cercetat pentru furt

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
dumitru danut marin

cercetat pentru furt

Post by dumitru danut marin » 20 Oct 2013, 19:12

salut ma numesc dumitru danut marin am 17 ani si sunt din romania am la adresa mea anumite plangeri si sunt acuzat pentru furt va rog sa ma sfatuiti ce trebuie sa fac ..an principiu vreau sa depun o plangere anpotriva acuzari de furt la adresa persoanei care ma acuza ce trebuie sa fac si ce trebuie sa scriu an declaratie ...va multumesc pentru timpul acordat

bobocel

Re: cercetat pentru furt

Post by bobocel » 20 Oct 2013, 19:38

dumitru danut marin wrote: ..an principiu vreau sa depun o plangere anpotriva acuzari de furt la adresa persoanei care ma acuza ce trebuie sa fac si ce trebuie sa scriu an declaratie ...va multumesc pentru timpul acordat
Danut, ai furat de la persoana care te acuza de furt?

Silviu

Re: cercetat pentru furt

Post by Silviu » 21 Oct 2013, 20:05

In primul rand sa asezi pe foaie un alt fel de ortografie.

In al doilea rand, genul de plangere pe care il poti face este in urmatorul temei: învinuirea  mincinoasă a unei persoane fizice/juridice (determinate  sau  determinabile)  de săvârşirea  unei  infracţiuni  [în  orice formă  (tentativă,  faptă  consumată, faptă  epuizată)  şi  indiferent  de modalitatea  de  participare  (autor, coautor, complice, instigator)]  prin plângerea penală (art. 222 C.proc.pen.), plângerea prealabilă (art. 283 C.proc.pen.) sau prin denunţ (art. 223 C.proc.pen.) depus, în formele prevăzute de lege, chiar şi la un organ judiciar necompetent constituie infractiunea de DENUNTARE CALOMNIOASA.

Daca tu consideri ca situatia ta este astfel cum am descris-o mai sus, poti face o plangere in acest sens la politia locala de care apartii.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests