Fiul meu e in arest in alta tara

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
Guest

Fiul meu e in arest in alta tara

Post by Guest » 02 Mar 2013, 12:01

Buna ziua! Anul trecut in luna iulie fiul meu a fot acceptat la Universitatea KEA- Copenhaga/ Danemarca. In urma unui nefericit eveniment(i-au intrat hotii in camera si i-au furat laptopul foarte performant) a fost nevoit sa se lase de studii si s-a angajat pentru a strange bani ca apoi sa inceapa un an nou de studii. Avea o camera impreuna cu un marocan care la randul sau lucra.In seara de 13-14 ianuarie 2013 a fost implicat intr-o altercatie( bataie ) intr-un bar si a fost arestat. Nu avea la el pasaportul sau cartea de identitate. Avea numai cardul de sanatate si a explicat ca actele sunt la domiciliul la unde statea.Pana a ajuns politia acolo marocanu disparuse cu toate lucrurile fiului meu(acte, haine, bani). Dupa demersurile facute de mine(adrese la politie, e-mail la penitenciar-banuiam ca s-a intamplat ceva. Nu m-ai sunase de 1 luna si nici nu-mi raspundea la telefon) i-a dat voie sa ma sune si mi-a povestit totul si ca i-a spus politia ca il aresteaza pentru 22 zile, dar au trecut 42 zile. M-a rugat sa ii scanez o copile dupa cartea de identitate si sa o trimit pe adresa de la penitenciar pentru a facilita trimiterea in tara. Sunt dsperata. A m-ai trecut o saptamana si nu stiu nimic de el si situatia lui. Cred ca il trimite in tara pentru ca nu m-ai are nici servici nici unde sa locuiasca. Stiti cat dureaza formalitatile de trimitere in tara? Ce ma sfatuiti sa fac? In speranta ca ma veti ajuta va multumesc!

johei

Re: Fiul meu e in arest in alta tara

Post by johei » 06 Mar 2013, 17:11

Poate ca il trimite in tara, insa nu e exclus sa aibe un proces penal pe acolo...
Trebuie sa cautati un avocat de pe acolo, care sa poata studia dosarul si sa discute direct... E vorba de dreptul danez, asa ca nu prea cred ca se poate raspunde pe aici, cu o cat de cat siguranta. Exceptand cazul in care da cineva pe aici, care cunoaste ceva drept danez, insa probabilitate tinde spre zero, as zice eu...

Imi

Re: Fiul meu e in arest in alta tara

Post by Imi » 25 Mar 2013, 12:03

Buna,

Incercati sa luati legatura cu AMBASADA ROMÂNIEI în Regatul Danemarcei sau cu Comunitatea românească din Danemarca!!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 22 guests