhair

Post by redhair » 31 Jan 2006, 23:25

luciflor wrote:Cu tot respectul pentru interventia ta, dar daca tot ce stii este din ziare, adica "ce au facut oamenii legii" (care oameni ai legii):
"Oamenii legii au anihilat acum doua zile o grupare infractionala care in perioada 2003-2005...."
atunci ... nu cred ca iti va raspunde cineva.
Asta-i rolul presei, sa faca valva, sa incite, sa cumpere lumea ziarul.
Defineste, te rog, "oamenii legii" si iti raspund eu la intrebare. Pe cuvant.

Luciflor am dat doar cateva exemple de cazuri. NU sunt expert. Sunt implicat in asa ceva si cel care judeca dosarul e un om care nu are legatura de nici un fel cu internetul (judeca numai crime ... si stie sa dea numai de la 15 ani in sus...). De altfel, spune ca este caz fara precedent si vine cu tot felul de idei care uimesc pana si pe avocati...
Nu mai inteleg nimic. Stiu sigur ca exista la Teleorman un caz in care s-a dat 17 ani la tribunal si 3 cu suspendare la Curtea de Apel....
De aceea vreau sa stiu cu siguranta daca mai sunt si alte solutii sau sa vorbesc si cu altii implicati in astfel de procese.
PS: Nu imi spune ce "scriu" ziarele caci am patit-o pe pielea mea... din pacate...
Bafta

luciflor

Post by luciflor » 31 Jan 2006, 23:36

Imi pare rau. Nu am stiut. Am crezut altceva.
Sper sa rezolvi problema. Bafta multa.

redhair

Post by redhair » 31 Jan 2006, 23:42

NP. Merci oricum!
Altcineva care ma poate ajuta?

Baltazar

Re: Solutii finale pentru inselaciune prin Internet????

Post by Baltazar » 01 Feb 2006, 10:30

decizia penala nr. 870/2005 a I.C.C.J.

redhair

Post by redhair » 01 Feb 2006, 11:35

Baltazar, iti multumesc mult. Mai stii despre alte decizii? Stiu ca sunt foarte multe dosare pe rol de acest gen...
Altcineva?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests