Cum a fost la examenul din 2 noiembrie?

INM, examene, rezultate, pareri, barfe, etc.
Post Reply
giovanni

Cum a fost la examenul din 2 noiembrie?

Post by giovanni » 02 Nov 2008, 18:11

Pana la orele 18 cand postez, totul e tacere. Nimeni nu zice nimic. Poate nu ati ajuns pe casa, ca sa postati pe forum. Sper ca asta sa fie motivul, nu altul.
Si totusi... Cum a fost? Sunteti in carti?
Hai ca grilele nu au fost chiar asa de grele. Sau cel putin asa mi-au lasat impresia la o sumara analiza a lor.

cory_pisycutz06

Post by cory_pisycutz06 » 02 Nov 2008, 18:51

n-au fost grele, cu exceptia spetelor de la procedura penala, unde eu mi-am prins urechile la cateva. mai mult de 6.40 n-am scos! asta e, merg mai departe! nu reusesc sa pricep nicicum speta cu accidentul de masina in care tipul isi ucide sotia si inca o persoana. De ce se retine si infractiunea de lovire in conditiile in care victima a murit si in speta se spune ca pretinsele lovituri aplicate de sot nu aveau nevoie de ingrijiri medicale daca victima nu ar fi murit in urma accidentului?

observer

Post by observer » 02 Nov 2008, 20:18

Pentru ca exista ...

Cicero25

Post by Cicero25 » 02 Nov 2008, 20:30

180 alin 2, asupra membrilor de familie

giovanni

Post by giovanni » 02 Nov 2008, 20:45

cory_pisycutz06 wrote:n-au fost grele, cu exceptia spetelor de la procedura penala, unde eu mi-am prins urechile la cateva. mai mult de 6.40 n-am scos! asta e, merg mai departe! nu reusesc sa pricep nicicum speta cu accidentul de masina in care tipul isi ucide sotia si inca o persoana. De ce se retine si infractiunea de lovire in conditiile in care victima a murit si in speta se spune ca pretinsele lovituri aplicate de sot nu aveau nevoie de ingrijiri medicale daca victima nu ar fi murit in urma accidentului?
Uciderea din culpa nu va putea niciodata absorbi lovirile prev de art 180. Difera si sub aspectul laturii subiective modul de comitere al infractiunilor. Si in plus de asta, nu e necesar nici macar de 1 zi de ingrijiri medicale pentru a avea infractiune. Ca in practica se da 18 ind. 1... asta e cu totul altceva.
Puteai merge si prin excludere, intrucat infr. de ucidere din culpa a 2 persoane tot infractiune unica ramane, in forma agravata, iar niciodata nu am putea avea concurs aici. Deci varianta C nu avea cum sa fie, A nici atat, deci ramanea B.

cory_pisycutz06

Post by cory_pisycutz06 » 02 Nov 2008, 21:07

da, ai dreptate! multumesc pentru raspuns. probabil ca daca as fi gandit mai mult, as fi dat raspunsul corect. graba strica treaba! poate ma invat minte la examenul urmator.

elle_cv

Post by elle_cv » 02 Nov 2008, 21:16

de ce la violare de domiciliu se retine ca varianta corecta savarsirea faptei prin folosire de calitati oficiale???
Pt ca agravanta asta este la lipsire de libertate.
la violare de domiciliu, agravanta costa in sav faptei prin folosire de calitati mincinoase

elle_cv

Post by elle_cv » 02 Nov 2008, 21:17

Cine mai face contestatie si la ce intrebari??

cory_pisycutz06

Post by cory_pisycutz06 » 02 Nov 2008, 21:27

ai dreptate, si eu am pus tot c). fara coduri, daca nu stii buchia cartii, greu sesizezi diferentele. nu-mi "suna bine" - simulare de calitati oficiale la violare de domiciliu. deci 6.50.....eram convinsa ca vor corecta ei baremul din oficiu, cum au facut-o si in aprilie, dar pana acum ....pauza!

cleopatra71

Post by cleopatra71 » 03 Nov 2008, 19:51

Examenul a fost extrem de dificil. Am raspuns la 9 intrebari din 10 la civil;la 8 intrebari din 10 la poc.civ. 7 intrebari din 10 la proc.pen. 4din 5 la cedo, 4 din 5 la org. Dar apare buba am dat raspuns corect doar la 9 spete si doar 3 raspunsuri corecte la drept penal. Inca nu imi pot reveni imi lacrimeaza ochii fara sa vreau. Am invatat dupa Tudorel Toader, Boroi, si Filipas la penal. O sa se rada de mine cand ma voi intoarce la barou. Nu-mi vine inca sa cred ca nu am reusit. port o grea povara pe umeri . Asta a fost la examenul din 2 noiembrie.

liloo

Post by liloo » 03 Nov 2008, 20:35

Nu am inteles prea bine intrebarea 48.
De ce nu este corect si raspunsul "b"?

nicu2

Post by nicu2 » 03 Nov 2008, 22:08

cleopatra71 wrote:Examenul a fost extrem de dificil. Am raspuns la 9 intrebari din 10 la civil;la 8 intrebari din 10 la poc.civ. 7 intrebari din 10 la proc.pen. 4din 5 la cedo, 4 din 5 la org. Dar apare buba am dat raspuns corect doar la 9 spete si doar 3 raspunsuri corecte la drept penal. Inca nu imi pot reveni imi lacrimeaza ochii fara sa vreau. Am invatat dupa Tudorel Toader, Boroi, si Filipas la penal. O sa se rada de mine cand ma voi intoarce la barou. Nu-mi vine inca sa cred ca nu am reusit. port o grea povara pe umeri . Asta a fost la examenul din 2 noiembrie.
Si de ce sa se rada Cleopatra?Pentru ca ai invatat si te-ai prezentat la unul dintre cele mai grele examene care se da in tara?Nu am stiut ca se poate rade de asa ceva.Si pana la urma la cine trebuie sa dai seama?

