Cat poate dura un proces penal (lovire) ?

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
elena23

Cat poate dura un proces penal (lovire) ?

Post by elena23 » 22 May 2005, 09:18

Cat poate dura maxim un proces penal legat de lovirea si vatamarea integritatii cororale sau a sanataii (art180).

alin_2003

Post by alin_2003 » 22 May 2005, 10:41

In mod normal, cateva luni (depinde si de peioada de vacanta judecatoreasca si de eventualul recurs formulat). Dar in Romania oricat...

elena23

Post by elena23 » 22 May 2005, 11:28

daca procesul a inceput in decembrie 2003?

wittmann

Post by wittmann » 22 May 2005, 11:36

Pai procesele astea (180, 205, 206 C.P.) dureaza cel mai mult.... :-D Ce naiba, suntem si latini si balcanici pe deasupra.

elena23

Post by elena23 » 22 May 2005, 11:54

Mersi Wittmann :-D
Dar nu imi spune ca poate dura si 4 ani ? :-D
E un proces penal . Si daca o stai sa te gandesti e doar o simpla vatamare nu e ceva grav :-D ;)

sebi77

Post by sebi77 » 22 May 2005, 12:36

Eu cica sunt inculpat (ce misto suna!!) pentru insulta si calomnie pentru faptul ca am sesizat ca s-au incalcat niste legi si am publicat pe internet aceste lucruri... Am avut 2 termene in care nu s-a facut nimic (am dat doar o declaratie prin care nu recunosc aceste acuzati)... Pentru ca reclamanta lipseste din tara (cel putin asa zice avocatul ei desi nu a depus nimic la dosar).. Dar de dat in judecata stie sa de-a...


Avocatul a venit cu o procura speciala in limba romana (cica e venita din Anglia... Apropo acolo se vorbeste romana? ) prin care nu stiu ce vrea... judecare in lipsa sau poate vrea avocatul sa de-a declaratie de parte civila si de parte vatamata... Este obilgatoriu sa i se i-a o declaratie?

Mai nou avocatul ei se duce la primele ore ale diminetii si solicita amanare in lipsa mea... Eu ma duc de la sute de km departare la proces la ora stabilta de instanta si constat ca procesul s-a amanat...! Ce e de facut?

elena23

Post by elena23 » 22 May 2005, 12:52

Bina zis Sebi
Cam asta e problema te prezinti la terman si faci un drum destul de lung si afli ca proesul s-a amanat ce poti sa faci ? ..................? :lol:
Scuze dar imi place ce ai zis
:kiss: :kiss: :kiss:

elena23

Post by elena23 » 22 May 2005, 12:53

Bina zis Sebi
Cam asta e problema te prezinti la terman si faci un drum destul de lung si afli ca proesul s-a amanat ce poti sa faci ? ..................? :lol:
Scuze dar imi place ce ai zis
:kiss: :kiss: :kiss:

sebi77

Post by sebi77 » 22 May 2005, 13:03

Ce pot sa fac? Sa fac cea ce face si ea ...adica sa m-ai ma vada la proces la anun pe vremea asta.....Dar nu sunt genul ...mai ales ca nu ma sunt vinovat cu nimic am spus doar adevarul si am ajuns sa fiu inculpat ca s-au incalcat niste legi (fapt recunoscut si de ITM- Inspectia Muncii) in favoarea domnisoarei. Poate ca a fost si oarecare doza de razbunare dar totusi ...

elena23

Post by elena23 » 22 May 2005, 13:19

Sebi :kiss:
te inteleg dar razbunare e prea mult spus
Eu ma referam la o infractiune care mi se pare mai simpla.
De exmpl.
3 tipi bat un alt baiat . Acesta se duce la politie face reclamamtie scoate cetificat medical si ii da in judecata . Problema nu exista martori iar la proces nu prea se prezint . Intrebare mea era cat se mai poate continua asa.
Iar cu mine legat de ITM daca stiam ce sa fac sau aveam alta solutie crede-ma ca o rezolvam de mult . Nu stiu daca am gresit dar am nevoie si de alte parerii. :)
:kiss: fara suparare

constable

Post by constable » 22 May 2005, 13:57

Nu este un termen in care sa fie solutionat dosarul. Mereu se face referire la un termen rezonabil. Acum fiecare intelege ce vrea. Dar chiar in lipsa martorilor oculari nu uita ca actul medico-legal, declaratia partii vatamate sunt probe. In cazul in care anumite parti si persoane refuza sa se infatiseze in fata judecatorului exista institutia mandatului de aducere.
Atentie insa ca pentru infractiunea de loviri si alte violente la care face referire art. 180 cod penal neprezentarea partii vatamate la doua termene consecutiv echivaleaza cu retragerea plangerii prealabile caz in care procesul penal inceteaza.

elena23

Post by elena23 » 22 May 2005, 14:06

Mersi mult de tot pentru raspuns.
O sa iti dau mai multe datalii cat mai curand sa iti spun exact despre ce e vorba.
:kiss: :kiss: :kiss: :kiss:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 18 guests