Amenintari pe internet

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
andrei84

Amenintari pe internet

Post by andrei84 » 04 May 2012, 08:50

Buna ziua,
Zilele trecute am primit amenintari pe o retea de socializare, sub forma unor mesaje de la o persoana cu care am avut un conflict anterior inregistrat de catre autoritati. Stiu ca in mod normal faptele de amenintare constituie fapte penale insa, in situatia in care acestea sunt formulate intr-un mediu elecronic, sunt luate in considerare? Mentionez ca mejale inca le am. As vrea pareri pertinente deste ceea ce se intampla in practica, daca se da crezare acestor tipuri de amenintari de catre politie.
Multumesc anticipat!

C_A_Coltuc

Re: Amenintari pe internet

Post by C_A_Coltuc » 25 May 2012, 15:06

Daca se incuviinteaza de catre instanta, da. Conform legii amenintarile se pot adresa pe cale orala sau scrisa, in acest caz mesajele dvs primite pe o retea de socializare pot constitui amenintari scrise. Trebuie formulata in acest sens o plangere penala, la politie.

Cristi_brasov

Re: Amenintari pe internet

Post by Cristi_brasov » 25 May 2012, 16:02

C_A_Coltuc wrote:Daca se incuviinteaza de catre instanta, da. Conform legii amenintarile se pot adresa pe cale orala sau scrisa, in acest caz mesajele dvs primite pe o retea de socializare pot constitui amenintari scrise. Trebuie formulata in acest sens o plangere penala, la politie.
Buna ziua.
Am primit si eu astfel de amenintari dar in cazul meu, de la o persoana pe care nu o cunosc, habar nu am cine e. Nu ca mi-ar fi teama dar e internetul plin de nebuni si-s obosit de ei si-am trecut de varsta la care sa ma iau la bataie cu toti dezaxatii. Mentionez ca NU am intrat in nici un conflict cu vreo persoana, ma refer la un conflict care sa depaseasca granitele ironiei si de "nu mai vreau sa vorbesc cu tine".
Ce ma sfatuiti sa fac ?
Multumesc anticipat.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests