Intrebare .

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
maripe

Intrebare .

Post by maripe » 09 Apr 2008, 07:45

Care sunt consecintele de natura penala ce decurg din comiterea urmatorului fapt ? Un functionar a completat o cerere de acordare a pensiei si a si semnat-o in locul acestui angajat ?( de mentionat ca avea acordul verbal al angajatului respectiv).

elisav

Post by elisav » 09 Apr 2008, 20:54

daca cel in locul caruia s-a semnat , nu este cel care a facut plangerea nu este problema, intrucat banuiesc ca l-a imputernicit , chiar verbal pe respectivul sa faca si sa semneze actul, --daca da declaratie in acest sens nu cred ca va fi acuzat functionarul, lipsa intentie , depinde si de politist/procuror, ---totusi cum s-a ajuns la .....exista vreo plangere inregistrata si cine anume a sesizat????

maripe

Post by maripe » 10 Apr 2008, 08:28

Este vorba de faptul ca functionarul a semnat nu cu numele sau , ci al persoanei in cauza .
Nu exista inca o plangere penala , dar e pe rol un proces civil in care se face vorbire despre aceasta cerere si in care reclamantul a cerut sa fie prezentata aceasta cerere in timpul procesului.
De mentionat faptul ca functionarul respectiv a fost de buna credinta , dorind sa ajute persoana in cauza care nu era in localitate , functionarul respectiv fiind presat de timp ptr. a depune actele la pensii .

agenda

Post by agenda » 10 Apr 2008, 10:12

nu cumva este fals?

johei

Post by johei » 10 Apr 2008, 10:49

Obiectiv e fals material in inscrisuri oficiale...
Subiectiv... tinand cont de faptul ca functionarul stia ca nu are dreptul sa semneze acel inscris....e tot fals.
Scopul in care functionarul a semnat nu prezinta importanta d.p.d.v. al infractiunii in sine...

agenda

Post by agenda » 10 Apr 2008, 11:12

Johei wrote:Obiectiv e fals material in inscrisuri oficiale...
Subiectiv... tinand cont de faptul ca functionarul stia ca nu are dreptul sa semneze acel inscris....e tot fals.
Scopul in care functionarul a semnat nu prezinta importanta d.p.d.v. al infractiunii in sine...
oare un functionar il poate imputernici pe altul sa semneze in locul lui? si cum?

kinga

Post by kinga » 10 Apr 2008, 11:18

delegare de competenta :mrgreen: :mrgreen:

mariusms

Post by mariusms » 10 Apr 2008, 11:20

maripe wrote:Este vorba de faptul ca functionarul a semnat nu cu numele sau , ci al persoanei in cauza .
Nu exista inca o plangere penala , dar e pe rol un proces civil in care se face vorbire despre aceasta cerere si in care reclamantul a cerut sa fie prezentata aceasta cerere in timpul procesului.
De mentionat faptul ca functionarul respectiv a fost de buna credinta , dorind sa ajute persoana in cauza care nu era in localitate , functionarul respectiv fiind presat de timp ptr. a depune actele la pensii .
agenda wrote:nu cumva este fals?
Asa este Agenda, fapta este cea de la falsul in inscrisuri sub semnatura privata. :floare:
Totusi, infractiune nu cred nici eu ca va fi, cel "reprezentat" putand sa-si "recunoasca" semnatura. 8)
In plus, nici nu s-a cerut inscrierea in fals, asa-i?

agenda

Post by agenda » 10 Apr 2008, 11:21

da si ma gandesc la o delegare de competenta retroactiva? ar rezolva poate subiectul.

johei

Post by johei » 10 Apr 2008, 11:22

agenda wrote:
Johei wrote:Obiectiv e fals material in inscrisuri oficiale...
Subiectiv... tinand cont de faptul ca functionarul stia ca nu are dreptul sa semneze acel inscris....e tot fals.
Scopul in care functionarul a semnat nu prezinta importanta d.p.d.v. al infractiunii in sine...
oare un functionar il poate imputernici pe altul sa semneze in locul lui? si cum?

M-am referit evident la semnatura cu numele altei persoane!!!

johei

Post by johei » 10 Apr 2008, 11:26

mariusms wrote:
maripe wrote:Este vorba de faptul ca functionarul a semnat nu cu numele sau , ci al persoanei in cauza .
Nu exista inca o plangere penala , dar e pe rol un proces civil in care se face vorbire despre aceasta cerere si in care reclamantul a cerut sa fie prezentata aceasta cerere in timpul procesului.
De mentionat faptul ca functionarul respectiv a fost de buna credinta , dorind sa ajute persoana in cauza care nu era in localitate , functionarul respectiv fiind presat de timp ptr. a depune actele la pensii .
agenda wrote:nu cumva este fals?
Asa este Agenda, fapta este cea de la falsul in inscrisuri sub semnatura privata. :floare:
Totusi, infractiune nu cred nici eu ca va fi, cel "reprezentat" putand sa-si "recunoasca" semnatura. 8)
In plus, nici nu s-a cerut inscrierea in fals, asa-i?
sorry, as-i inscrisuri sub semnatura privata..
Are cererea de inscriere in fals vreun efect dpdv penal?

mariusms

Post by mariusms » 10 Apr 2008, 11:32

It s OK. :cafea: Sigur că da, în condiţiile art. 183 C.proc.civ.

andrelina

Post by andrelina » 15 Jul 2008, 14:24

Din puctul meu de vedere nu-l consider un fals in acte,pt ca semnatura a obtinut-o cu acordul celuilalt, prin imputernicire...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 19 guests