Art. 202 alin. 3 C.p.

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
sofia

Art. 202 alin. 3 C.p.

Post by sofia » 17 Jun 2005, 06:43

Potrivit prevederilor art. 202 alin. 3 Cod penal:
"(3) Ademenirea unei persoane in vederea savarsirii de acte sexuale cu un minor de sex diferit sau de acelasi sex se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani."

Aceasta infractiune intra in concurs cu infractiunea incriminata in art. 202 alin. 1, sau este o modalitate alternativa a infractiunii de copruptie incriminata in alin1?

AllyMcBeal

Post by AllyMcBeal » 17 Jun 2005, 06:51

Al.3 prevede o modalitate alternativa de savarsire a infractiunii de coruptie sexuala,deci va intra in concurs cu cea de la al.1,daca se realizeaza ambele actiuni:acte obscene/ademenirea altei pers.

sofia

Post by sofia » 17 Jun 2005, 07:43

Eu vad alin. 3 ca pe o instigare la savarsirea infractiunii incriminate de art. 198 c.p. si cred ca se aplica atunci cand este o instigare neizbutita.

Modalitatile alternative nu intra in concurs.
Intra in concurs doar modalitatile de baza (tip) sau cele derivate.

sansiro

Post by sansiro » 17 Jun 2005, 14:03

Nu sunt de acord cu sustinerea in legatura cu instigarea neizbutita. Nu este vorba de o instigare. Ademenirea are legatura cu victima, asupra ei se exercuta pe cand instigarea presupune un indemn adresat autorului. Nu are ce cauta instigarea aici. Din punctul meu de vedere, ademenirea ar aparea ca un act pregatitor al infractiunii de la art. 198, act pregatitor pe care legiuitorul a ales sa il sanctioneze ca pe o infractiune distincta.
In alta ordine de idei, este corect ce ai spus in legatura cu modalitatie alternative. Acestea exclud concursul de infractiuni. Este vorba de distinctia intre infractiunile cu continut alternativ si cele cu continuturi alternative. In primul caz nu este vorba de concurs in vreme ce a doua ipoteza presupune concursul chiar daca incriminarile apar sub acelasi titlu de articol (inselaciune, fals de monede sau alte valori, etc.)

sofia

Re: Art. 202 alin. 3 C.p.

Post by sofia » 17 Jun 2005, 14:15

Sofia wrote:Potrivit prevederilor art. 202 alin. 3 Cod penal:
"(3) Ademenirea unei persoane in vederea savarsirii de acte sexuale cu un minor de sex diferit sau de acelasi sex se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani."
Eu inteleg ca autorul este ademenit nu victima.
Victima este minorul.

sansiro

Post by sansiro » 17 Jun 2005, 14:20

Ai dreptate nu am citit atent textul. Ademenirea totusi exclude instigarea, unde instigatul stie ca va comite o infractiune. La ademenire se poate presupune ca faptuitorul fost indus in eroare cu privire la minoritatea victimei. Oricum textul in discutie este absolut defectuos.

codobelc

Post by codobelc » 17 Jun 2005, 14:27

Este o deficienta de exprimare a legiuitorului. Ademenirea aduce a instigare intr-adevar, dar fiind incriminata separat ca infractiune distincta, nu se va retine instigarea.
Fapta se retine in concurs ce cea de la al. 1., fiind continuturi alternative.

ADR

Post by ADR » 17 Jun 2005, 23:43

poate legiutorul a prefatat teoria autorului mediat din viitorul cod penal si la asta i-a fost mintea cand a redactat textul

oricum la cum arata si se comporta minorii si minorele din ziua de azi cam greu sa ii/le corupi tu cat sa te corupa ei/ele pe tine

alin_2003

Post by alin_2003 » 18 Jun 2005, 13:44

Noul Cod penal nu consacra teoria autorului mediat, ci tot participatia improprie.
Si eu zic ca fapta din alin.1 se retine in concurs cu cea din alin.3 daca cel care a facut ademenirea a comis si actele de la alin.1 inainte. Daca cel ademenit da curs invitatiei, el va comite 198 sau 202 iar cel care l-a ademenit va comite 202 alin.3

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests