FURT DE ENERGIE ELECTRICA

Discutii privind Dreptul Penal
12345

FURT DE ENERGIE ELECTRICA

Post by 12345 » 22 Mar 2005, 10:18

Am adjudecat un apartament de unde mama fostului propr. nu vrea sa iasa. Pentru a nu avea surprize pana la evacuare, am rezilizt contractul cu electric- acestia au taiat firele pe exteriorul apart. , contorul ramanand in imobil. Dupa ce ei au plecat cea care loc. acolo si-a legat firele la loc.
Cand a venit angajatul electrica a incasat bani ptr. lumina in functie de ce scria pe contor, dar nu s-a autosesizat ca acesta nu trebuia sa mearga.
Eu cand am aflat m-am dus la electrica si am anuntat ca se consuma electricitate, dar pe acestia nu a parut sa-i intereseze.
Acum se plateste ca ei stiu ca mai dureaza executarea, dar atunci cand vor sti clar ca pleaca vor gati cu siguranta la microunde .......cand am spus asta celor de la electrica au spus ca daca ei pleaca si nu platesc atunci mie nu-mi va da drumul decat daca platesc datoria lasata de ei.
Ce pot face sa previn o astfel de situatie?

Multumesc pentru raspunsuri!

elis

Post by elis » 22 Mar 2005, 11:53

Mai bine fa o plangere penala.

mariuca

Post by mariuca » 22 Mar 2005, 12:11

s-a aplicat un sigiliu....?

elis

Post by elis » 22 Mar 2005, 12:23

Sigiliul se aplica pe contor si nu cred ca a umblat cineva la contor.

12345

re

Post by 12345 » 22 Mar 2005, 12:28

Nu s-a aplicat sigiliu pentru ca nu s-a putut lua contorul - acesta era in interiorul imobilului- s-au taiat firele din exterior.
Plangerea penala nu stiu daca poate fi o solutie pentru mine - el a platit atunci cand ulterior a venit sa i se citesaca contorul(probabil ca angajatul care citeste nu stia ca acesta nu mai trebuia sa functioneze). El plateste acum lumina dar cand va sti sigur ca va fi dat afara atunci va gati numai la microunde si-mi va lasa mie o datorie pe care cei de la electrica mi-au spus ca daca nu o voi plati nu-mi va mai deschide contract de furnizare a energiei. Deocamdata electrica a spus ca-i va intrerupe din dou ca altceva nu au ce sa-i faca

elis

Post by elis » 22 Mar 2005, 12:33

Atunci vezi daca nu se incadreaza in vreuna din urmatoarele situatii:

ART. 62-Legea nr. 318/2003

(1) Sustragerea de energie electrica constituie infractiunea de furt si se pedepseste conform prevederilor Codului penal.
(2) Deteriorarea, modificarea fara drept sau blocarea functionarii echipamentului de masurare a energiei electrice livrate constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 4 ani.
(3) Deteriorarea, modificarea fara drept sau sustragerea componentelor instalatiilor energetice constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.
(4) Executarea sau folosirea de instalatii clandestine in scopul racordarii directe la retea sau pentru ocolirea echipamentelor de masurare constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.
(5) In cazul in care infractiunile prevazute la alin. (2)-(4) sunt savarsite de un salariat al unui titular de licenta, limita minima si maxima speciala a pedepsei se majoreaza cu cate un an.
(6) Tentativa la infractiunile prevazute de alin. (2)-(4) se pedepseste.

mariuca

Post by mariuca » 22 Mar 2005, 13:20

mai fa o sesizare la SC Electrica , prezinta-le situatia in care te afli... trebuie sa faca ceva pana la urma..

12345

re.

Post by 12345 » 22 Mar 2005, 13:31

M-am gandit sa mai incerc dar nu stiu ce voi rezolva - eu am fost ieri 21.03. la ei si nu prea vroiau sa colaboreze si asta pentru ca ei considera ca la intreruperea contractului de furnizare a energiei eu abia intrasem in posesia imobilului si imediat am intrat in litigiu cu fostul propr. ....bla.bla.
Dupa ce le-a taiat prima data llumina fostul propr. (politist de sectie) a fost la electrica si a facut scandal.
Probabil ca sefa de tura de la electrica nu vrea sa aiba complicatii......

elis

Post by elis » 22 Mar 2005, 15:17

Daca faci o cerere scrisa si iei un numar de inregistrare vor trebui sa ia masuri (vezi HG nr. 1007/2004)

12345

SUBIECT INCHIS

Post by 12345 » 22 Mar 2005, 15:20

Chiar acum am sunat la electrica si m-i s-a spus ca le-a fost ridicat contorul. Sper ca se va termina aici .
Multumesc pentru interventii !

elis

Post by elis » 22 Mar 2005, 15:29

Sa stii ca fara contor se poate consuma energie electrica, doar ca nu se poate masura, dar daca se ia contorul si consumatorul se rebranseaza atunci, in mod clar este furt de energie si poti face plangere penala.

12345

re.

Post by 12345 » 22 Mar 2005, 15:32

Om traii si om vedea ! :( :(

master1

Post by master1 » 30 May 2005, 22:12

SUCCES!!!!!!!!!

12345

ms. master1

Post by 12345 » 30 May 2005, 22:21

Oricum eu am incercat sa dovedesc reaua credinta a locatarei prin modul in care consuma curent electric si ..................cred ca am reusit.............trebuie sa ma duc sa iau hotararea ptr. ca instanta a ramas in pronuntare. Image

Oricum multumesc tuturor ptr. raspunsuri !!!!!!!!Image

norocel

Post by norocel » 02 Jun 2005, 11:40

Solutia???

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests