oare ?

INM, examene, rezultate, pareri, barfe, etc.
Post Reply
sah

oare ?

Post by sah » 12 Dec 2008, 19:53

la cursurile de master de organizare judiciara, domnul procuror Ion Bacan ne-a zis ca de anul viitor o sa se organizeze examen de admitere in magistratura si pt cei care nu au vechime 5 ani. A auzit cineva ceva in acest sens ? sau este doar o modalitate de a ne face atenti la ore ? :) ma intereseaza pt ca am abia 2 ani vechime

dintre tratatul de procedura penala a lui Neagu si cartea lui Tudorel Toader, care credeti ca este mai buna ?
pt exam la barou am invatat dupa Neagu.

MedEx

Post by MedEx » 12 Dec 2008, 20:01

In sedinta CSM din data de 27 nov daca nu ma insel, la solicitarile judecatorilor de a se abroga alin 14 al art.33 din legea 303 referitor la obligativitatea de a profesa 3 ani la locul in care au repartitia s-a dat un raspuns de genul : art.33 reprezinta exceptia de la regula de admitere in profesia de magistrat, regula fiind reprezentata de admiterea la INM. Concluzia mea : nu se va intra in magistratura fara vechime decat prin INM

DanyT

Post by DanyT » 12 Dec 2008, 21:11

Sa stii ca si cartea lui Tudorel e foarte buna. Nu spun asta ca este din Iasi si mi-a fost prof dar explica...frumos si simplu.
E bine sa le ai si sa le studiezi pe amandoua.

gavril

Post by gavril » 12 Dec 2008, 22:13

ma indoiesc.
la noi a fost acum vreo 3 saptamani o d-na reprezentant al CSM-ului pt. a ne raspunde la intrebari, asta ca sa demostreze CSM-ul transparenta si a lua (vrajeala) in considerare opiniile noastre.

mare parte din timpul de o ora cat au durat discutiile s-a concentrat pe reprosurile INMistilor fata de lipsa de inechitate a celor 2 examene, a parcursului carierei profesionale etc.
am suparat-o rau pe tanti judecator.

s-a afirmat ca nr. de locuri scoase la examenul acesta cat si frecventa cu care se organizeaza el ... are caracter de exceptie doar in perioada cat se aduce la limite rezonabile lipsurile din schemele de personal, scheme de personal care si asa trebuiesc modificate pt. a face fata cresterii neasteptate a nr. de dosare din ultimii ani.

totusi nu am prins din discutie nici o idee de a se schimba si mai favorabil decat atat conditiile de participare si examinare.
se recunoaste faptul ca cei ce intra direct pe post intampina dificultati de adaptare la noul job.
ar fi cu atat mai greu pt. acestia daca nu ar avea acei 5 ani experienta.

mariusms

Post by mariusms » 12 Dec 2008, 22:40

MedEx wrote: art.33 reprezinta exceptia de la regula de admitere in profesia de magistrat, regula fiind reprezentata de admiterea la INM. Concluzia mea : nu se va intra in magistratura fara vechime decat prin INM
Explica-mi si mie, de ce art. 33 reprezinta exceptia?
Art. 13 spune ca admiterea in magistratura se face prin INM, dar si in conditiile art. 33 tot prin INM se intra in magistratura. Mie mi se pare ca cele doua articole nu insttituie o regula si o exceptie. In conformitate cu legea, mi se pare ca sunt 2 examene de admitere pentru cei cu vechime anual, ceea ce inseamna ca nu putem vorbi de o exceptie.
Dar astept sa vad si opinia ta.

oana_dan

Post by oana_dan » 13 Dec 2008, 09:53

Mariusms, nu te simti ofensat! Asa spune teoria, asa o sa-ti raspunda oricine din cadrul CSM si intr-o lege cred ca exista chiar formularea de organizare a examenului cu 5 ani ca modalitate de concurs "in mod exceptional".
Nu asta e important. Adevarul e ca INM nu poate (nu are bani, oameni si spatiu) sa scolarizeze mai mult de 180 de oameni anual si atunci fiindca e nevoie de mai multi nou-veniti in sistem exista si examenul pt. cei cu 5 ani vechime.
Examenul cu 2 ani vechime a fost o propunere de anul trecut care insa nu a fost agreata de Ministerul Justitiei iar acum nu se mai impune.

mariusms

Post by mariusms » 13 Dec 2008, 10:31

oana_dan wrote:Mariusms, nu te simti ofensat! Asa spune teoria, asa o sa-ti raspunda oricine din cadrul CSM si intr-o lege cred ca exista chiar formularea de organizare a examenului cu 5 ani ca modalitate de concurs "in mod exceptional".
Nu asta e important. Adevarul e ca INM nu poate (nu are bani, oameni si spatiu) sa scolarizeze mai mult de 180 de oameni anual si atunci fiindca e nevoie de mai multi nou-veniti in sistem exista si examenul pt. cei cu 5 ani vechime.
Examenul cu 2 ani vechime a fost o propunere de anul trecut care insa nu a fost agreata de Ministerul Justitiei iar acum nu se mai impune.
N-am de ce sa ma simt eu ofensat, dar multam pentru grija acordata.
V-am aratat cu cele 2 texte legale ca admiterea la INM si admiterea in magistratura a celor cu vechime sunt doua modalitati alternative, ambele organizate de CSM prin intermediul INM. Niciuna dintre modalitati nu constituie regula si niciuna exceptia.
E si normal ca statul sa recruteze oameni deja oameni "preparati" si sa faca astfel "economii", iar asta in mod logic nu poate fi o exceptie. :mrgreen:

AnulIV

Post by AnulIV » 13 Dec 2008, 12:27

Ghilimelele utilizate sunt foarte relevante.

Parca era si un proverb despre cel care se scumpeste la tarate...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests