Furt sau talharie ?

Discutii privind Dreptul Penal
student_com

Furt sau talharie ?

Post by student_com » 10 Aug 2005, 19:38

Smulgerea unui lantzisor de aur de la gatul victimei , in conditziile in care victima nu sufera nici un traumatism fizic, va fi incadrata la furt sau talharie?
Profa de penal a zis ca este furt in cazul unui lantziushor subtzire care nu lasa nici o urma , nu dezechilibreaza victima etc; iar Boroi intrno culegere de spetze zica cani talharie , actul de violentza fiind insusi ruperea lantzului, chiar daca persoana este in stare avansata de ebrietate si nu simte. Dupa care ma iau ? (cu mana goala desigur ... :lol: ) Tks.

wittmann

Post by wittmann » 10 Aug 2005, 20:29

Mergi pe practica judiciara care spune ca e talharie, desi personal cred ca e furt.

gavril

Post by gavril » 10 Aug 2005, 21:10

talharie .. e ..

de zici wittmann ca e furt ?

adi_avo

Post by adi_avo » 10 Aug 2005, 21:57

E talharie pt ca actiunea de smulgere intra la alte violentze(art 180 cp)

virtual

Post by virtual » 11 Aug 2005, 07:18

Poate ne spui si noua cine e profan de penal...

comisar

Post by comisar » 11 Aug 2005, 11:29

Fapta este tilharie,daca lantul il lua de la git prin desfacerea sistemului de inchidere si victima sa nu simta era furt,daca l=a smuls este tilharie.

wittmann

Post by wittmann » 11 Aug 2005, 12:53

Violenta in cazul infractiunii de talharie are (sau ar trebui sa aiba) intelesul cuprins in art. 180 CP; cand vorbim de acte de violenta in acest sens, se inteleg actele de violenta asupra corpului persoanei si nu asupra bunurilor. Dar dupa cum aratat, practica e unanima in sensul de a considera acest gen de fapte ca fiind talharie. Asa ca cine sunt eu sa pun cu instantele? :(

roxanagalateanu

Post by roxanagalateanu » 11 Aug 2005, 13:01

in cartea de penal special, loghin+toader scrie ca in cazul smulgerii unui bun, exista talharie doar daca victima, intuind intentia faptuitorului sau revenindu-si imediat din surpriza, opune rezistenta. dar daca bunul este smuls fara ca victima sa opuna rezistenta, fapta constituie infr de furt, deoarece nu se aduce cu nimic atingere relatiilor sociale referitoare la integritatea corporala sau libertatea persoanei.
plus ca daca violenta este indreptata asupra bunului este furt, nu talharie..asa ca ce a zis "profa" suna cam ciudat..
eu zic ca e logic.., nu?

wittmann

Post by wittmann » 11 Aug 2005, 13:13

E foarte logic, dar se pare ca doar pentru noi doi.

comisar

Post by comisar » 11 Aug 2005, 15:10

D-le Witmam uite pentru mine nu este logic,daca dvs aveti la git un lant de aur destul de gros si eu trec pe linga dvs si cu o forta de superman il smulg de la git.Crezi ca nu te doare gitul o saptamina si nu se vad urme pe git,dat fiind faptul ca ti-am smuls si 100 fire de par odata cu lantul
Daca tinem cont ca insasi cuvintul "Smulge"inseamna durere,suferinta putem sa ne creem convingerea ca fapta este tilharie.

roxanagalateanu

Post by roxanagalateanu » 11 Aug 2005, 15:14

pai...talharie exista atunci cand violenta se indreapta asupra persoanei. ori e clar ca in acest caz, violenta s-a indreptat asupra lantisorului. adica..hmm..lantisorul face corp comun cu corpul victimei? si daca smulgere=durere..daca tinea lantisorul in mana si ii era smuls de acolo? ce durere mai simtea?

alcali

Post by alcali » 11 Aug 2005, 15:35

pai exista 2 conceptii in doctrina:una restrictiva care sustine ca violenta trebuie exercitata numai asupra persoanei pt ca infract sa fie considerata talharie, si o alta conceptie ,mai laga ( pe care a confirmat-o si practica judiciara) in care se considera ca violenta se poate exercita impotriva persoanei si mediat, prin bunurile care se afla asupra ei si pe care faptuitorul si le insuseste prin forta brutala."smulgerea unui obiect aflat pe corpul sau in mana victimei, implica o rupere brutala a contactului pe care acesta il avea cu bunul, o violenta transmisa asupra acestuia". :-|

wittmann

Post by wittmann » 11 Aug 2005, 18:18

Comisare, si daca lantul e f. subtire si se va rupe foarte usor, iar eu abia imi dau seama? Ce este: talharie sau furt?

comisar

Post by comisar » 11 Aug 2005, 18:27

Am spus d-le Witman,lantul gros, lasati ce spun autorii de S.F.,tilharie sau furt.

wittmann

Post by wittmann » 11 Aug 2005, 18:29

Am inteles. Dar daca lantul e subtire?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests