Cateva zile de procedura penala - Toamna magistratilor

INM, examene, rezultate, pareri, barfe, etc.
Post Reply
Kateri

Cateva zile de procedura penala - Toamna magistratilor

Post by Kateri » 02 Sep 2009, 15:17

Iata-ma din nou pe baricade - cu procedura penala in mana si cu trei zile de concediu. Citesc o materie pe care nu prea am abordat-o pana acum si filmul se leaga cam greu; asta ca sa sune optimist.

Ma gandesc ca om fi cativa care se vor inscrie la examen direct pe post si care ar vrea sa participe la o asemenea discutie si sigur sunt cativa (ce bine!) care au amabilitatea sa mai risipeasca din ceturi...

Din partea mea, sigur vor fi si intrebari stupide dar n-am incotro.

Revin mai tarziu cu cateva "nedumeriri" si va multumesc de pe-acum!

K.

Kateri

Post by Kateri » 02 Sep 2009, 16:31

ACTE PROCESUALE SI PROCEDURALE COMUNE

Despre termene:

Cum se calculeaza termenele, concret? Ce inseamna ca in cazul termeneleor pe ore si zile nu intra nici ora/ ziua de inceput si nici ora/ ziua de sfarsit?

ex:
Masura arestarii preventive pe timp de 2 zile incepand cu 07.02, ora 9.
inchisoare de 3 luni inceputa in 04. 01.98, ora 10
termen de 24 de ore inceput pe 06.02 la 10

Am gasit o grila in care se spune ca in cazul termenului pe ore sau zile, durata timpului material este mai mare cu doua unitati de timp decat timpul procedural in sine. Asta chiar ca nu inteleg..


CHELTUIELI DE JUDECATA
Cine suporta chetuilelile daca apelul este admis partial?

Tot aici: avem situatia in care persoana introduce apel/ recurs sau ORICAREI alte cereri (cd. plateste daca s-a respins ori si-a retras cererea) si 193.3 - "toate celelalte cazuri" - in care statul suporta cheltuielile.
Cum faci diferenta intre 193.2 si 193.3?

Gata, deocamdata.
Mersi mult.

kiki2009

Post by kiki2009 » 02 Sep 2009, 20:32

Kateri wrote:ACTE PROCESUALE SI PROCEDURALE COMUNE

Despre termene:

Cum se calculeaza termenele, concret? Ce inseamna ca in cazul termeneleor pe ore si zile nu intra nici ora/ ziua de inceput si nici ora/ ziua de sfarsit?

ex:
Masura arestarii preventive pe timp de 2 zile incepand cu 07.02, ora 9.
inchisoare de 3 luni inceputa in 04. 01.98, ora 10
termen de 24 de ore inceput pe 06.02 la 10

Am gasit o grila in care se spune ca in cazul termenului pe ore sau zile, durata timpului material este mai mare cu doua unitati de timp decat timpul procedural in sine. Asta chiar ca nu inteleg..


CHELTUIELI DE JUDECATA
Cine suporta chetuilelile daca apelul este admis partial?

Tot aici: avem situatia in care persoana introduce apel/ recurs sau ORICAREI alte cereri (cd. plateste daca s-a respins ori si-a retras cererea) si 193.3 - "toate celelalte cazuri" - in care statul suporta cheltuielile.
Cum faci diferenta intre 193.2 si 193.3?

Gata, deocamdata.
Mersi mult.
arestarea preventiva(substantial) 09.02.ora 9
executarea inchisorii(substantial) 03.04.98.aici probabil sunt incidente si legea speciala a executarii pedepselor,in privinta orei de eliberare(nu avem noi treaba cu ea)
termenul de 24 ore(care poate fi doar procedural!?)se va implini la 07.02.orele 12
in legatura cu caile de atac nu te pot ajuta,nu le prea cunosc

Kateri

Post by Kateri » 03 Sep 2009, 10:33

Cu termenele m-am lamurit! Multumesc mult!

URMARIREA PENALA - ascultarea invinuitului/ inculpatului

Cf. art 247 cpp - Odata pusa in miscare actiunea penala, organul de cercetare penala il cheama pe inculpat si ii comunica una-alta..plus ca ii pune in vedere si cateva indatoriri. Asta nu e "ascultare", nu? Totusi, in ult. alin al art. 247, se spune ca se va continua urmarirea si fara a-l asculta pe inculpat daca e disparut, etc. Per a contrario, inseamna ca-l asculta, totusi..

Un alt moment in care este ascultat si unde am nelamuriri este in instanta, inainte de luara masurii arestarii preventive (pt invinuit si inculpat):

- la arestarea pv a invinuitului - judecatorul solutioneaza propunerea dupa ascultarea invinuitului iar masura arestarii inculpatului se poate lua numai dupa ascultarea de catre judecator si procuror. Adica il asculta amandoi in instanta? ...pentru ca oricum, procurorul ii asculta si pe invinuit si pe inculpat cand intocmeste propunerea de arestare preventiva...

Zi buna, va doresc.

cica

Post by cica » 03 Sep 2009, 11:21

noi, cu totii asteptam examenul de toamna, dar stie cineva daca de organizeaza???

kiki2009

Post by kiki2009 » 03 Sep 2009, 18:38

Kateri wrote:Cu termenele m-am lamurit! Multumesc mult!

URMARIREA PENALA - ascultarea invinuitului/ inculpatului

Cf. art 247 cpp - Odata pusa in miscare actiunea penala, organul de cercetare penala il cheama pe inculpat si ii comunica una-alta..plus ca ii pune in vedere si cateva indatoriri. Asta nu e "ascultare", nu? Totusi, in ult. alin al art. 247, se spune ca se va continua urmarirea si fara a-l asculta pe inculpat daca e disparut, etc. Per a contrario, inseamna ca-l asculta, totusi..

Un alt moment in care este ascultat si unde am nelamuriri este in instanta, inainte de luara masurii arestarii preventive (pt invinuit si inculpat):

- la arestarea pv a invinuitului - judecatorul solutioneaza propunerea dupa ascultarea invinuitului iar masura arestarii inculpatului se poate lua numai dupa ascultarea de catre judecator si procuror. Adica il asculta amandoi in instanta? ...pentru ca oricum, procurorul ii asculta si pe invinuit si pe inculpat cand intocmeste propunerea de arestare preventiva...

Zi buna, va doresc.
dupa punerea in miscare a actiunii penale,inculpatul e ascultat,de procuror sau politist.dupa propunerea de arestare facuta de organ(daca e cazul)procurorul asculta invinuitul,iar apoi va fi ascultat in camera de consiliu de judecator,bineinteles(si procurorul daca vrea :grin: ,caci este obligatoriu acolo)

Kateri

Post by Kateri » 04 Sep 2009, 15:50

Vad ca de ascultat se asculta nu gluma!

Sunt acum la JUDECATA:

MINUTA se intocmeste in doua exemplare in toate cazurile sau numai pentru masurile preventive?

EXTINDEREA procesului penal: la extinderea actiunii vad ca se pun in discutie actele respective dar la extinderea procesului penal, se pune ceva in discutie?

HOTARAREA judecatoreasca:
In partea introductiva - numele partilor, etc.
In expunere - date privind identitatea partilor
In dispozitiv - date privind persoana inculpatului

La ce se refera toate astea, nu se dubleaza?

INFRACTIUNILE FLAGRANTE
Inteleg ca personajul principal e retinut 24 ore. Ce se intampla de aici inainte?
- o varianta ar fi arestarea preventiva plus restituirea cauzei pentru cercetare - si aici intervin termenele respective, etc.
- dar daca nu se da arestare preventiva?...

Thnx!









-

kiki2009

Post by kiki2009 » 04 Sep 2009, 20:44

Kateri wrote:Vad ca de ascultat se asculta nu gluma!

Sunt acum la JUDECATA:

MINUTA se intocmeste in doua exemplare in toate cazurile sau numai pentru masurile preventive?

EXTINDEREA procesului penal: la extinderea actiunii vad ca se pun in discutie actele respective dar la extinderea procesului penal, se pune ceva in discutie?

HOTARAREA judecatoreasca:
In partea introductiva - numele partilor, etc.
In expunere - date privind identitatea partilor
In dispozitiv - date privind persoana inculpatului

La ce se refera toate astea, nu se dubleaza?

INFRACTIUNILE FLAGRANTE
Inteleg ca personajul principal e retinut 24 ore. Ce se intampla de aici inainte?
- o varianta ar fi arestarea preventiva plus restituirea cauzei pentru cercetare - si aici intervin termenele respective, etc.
- dar daca nu se da arestare preventiva?...

Thnx!

minuta se redacteaza in 2 exemplare totdeauna.in legatura cu extinderea,nu inteleg ce vrei sa spui(una priveste alte acte materiale,iar cealalta alte fapte sau persoane).in legatura cu hotarirea,sunt mai multe probleme:incheierea poate face sau nu corp comun cu hotarirea,de aceea sunt necesare detaliile,iar impotriva dispozitivul se indreapta caile de atac,el se pune in executare,etc

daca nu este arestat,pentru continuarea in procedura flagranta,e obligatorie trimiterea in judecata in termen de 3 zile de la expirarea ordonantei de retinere





-

Kateri

Post by Kateri » 05 Sep 2009, 09:14

Deci la infractiunile flagrante - ori se da arestare preventiva imediat dupa retinere...ori in 3 zile trimitere in judecata...aha. Ok!

Ce vroiam sa zic cu extinderea: e vorba ca in extinderea actiunii penale se pun in discutie actele materiale noi; in schimb, la extinderea procesului penal (la alte fapte/ alti faptuitori) se mai pun in discutie aceste "noutati"?

Practic, aceasta punere in discutie se face ca sa stabilesti daca extinzi actiunea penala sau nu, nu?

Apropo de minuta - am vazut o intrebare in grila INM de anul acesta...aaa...stai ca m-am uitat diin nou - e vb de incheierea minutei in 2 exemplare originale cand:
a) instanta delibereaza pe cereri de probatiune,
b) cand constata legalitatea actului de sesizare
c) cand dispune mentinerea arestarii preventive.

N-ar trebui sa se incheie minuta si in primul caz si in ultimul?


Multumesc!!! Wee placut!

kynes

Post by kynes » 05 Sep 2009, 11:30

Nu, doar in primul... :lol:

kynes

Post by kynes » 05 Sep 2009, 11:33

Scuze, voiam sa zic doar in ultimul.
Scrie in cod.
In rest, se scrie in incheiere, fara a se face minuta.

Kateri

Post by Kateri » 05 Sep 2009, 13:00

[quote="kynes"]Scuze, voiam sa zic doar in ultimul.
Scrie in cod.
In rest, se scrie in incheiere, fara a se face minuta.[/quote

Multumesc, kynes,

Da, asa e...; ma gandeam ca daca instanta "delibereaza pe probe" - atunci se incheie minuta pentru ca delibereaza...De fapt, asta intra in cerecetarea judecatoreasca, nu?

kynes

Post by kynes » 05 Sep 2009, 13:34

In principiu, minuta se incheie doar in cazul sentintei, deciziei, deci a hotararii finale. In cazul masurilor preventive, se prevede expres ca se intocmeste minuta, deoarece de cele mai multe ori dispozitiile sunt executorii de la pronuntare si trebuie comunicata solutia la penitenciar etc.
Intr-adevar, incuviintarea probelor tine de in faza cercetarii judecatoresti.

Kateri

Post by Kateri » 05 Sep 2009, 17:00

M-am lamurit si cu asta....mersi frumos!

Kateri

BIBLIOgrafie - Procedura penala

Post by Kateri » 06 Sep 2009, 11:31

Zilele astea m-am tot uitat pe net dupa cateva culegeri de spete, exercitii, grile de procedura penala dar si lucrari de "doctrina"...nu neaparat pentru examen...

Am gasit cateva si vroiam sa va intreb daca voi stiti de ele, ce parere aveti si daca aveti si alte recomandari.

In primul rand am ochit doua culegeri de grile/ spete pe procedura penala: una a dnei Cristus (aparuta in 2009, la Hamangiu) iar cealalta la care colaboreaza si dl. Neagu, dl. Dobrinoiu (e si pe penal, tot la Hamangiu, tot 2009). Voi le-ati folosit, ce parere aveti despre ele?

Pe urma, mi-a mai atras atentia o carte scrisa de dna Kovesi "Arestarea preventiva. Aprecierea pericolului social concret pentru ordinea publica - Practica judiciara. Hotarari CEDO" - a rasfoit-o cineva? Mie mi se pare interesant subiectul.

V-as mai intreba dar n-au intrat zilele in sac! :lol:

Hai ca de luni incep serviciul si adio timp de forum!!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests