cerere de reabilitare

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
CristianGligor

cerere de reabilitare

Post by CristianGligor » 15 Jul 2009, 10:04

Buna ziua. In urma cu 15 ani mi-am executat pedeapsa de 1 an si 5 luni in Penitenciarul Oradea fiind condamnat la 2 ani si 6 luni pentru furt. Avand nevoie de cazier si stiind ca pe parcursul acestor ani am fost reabilitat am ramas surprins ca de fapt nu am fost reabilitat din oficiu. Am fost la Judecatoria Oradea la judecatorul de serviciu unde dansul mi-a spus ca nu-mi poate da detalii referitor la procedura de reabilitare. Va rog pe aceasta cale a imi spune pasii care trebuie parcursi pentru a ma reabilita. Va multumesc anticipat.

seiza

Post by seiza » 15 Jul 2009, 13:36

Nu pot sa nu imi exprim indignarea fata de unii magistrati carora le cad dintii daca dau o informatie in plus.
Duceti-va la judecatoria unde ati fost judecat (chiar daca ati fost apoi in apel cu dosarul la tribunal samd) si solicitati sa vi se elibereze o copie legalizata de pe hotararea de condamnare ramasa definitiva. La arhiva penala de acolo TREBUIE sa primiti informatii despre procedura de eliberare a unei astfel de copii.
Apoi introduceti la judecatorul de serviciu (sau trimiteti prin posta) o cerere de reabilitare, atasand totodata si hotararea. Nu stiu daca trebuie sa depuneti dvstra cazierul sau il vor solicita ei. Asta se va vedea pe parcursul procesului.
Veti fi citat si se va solutiona cererea de constatare a reabilitarii la fel ca orice alt proces.
Mult succes in demersuri.

CristianGligor

Post by CristianGligor » 15 Jul 2009, 16:00

multumesc mult seiza

kynes

Post by kynes » 15 Jul 2009, 16:41

Cazierul o sa-l ceara instanta...
Ti-as mai sugera sa pregatesti o adeverinta ca ai un loc de munca, de la actualul angajator (daca ai...)... chitante ca ai platit cheltuielile judiciare, despagubirile partii civile (daca le poti obtine) si eventual un martor care sa declare ca esti baiat bun, te-ai reintegrat in societate si nu mai faci prostii...

CristianGligor

Post by CristianGligor » 15 Jul 2009, 22:45

Nu stiu daca le mai are mama mea, totusi au trecut 15 ani de atunci, dar sa recuperat cu siguranta prejudiciul altfel nu se putea dispune judecarea mea pentru cautiune. Cel putin asa stiu ca se procedeaza, n-ai dreptul la cautiune pana nu se recupereaza prejudiciul.Ma intereseaza, acele documente, (dovezi cum ca sa recuperat prejudiciul, nu stiu daca la ma are mama mea....)sunt necesare?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 15 guests