dosar penal alcolemie

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
sarmis

dosar penal alcolemie

Post by sarmis » 23 May 2014, 17:11

buna ziua
am un dosar penal pentru alcolemie in care mi-a fost schimbata incadrarea juridica a faptei din :infractiune prevazuta de art.87alin 1 din OUG nr195/2002 republicata in infractiune prevazuta de art.336 alin 1 C/pen cu aplicarea art.5 alin 1 C. pen.
am optat pentru posibilitatea incheieri in cursul urmariri penale a unui acord ca urmare a recunoasteri vinovatiei.

intrebarea este daca am facut bine optand pentru un acord cu procurorul si daca pot obtine doar amenda penala si inclusiv recapatarea permisului mai repede decat daca asteptam o decizie de la un proces in tribunal.
multumesc anticipat

Adela Bratulescu

Re: dosar penal alcolemie

Post by Adela Bratulescu » 28 May 2014, 10:48

fapta prevazuta la art. 336 alin 1 C.P. se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani sau cu amenda. infractiunea prevazuta de art art 87 alin 1 din OUG 195/2002 se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani.
procurorul v-a aplicat legea mai favorabila, dar acest lucru nu presupune lipsa unui proces penal. sfatul meu este sa va angajati un avocat.

sarmis

Re: dosar penal alcolemie

Post by sarmis » 17 Jun 2014, 23:03

astazi am incheiat acordul cu procurorul din care a reiesit urmatoarele:
astfel,intre procuror si inculpat s-a ajuns la un acord privind aplicarea urmatoarelor pedepse:
-pentru savarsirea infractiuni de conducere a unui autovehicul sub influenta alcoolului prev.de art.336 alin.1 din codul penal,stabilirea unei pedepse 1 an inchisoare
-in temeiul art.83 din codul penal amanarea aplicarii pedepsei inculparului,caruia i se va stabili un termen de incercare de 2 ani conform art.84 alin.1 din codul penal
-in temeiul art.85 alin.1 din codul penal,inculpatul va respecta urmatoarele masuri de supraveghere:
a) sa se prezinte la serviciul de probatiune la datele fixate de acesta
b)sa primeasca vizitele consilierului de probatiune desemnat cu supravegherea sa
c)sa anunte in prealabil schimbarea locuintei si orice deplasare care depaseste 5 zile precum si intoarcerea:
d)sa comunice schimbarea locului de munca
e)sa comunice imformatii si documente de natura sa permita controlul mijloacelor sale de existenta


acestea fiind spuse v as ruga sa imi spuneti daca in tribunal voi putea lua amenda penala sau doar va ramane definitiva clar aceasta" sentinta" data de acordul cu procurorul

va multumesc anticipat tuturor celor ce ma puteti ajuta cu aceasta imformatie

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests