minor data savarsirii major data pronuntarii sentintei

Discutii privind Dreptul Penal
excalibur

minor data savarsirii major data pronuntarii sentintei

Post by excalibur » 23 Aug 2005, 13:14

Am citit o speta si m-a pus pe ganduri.
La data savarsirii faptuitorul este minor (dar raspunde penal) si la data cand se pronunta hotararea este major.
In speta citita de mine spune ca trebuia sa i se aplice o masura educativa si nu pedeapsa.
Este corect?
Fata de faptuitorul devenit major in cursul judecatii se poate dispune o masura educativa?

maxxim

Post by maxxim » 23 Aug 2005, 13:16

Cum ai putea sa-i mai aplici unui major o masura educativa?

excalibur

Post by excalibur » 23 Aug 2005, 13:20

Deci solutia este gresita.
Cartea este veche.

sansiro

Post by sansiro » 23 Aug 2005, 13:22

Raspunsul este: da. La aplicarea pedepsei pentru o fapta comisa intimpul minoritati, se tine seama de regulile de aplicare a pedepsei prevazute pentru minori. Ideea este ca nu se poate pune in spinarea infractorului minor lentoarea cu care s-au desfasurat cercetarile, in asa fel incat acesta sa suporte un regim sanctionator mai aspru, desi la data savarsirii era in formare, nesigur pe el si pe sistemul de valori impus de societate, bla, bla, bla...
Un mic secret: desi inteorie, pedeapsa cu inchisoarea este mai grea decat cea referitoare la internarea in tr-un centru educativ, in realitate lucrurile stau altfel. Regimul si durata internerii (NEDERMINATA, APROPO!!!) se dovedeste a fi cu mai multe "ponoase" pentru minorul in cauza. In vreme ce internarea se face pe durata nedeterminata, putand fi prelungita pana la doi ani dupa majorat, regimul prevede obligarea la continuarea educatiei si eventual calificare profesionala, pedeapsa cu inchisoarea presupune reducerea limitelor la 1/2, eliberare conditionata, suspendarea executarii, etc. Un minor "versat" iti va spune ca avocat din oficiu "fa ce stii sa ma trimita la inchisoare" :fluierat:

excalibur

Post by excalibur » 23 Aug 2005, 13:28

Si se poate aplica o masura educativa unui major?

lawprofile

Post by lawprofile » 23 Aug 2005, 13:31

Cred ca ati uitat ca unui minor i se poate aplica si o pedeapsa cu atat mai mult daca la data sentintei a ajuns deja la majorat.deci se da o pedeapsa

excalibur

Post by excalibur » 23 Aug 2005, 13:33

Eu intreb daca i se poate aplica o masura educativa.
In privinta pedepsei imi este clar.

lawprofile

Post by lawprofile » 23 Aug 2005, 13:43

Cum Dumnezeu sa se aplice o masura educativa unui major...?!

excalibur

Post by excalibur » 23 Aug 2005, 14:25

LAWPROFILE wrote:Cum Dumnezeu sa se aplice o masura educativa unui major...?!
Asa am spus si eu cand am citit speta respectiva (Culegere probleme din practica judiciara-pentru uzul studentilor-Bulai/Mitrache)

maxxim

Post by maxxim » 23 Aug 2005, 14:36

Scuze, dar :-D
Sorry, nu m-am putut abtine. Stiu, sunt rau. In rest, numai bine si de bine.
Cat despre masurile educative, mai avem de invatat

excalibur

Post by excalibur » 23 Aug 2005, 15:08

Explicatia era ca daca s-ar aplica o pedeapsa majorului care la data savarsirii era minor, s-ar incalca art. 13 CP(legea mai favorabila).

croc

Post by croc » 23 Aug 2005, 15:22

eu nu stiu ce spune procedura si nici nu ma pot uita, am avut insa o speta cu un viol in grup;
unul dintre participant era minor la data sa savarsirii faptei;
pana la pronuntarea sentintei a devenit major si a primit pedeapsa cu inchisoare;

retin de atunci ca i s-a aplicat legea in conformitate cu varsta pe care o avea la data pronuntarii sentintei;

excalibur

Post by excalibur » 23 Aug 2005, 15:25

Asa cred ca este corect de asta m-a mirat tare solutia.

Durata masurilor- ART. 106

Masurile prevazute in art. 104 si 105 se iau pe timp nedeterminat, insa nu pot dura decit pina la implinirea virstei de 18 ani.

sansiro

Post by sansiro » 24 Aug 2005, 10:12

art. 483 C.p.p.
alin.2. Instanta competenta potrivit dispozitilor alineatului precedent ramane competenta sa judece si face aplicarea dispozitiilor procedurale speciale privitoare la minor, chiar daca inculpatul a implinit ulterior varsta de 18 ani.
alin. 3 Inculpatul care a savarsit infractiunea in timpul cat era minor, este judecat potrivit procedurii obisnuite, daca la data sesizarii instantei implinise varsta de 18 ani.[/i]
per a contrario tratamentul sanctionator se aplica in conformitate cu regulile speciale pentru minori in cazul in care la data sesizarii nu implinise 18 ani.

sofia

Post by sofia » 24 Aug 2005, 10:21

Si se aplica masura educativa chiar daca a devenit major dupa data sesizarii instantei?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 15 guests