Atunci cand te simti impiedicat de ceea ce gandeste altcineva despre tine,inseamna ca spui:nnParerea ta despre mine este mai importanta decat parerea mea despre minenn.Sa fie oare asa Cleopatra?
Se spune ca unul dintre piscurile pe care poti ajunge in viata este independenta fata de buna parere a celorlalti oameni.
Cleopatra cei care stiu ce inseamna acest examen,nu vor rade de tine ci te vor aprecia,cei care nu stiu ce inseamna vorbesc in nestiinta de cauza si,prin urmare nu trebuie luati in seama.

ignite

Post by ignite » 03 Nov 2008, 22:26

nicu2 wrote:
cleopatra71 wrote:Examenul a fost extrem de dificil. Am raspuns la 9 intrebari din 10 la civil;la 8 intrebari din 10 la poc.civ. 7 intrebari din 10 la proc.pen. 4din 5 la cedo, 4 din 5 la org. Dar apare buba am dat raspuns corect doar la 9 spete si doar 3 raspunsuri corecte la drept penal. Inca nu imi pot reveni imi lacrimeaza ochii fara sa vreau. Am invatat dupa Tudorel Toader, Boroi, si Filipas la penal. O sa se rada de mine cand ma voi intoarce la barou. Nu-mi vine inca sa cred ca nu am reusit. port o grea povara pe umeri . Asta a fost la examenul din 2 noiembrie.
Si de ce sa se rada Cleopatra?Pentru ca ai invatat si te-ai prezentat la unul dintre cele mai grele examene care se da in tara?Nu am stiut ca se poate rade de asa ceva.Si pana la urma la cine trebuie sa dai seama?

Atunci cand te simti impiedicat de ceea ce gandeste altcineva despre tine,inseamna ca spui:nnParerea ta despre mine este mai importanta decat parerea mea despre minenn.Sa fie oare asa Cleopatra?
Se spune ca unul dintre piscurile pe care poti ajunge in viata este independenta fata de buna parere a celorlalti oameni.
Cleopatra cei care stiu ce inseamna acest examen,nu vor rade de tine ci te vor aprecia,cei care nu stiu ce inseamna vorbesc in nestiinta de cauza si,prin urmare nu trebuie luati in seama.

Sunt de acord cu Nicu.

Si mai adaug eu: baga i undeva pe toti idiotii care ar rade de tine. Ce treaba ai tu cu ei. Este stiut ca trebuie sa perseverezi. Sa dea si desteptii care rad examenul asta. Sa vezi tu cati dintre ei l ar lua. Cum rade unul, da l naiba ca sa nu zic altceva...Si cineva care sta langa mine zice la fel.

cory_pisycutz06

Post by cory_pisycutz06 » 03 Nov 2008, 22:30

Cleopatra, incearca sa citesti si Mitrache pentru penal general. Mie mi s-a parut destul de logic si usor de inteles. Pana acum citisem Boroi, dar parca Mitrache explica mai bine. Mult succes! Si cainii latra, ursul merge, nu te mai gandi la ce vor spune cei de la barou. Cand vor avea curajul sa se prezinte la un astfel de examen si sa faca efortul tau, atunci sa rada!

luc4s

Post by luc4s » 03 Nov 2008, 22:55

cleopatra71 wrote:Examenul a fost extrem de dificil. Am raspuns la 9 intrebari din 10 la civil;la 8 intrebari din 10 la poc.civ. 7 intrebari din 10 la proc.pen. 4din 5 la cedo, 4 din 5 la org. Dar apare buba am dat raspuns corect doar la 9 spete si doar 3 raspunsuri corecte la drept penal. Inca nu imi pot reveni imi lacrimeaza ochii fara sa vreau. Am invatat dupa Tudorel Toader, Boroi, si Filipas la penal. O sa se rada de mine cand ma voi intoarce la barou. Nu-mi vine inca sa cred ca nu am reusit. port o grea povara pe umeri . Asta a fost la examenul din 2 noiembrie.
Vai, cat de bine ai fost pregatita.
Pacat. Cat de folositoare e putina inspiratie la spetele alea...
Vorbeam cu colegii mei in drum spre Bucuresti ca ar fi bine sa dea subiecte diferite la procurori si judecatori.
Unui procuror nu ii trb f mult civil, iar unui judecator de pe civil nu ii trb f mult penal.
Acum cativa ani o judecatoare de civil mi-a spus ca nu mai stie nimic penal, decat din amintiri.
Tu ai fi fost buna de judecatoare, la cat de bine stii civilul si proc civila.


Parerea mea despre examen am scris-o la topicul despre examen, la cat de intunecat eram nici nu am vazut topicul asta.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests