caracterul reeducativ al pedepsei privative de libertate

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
petrica_emil

caracterul reeducativ al pedepsei privative de libertate

Post by petrica_emil » 02 Apr 2010, 14:19

O sa incep prin a preciza ca sunt nou atat pe acest forum cat si in domeniul juridic, fiind student in anul 1 drept.
Sociologie ( materie din semestrul 2) - am de pregatit o ,,mapa practica" care printre altele trebuie sa contina un chestionar care sa trateze o tema ( in cazul meu ,,caracterul reeducativ al pedepsei privative de libertate). Trebuie sa formulez 20 de intrebari cu 3 raspunsuri posibile.
Fiind o tema de domeniul dreptului penal ( iar eu NU studiez penalul in anul 1) am cateva nelamuriri in a ma exprima cat mai adecvat.
Ma gandeam sa ma refer la felul in care persoanele care au fost sanctionate cu o pedeapsa cu privare de libertate sunt vazute/absorbite in societate dupa savarsirea pedepsei, la relatia dintre gravitatea faptei si perioada de timp in care subiectuul este privat de libertate, la cauze care sa duca la diminuarea gravitatii faptei ilicite, la felul in care o asemenea sanctiune afecteaza psihicul subiectului....
Rugamintea mea este , daca puteti, sa ma ajutati cu formularea acestor intrebari... multumesc anticipat

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests