Va rog sa ma ajutati, are caracter urgent !

Ce vreti sa mai vedeti pe acest sit?
Post Reply
Florian Popescu

Va rog sa ma ajutati, are caracter urgent !

Post by Florian Popescu » 24 Jan 2011, 22:41

Mama mea a decedat la data de 23 octombrie 2007. In ultimul an a fost extrem de bolnava, la pat dupa un accident vascular, nevazatoare de gradul I, la care s-a adaugat o alterare destul de severa a discernamantului. Avand in vedere ca intamplator am descoperit faptul ca nu se plateste vreo taxa de succesiune daca aceasta este facuta in cel mult 3 ani de la deces am intreprins in cursul anului trecut demersurile necesare incheierii acesteia. Din pacate am avut neplacuta surpriza ca sa aflu ca mama mea ar fi incheiat un act de vanzare-cumparare, in favoarea unei verisoare, a imobilului in care locuiesc de cand m-am nascut, adica de 40 de ani. Am atacat acest act prin intermediul unei actiuni in instanta. Pentru acest demers am mare nevoie de o copie dupa fisa medicala a mamei mele, unde figurau diagnosticele bolilor suferite, medicamentatia si modul de administratie zilnica a acesteia. Cu toate ca am facut 3 solicitari oficiale fostul medic de familie refuza eliberarea acestei copii pretextand faptul ca aceasta fisa nu mai exista. Am aflat ca ar exista o prevedere care obliga pe medicul de familie sa pastreze timp de 5 ani fisa medicala a unui pacient decedat, am tot cautat cadrul legal si nu-l gasesc. Va rog mult de tot sa ma ajutati in acest sens spunandu-mi daca exista aceasta precizare, in ce lege, eventual si articolul, daca nu cer prea mult. Va multumesc anticipat.

marusha

Re: Va rog sa ma ajutati, are caracter urgent !

Post by marusha » 08 Feb 2011, 12:17

Solicitati instantei sa faca adresa la medicul de familie si la spitalele unde a fost tratata. in baza acestor acte cereti expertiza medicala de specialitatept constatarea faptului ca la data incheierii actului mama dvs nu avea discernamant.

sansiro

Re: Va rog sa ma ajutati, are caracter urgent !

Post by sansiro » 18 Mar 2011, 21:21

Pe de alta parte "alterarea" discernamantului nu e totuna cu PIERDEREA lui.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests