greu de gasit

Ce vreti sa mai vedeti pe acest sit?
Post Reply
atelier_buendia

greu de gasit

Post by atelier_buendia » 28 Sep 2009, 12:58

Au reusit numai 59. Nicio clipa nu m-am gandit ca vor reusi numai atatia sau ca notele vor fi atat de mici. Eu sunt printre cei ... am vrut sa scriu norocosi dar norocul nu are nimic de a face. Doar o memorie buna, in fine in stare de functionare si putina perseverenta/ time management.
Mai mare bataie imi da cautarea unui loc unde sa stau in Bucuresti. Daca vreunul de la SNG, INM cauta coleg de apartament sa dea de stire

irisnicole

Post by irisnicole » 29 Sep 2009, 19:39

imi pare bine, o sa fim colegi.

Nor_ree

Re: admitere SNG

Post by Nor_ree » 04 Jan 2010, 19:51

Buna! As vrea sa pun cateva intrebari celor care au reusit la examenul SNG din septembrie 2009 si asta pentru a ma putea decide in cunostinta de cauza daca merita sa particip la cel din februarie 2010, adica sa-mi schimb jobul actual pe un post de grefier. Imi cer scuze daca cineva s-ar putea simti jignit, dar trebuie sa fiu foarte bine informata inainte de a face pasul, pentru ca am un copil de crescut, deci financiar vorbind nu vreau sa pierd nimic din castigurile actuale si nici sa fac schimbari drastice in modul de viata. Prin urmare as vrea sa stiu urmatoarele chestiuni:
- care este salariul unui grefier, cu aproximatie bineinteles, si daca mai presupune si anumite sporuri, adaosuri?
- pe perioada cursurilor de 6 luni la SNG cursantii primesc ceva, nu remuneratie, normal, ma refer la ceva similar cu ceea ce primesc auditorii de justitie de la INM?
- pe perioada cursurilor se asigura sau nu cazare in Bucuresti (inteleg din ce ati postat voi mai sus ca nu)
- cum se face repartitia pe posturile vacante, pot opta pentru un post mai aproape de casa, daca nu chiar in localitatea de domiciliu, in situatia in care ar fi vreunul disponibil?
- daca sunt repartizata in alta localitate decat cea de domiciliu, se asigura cazare/decontarea chiriei/transportului?
- exista aceeasi interdictie ca la magistrati in sensul ca nu-si pot cere transferul de la postul unde au fost repartizati mai inainte de 3 ani?
- nu in ultimul rand, cum este examenul? este de ajuns sa inveti numai din codurile si legile indicate in bibliografie, sau e obligatoriu sa apelezi la cursuri si tratate?
Cam atat pentru moment.Daca imi vin in minte si alte probleme, o sa va mai deranjez cu alte intrebari. Si in speranta unui raspuns prompt, dar mai ales sincer, va multumesc!

irisnicole

Re: admitere SNG

Post by irisnicole » 08 Jan 2010, 08:35

pentru admitere sunt necesare doar codurile
în timpul şcolii am o indemnizaţie de 600 lei, acum, din ian ai 900 lei
nu se asigură cauzare
am colege care au copii, aşa că nu o să fii singura în situaţia asta
repartizarea se face, teoretic, în oraşul unde doreşti să mergi, asta daca nu exista cineva care are medie mai mare ca tine la absolvire şi vrea să meargă în aceleşi oraş ca tine
probleme mari sunt în oltenia- posturi puţine, absolvenţi mulţi
chiria se decontează
cam atât
mai multe o să stiu şi eu din aprilie încolo
succes

Nor_ree

Re: admitere SNG

Post by Nor_ree » 12 Jan 2010, 16:25

Multumesc mult, irisnicole! Deocamdata nu ma inscriu pt. concursul din 28 feb., poate in toamna da s-o mai tine. Stii, am multe chestiuni de care trebuie sa tin seama, nu pot face o schimbare doar de dragul schimbarii. Multumesc mult pentru raspuns inca o data. Voi cand in cat timp ati inceput cursurile de la examen?

irisnicole

Re: admitere SNG

Post by irisnicole » 12 Jan 2010, 20:43

eu am inceput pe 19 oct 2009
pentru ex din feb - de la jumatatea lui aprilie 2010

seiza

Re: admitere SNG

Post by seiza » 16 Jan 2010, 22:28

Am o verisoara care ar fi interesata de sustinerea examenului la SNG si am citit in topicul acesta ca s-ar sustine un examen si in Februarie ???? Eu stiam ca se sustine o singura data pe an, in aceeasi perioada in care se sustine si examenul de admitere la INM. Imi puteti da, va rog, un link unde pot gasi informatii? Multumesc anticipat.


seiza

Re: admitere SNG

Post by seiza » 23 Jan 2010, 20:26

Mersi de link bobocelule "anti-matoi". Nu stiam ca exista si un site specializat pe asta. E bine de stiut. Oricum, se pare ca am citit prea tarziu mesajul tau. :cafea:

juristcarmen

Re: greu de gasit

Post by juristcarmen » 31 Aug 2012, 15:00

cam multi anul asta 2012

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests