va rog ajutati-ma.-plangere penala a angajatorului

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
mirelam

va rog ajutati-ma.-plangere penala a angajatorului

Post by mirelam » 08 Feb 2006, 00:28

Am fost angajata la un minimarket pe baza unui cim care nu a fost semnat de catre mine(cim-ul s-a inregistrat la trei luni de la data angajarii si a fost semnat de catre patron la rubrica salariat),in functia de contabil.Pe data de 24.01.2006 am fost anuntata,verbal,ca nu mai are nevoie de serviiciile mele, in urma unor discutii legate de fatul ca s-a constatat o lipsa in inventar.Mentionez ca nici eu nici vanzatoarele din magazin nu au semnat vreun pv de preluare inventar sau de constatare lipsuri.Mai mult,la incercarea de a verifica actele contabile pentru gasirea unor eventuale greseli,am fost oprita de catre patron,pe motiv ca nu are sens sa muncesc atat pentru ca de fapt a fost un furt din gestiune in grup,motiv pentru care eu si alte patru persoane am fost anuntate,verbal, ca nu n-i se accepta demisiile scrise si ca dupa o perioada de preaviz de 14 zile lucratoare,vom primi prin posta decizia de incetare a cim,in care va fi mentionat faptul ca s-a iesit lipsa la inventar,insotita de o citatie la politie pentru explicatii.Va rog spuneti-mi daca este posibil sa faca plangere la politie impotriva noastra si in ce conditii putem evita desfacerea disciplinara a cim.

In cazul in care angajatorul a inaintat o plangere penala fara ca eu sa fiu cercetata disciplinar si fara sa m-i se reproseze ceva in legatura cu lipsa din inventar(am fost acuzata verbal ca nu am observat ca lipsec bani-mentionez ca nu este cert ca lipsesc bani pentru ca nu s-au verificat actele contabile,a fost un simplu calcul al inventarului),este posibil sa primesc citatie pentru explicatii sau sa se ajunga la un proces?Am fost amenintate ca vor face expertiza contabila,ca vor depune plangere, ne vor duce la testul poligraf si ca ne vor pune sechestru pe case!
Pot chema expertiza contabila daca tin evidenta dubla,i-au marfa fara factura,cifra de afaceri este declarata fals astfel incat sunt neplatitori de tva etc.?
Pentru a depune plangere nu este necesara o acuzatie care sa poata fi probata de firma cu acte doveditoare si de care sa fiu si eu instiintata in scris?

Azi am primit citatie la sectia de politie de care apartine firma.Am aflat ulterior ca toti cei 11 salariati au fost chemati(si cei carora nu l-i s-au inregistrat demisiile si cei care au ramas)In citatie sunt numita ,,faptuitor".Se pare ca politistul care semneaza la rubrica ,,organ de cercetare penalann este prieten cu patronii.Nu stiu daca trebuie sa ma prezint si nici ce invinuiri imi sunt aduse?daca ma trezesc chemata la testul poligraf,trebuie sa ma prezint?politia sau procuratura are calitatea de a dispune testul poligraf.Credeti ca aceasta reclamatie la politie este facuta ca sa poata indeplini formalitatile pentru desfacerea CIM pe motive disciplinare?

luc4s

Post by luc4s » 08 Feb 2006, 01:36

Daca nu ai preluat nimic nu se pune problema cu privire la existenta unei infractiuni.
In plus, trebuie sa-ti dovedeasca ca tu ai luat suma de bani din gestiune.
Scria faptuitor deoarece, pana la inceperea urmaririi penale, in conditiile in care e depusa o plangere penala impotriva ta, asa te numesti, conform CPP
Testul poligraf il poti refuza, dar daca nu ai nimic de ascuns eu iti recomand sa-l faci, pentru a arata buna ta credinta.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 14 guests