fals in declaratii sau fals privind identitatea

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
sofia

fals in declaratii sau fals privind identitatea

Post by sofia » 17 Jun 2005, 10:36

Sunt doua surori gemene si una dintre ele foloseste actul de identitatea al celeilalte surori pentru a ridica o suma de bani de la banca.
Unde incadram fapta la art. 292 sau la art. 293?

justitiabilul

Post by justitiabilul » 17 Jun 2005, 10:58

Banca nu este un organ sau institutie dintre cele la care se refera art. 145.
Mai putin BCR.
Si cu privire la aceasta, vreau sa spun ca, personal, nu agreez ideea ca bancile nu sunt considerate institutii de interes public, sau mai exact care presteaza servicii de interes public.
Din pacate, practica e unitara in sensul ca nu sunt institutii publice, decat daca statul detine macar o actiune!!!

sofia

Post by sofia » 17 Jun 2005, 11:10

Interesant!
Dar daca statul detine o actiune, societatea devine de interes public?

Oricum, iti multumesc ca m-ai ajutat sa-mi mai dau seama ca nu am inteles niciodata prea clar art. 145.

Separat de asta insa, daca ar fi facut declaratia in fata unei institutii publice si ar fi folosit actul de identitate, care era incadrarea?

AllyMcBeal

Post by AllyMcBeal » 17 Jun 2005, 12:56

Cred ca se poate retine doar falsul privind identitatea,daca declinarea identitatii in fals se face in cadrul unei declaratii.Daca insa si continutul declaratiei nu corespunde adevarului,se va retine concurs.
Imi imaginam urmatoarea situatie:una din surori,cu actul de identitate al celeilalte,da la notar o declaratie pe proprie raspundere ca nu detine pamant/alte surse de venit - declaratie necesara obtinerii unui loc de casa/ajutor social.Aceasta in situatia in care sora ei (titulara buletinului) nu este in nevoie.Cred ca aici e concurs intre cele doua texte.

comisar

Post by comisar » 17 Jun 2005, 14:18

Daca folosirea buletinului se face cu consintamint nu este nici o fapta,depinde ce se urmareste prin folosirea acestui buletin,s-ar putea sa fie si inselaciune in dauna bancii,

sansiro

Post by sansiro » 17 Jun 2005, 14:32

Daca sora geamana si-a dat acordul, efectul juridic urmarit de faptuitoare s-ar fi produs oricum prin demersul personal al titularei actului de identitate. S-au dat solutii in asemenea czuri insensul art. 10 lit. d

ADR

Post by ADR » 17 Jun 2005, 23:38

nu inteleg de ce draga sofia vezi infractiuni peste tot din moment ce nu exista nici un prejudiciu nici o stare de pericol si nici pericol social

ca jursit nu vad incidenta legii penale intr-o asemenea speta poate doar de dragul unui brainstorming relativ inutil

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests