profesoare-infractoare

Discutii privind Dreptul Penal
cumintzica

profesoare-infractoare

Post by cumintzica » 12 Apr 2005, 14:30

Incadrati juridic urmatoarele fapte:

1. profesoara X cere elevilor sa primeasca cadou de 8 martie, caci altfel le va da lucrare de control
2. profesoara X cere unui elev sa se prezinte la ea acasa pentru a-i bate covoarele, caci altfel il lasa corijent
3. profesoara X cere bani elevilor pentru a fi folositi la organizarea olimpiadei de nationale de fizica, dar nu a eliberat nici o chitanta, iar banii nici au ajuns la organizatorii olipiadei, ci au fost insusiti.

marturisesc ca imi da de furca incadrarea juridica, nu cred ca primele 2 pot consitui infractiuni. la nr. 3 cred ca cel putin poate fi vorba de inselaciune, daca nu ceva mai grav. astept pareri mai avizate.

norocel

Post by norocel » 12 Apr 2005, 14:46

Luarea de mita
ART. 254
Fapta functionarului care, direct sau indirect, pretinde ori primeste bani sau alte foloase care nu i se cuvin ori accepta promisiunea unor astfel de foloase sau nu o respinge, in scopul de a indeplini, a nu indeplini ori a intirzia indeplinirea unui act privitor la indatoririle sale de serviciu sau in scopul de a face un act contrar acestor indatoriri, se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 12 ani si interzicerea unor drepturi.

De ce nu?

alin_2003

Post by alin_2003 » 12 Apr 2005, 15:00

De acord cu norocel pentru 1 si 2. Se poate eventual discuta aplicarea art.18^1 dar incadrarea cred si eu ca aceasta este.
la nr.3, cred si eu ca e inselaciune.

cumintzica

Post by cumintzica » 12 Apr 2005, 15:06

intr-adevar...cred ca pot fi incadrate aici chiar 1 si 2
in ceea ce priveste nr. 3, inca nu mi-e foarte clar daca X avea intr-adevar ca indatorire de serviciu strangerea de bani pt olimpiada.

wittmann

Post by wittmann » 12 Apr 2005, 15:13

1. Luare de mita;
2. Santaj;
3. Inselaciune (daca nu primise ca atributie strangerea banilor) sau abuz in serviciu (daca primise aceasta sarcina).

minodora

Post by minodora » 12 Apr 2005, 15:25

De acord cu Wittman 1 si 3. In ceea ce priveste santajul este discutabil. Ma mai gandesc.

wittmann

Post by wittmann » 12 Apr 2005, 15:33

Santaj - constrangerea unei persoane, prin violenta sau AMENINTARE, sa dea , SA FACA, sa nu faca sau sa sufere ceva, daca fapta este comisa spre a dobandi in mod injust un folos, pentru sine sau pentru altul.

As zice ca se incadreaza, desi la o a doua lectura s-ar parea batutul covorului nu constituie un folos in intelesul art. 194. :lol:

In caz contrar, este tot abuz in serviciu.

minodora

Post by minodora » 12 Apr 2005, 15:41

Mai degraba supunerea la munca fortata. :-D

wittmann

Post by wittmann » 12 Apr 2005, 15:43

Ce supunere la munca fortata? Sclavie, trafic de persoane... :lol:

cumintzica

Post by cumintzica » 12 Apr 2005, 15:48

:lol:

inca ceva: aveti idee unde pot gasi modalitatea de sanctionare a astfel de abateri disciplinare savarsite de un cadru didactic?
am citit lg. 128/1997 privind statutul personalului didactic si normele de aplicare, dar povestesc doar despre cum se salarizeaza profii, nu si cum se sanctioneaza. legea invatamantului nici ea nu are sanctiuni exprese.
trebuie sa caut cumva o lege despre functionari in general?

alin_2003

Post by alin_2003 » 12 Apr 2005, 16:20

Daca batutul covorului constituie un folos (si eu cred ca da) atunci nu e santaj ci luare de mita. Deci santaj oricum nu poate fi in cazul asta.
Cat priveste banii de la olimpiada, ea nu putea avea o astfel de atributie pentru ca strangerea banilor nu e legala. Olimpiada se organizeaza de catre minister si inspectorat, nu de catre elevi. daca ar fi avut totusi o astfel de atributie, eu cred ca insusirea banilor stransi ar fi delapidare, nu abuz in serviciu.

alin_2003

Post by alin_2003 » 12 Apr 2005, 16:23

Cat priveste sanctiunile disciplinare, eu cred ca legea 128 prevede ceva sanctiuni, dar nu sunt sigur. Oricum, ea se completeaza cu Codul muncii in privinta aspectelor procedurale referitoare la raspunderea disciplinara.

cumintzica

Post by cumintzica » 14 Apr 2005, 09:29

am sugerat comisiei de disciplina care investigheaza "cazul" desfacerea disciplinara a contractului de munca (toate celelalte sanctiuni i-au fost deja aplicate, caci este la a treia abatere), ceea ce din cate am inteles este destul de greu sa se intample, intrucat este nevoie de votul majoritatii profilor din scoala. probabil vor face front comun si isi vor apara colega de asa nedreptate...cand oare vor inceta oamenii sa sa-i apere pe cei care fac de rusine profesii in numele "solidaritatii"?

elis

Post by elis » 14 Apr 2005, 10:16

Cumintzica wrote:...cand oare vor inceta oamenii sa sa-i apere pe cei care fac de rusine profesii in numele "solidaritatii"?
Cand vor fi bine pregatiti profesional si nu vor mai avea nevoie sa se solidarizeze in incompetenta.
Si se mai apara uniii pe altii pentru ca sunt putini care nu fac aceleasi lucruri pe care ar trebui sa le condamne.

norocel

Post by norocel » 14 Apr 2005, 13:15

Cumintzica, iti admir entuziasmul dar exista o probabilitate foarte mare sa fii dezamagita.
Daca ai face o plangere penala, as putea paria ca s-ar da NUP.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 13 guests