PT AVOCATI!

Ce vreti sa mai vedeti pe acest sit?
ramonya

PT AVOCATI!

Post by ramonya » 04 Oct 2007, 19:01

IN CAZUL UNUI PROCES PENAL AVETI DREPTUL DE A VA INTALNI NUMAI VOI SI INCULPATUL (ACUZAT DE OMOR), DE A PURTA DISCUTII, FARA A MAI AVEA IN JUR SI UN POLITIST?
DAR IN CAZUL UNUI CONSILIER JURIDIC CARE ASISTA O RUDA PANA LA GRADUL IV INCLUSIV?

Jaja

Post by Jaja » 04 Oct 2007, 19:10

Da, normal ca da, in timpul urmaririi penale, in timpul judecatii. Numai in timpul sedintei de judecata discutiile nu sunt confidentiale, in rest, e un drept garantat...

ramonya

Post by ramonya » 04 Oct 2007, 19:19

INCLUSIV PT CONSILIERI JURIDICI CARE APARA RUDELE PANA LA GRADUL IV?

CAT ESTE ONORARIUL UNUI AVOCAT INTR-UN PROCES DE CRIMA?

ramonya

Post by ramonya » 04 Oct 2007, 19:39

NU MAI SUNT AVOCATI PE FORUM?

wittmann

Post by wittmann » 05 Oct 2007, 07:26

Jaja wrote: Numai in timpul sedintei de judecata discutiile nu sunt confidentiale, ...
De ce nu sunt???

piorel

Post by piorel » 05 Oct 2007, 08:19

wittmann wrote:
Jaja wrote: Numai in timpul sedintei de judecata discutiile nu sunt confidentiale, ...
De ce nu sunt???
Pentru ca judecatorii sunt sefi pe tarla, d-aia. Am vazut faze cand pur si simplu i s-a interzis avocatului sa vorbeasca inculpatului in sedinta (intr-o pauza, nu in timp ce vorbea altcineva). Asta e viata, multi comunisti.

ramonya

Post by ramonya » 05 Oct 2007, 11:21

deci? tot nu am primit raspuns la intrebari!

piorel

Post by piorel » 05 Oct 2007, 12:10

Sa o luam punctual.
1. Da, in baza art. 6 Cpp si altele (dar nu este o norma expresa pe tema asta).
2. Nu stiu, nu cred, nu caut acum, pune-l pe acel consilier juridic sa afle raspunsul, daca tot e ruda cu inculpatul.

ramonya

Post by ramonya » 05 Oct 2007, 19:13

Nu a reprezentat nimeni un astfel de inculpat? Nu aveti idee, nici macar cat este onorariul?

piorel

Post by piorel » 05 Oct 2007, 19:25

Depinde de cazul concret, gravitate, actele deja efectuate... Cum poti pune asa o intrebare? Sa iti zic uite: intre 900 si 200.000 de euro.

gstefan5

Post by gstefan5 » 05 Oct 2007, 21:31

Art. 1. - Consilierul juridic asigura apararea drepturilor si intereselor legitime ale statului, ale autoritatilor publice centrale si locale, ale institutiilor publice si de interes public, ale celorlalte persoane juridice de drept public, precum si ale persoanelor juridice de drept privat, in slujba carora se afla si in conformitate cu Constitutia si legile tarii.

ramonya

Post by ramonya » 06 Oct 2007, 11:38

gstefan5 wrote:Art. 1. - Consilierul juridic asigura apararea drepturilor si intereselor legitime ale statului, ale autoritatilor publice centrale si locale, ale institutiilor publice si de interes public, ale celorlalte persoane juridice de drept public, precum si ale persoanelor juridice de drept privat, in slujba carora se afla si in conformitate cu Constitutia si legile tarii.
dar :
art 68 Cod Pr. Civ
(5) Asistarea de catre avocat nu este ceruta doctorilor sau licentiatilor in drept cand ei sunt mandatari in pricinile sotului sau rudelor pana la al patrulea grad inclusiv.

ramonya

Post by ramonya » 06 Oct 2007, 11:42

Piorel wrote:Depinde de cazul concret, gravitate, actele deja efectuate... Cum poti pune asa o intrebare? Sa iti zic uite: intre 900 si 200.000 de euro.
Eu am intrebat concret daca cineva a avut un astfel de caz si cat a fost onorariul? ce mare secret? ca oricum nu ne cunostem........

serafim

Post by serafim » 06 Oct 2007, 13:22

:-D :-D :-D pai chiar asta-i draga EI nu-si divulga SECRETELE meseriei... :grin:

gstefan5

Post by gstefan5 » 06 Oct 2007, 14:09

ramonya wrote:
gstefan5 wrote:Art. 1. - Consilierul juridic asigura apararea drepturilor si intereselor legitime ale statului, ale autoritatilor publice centrale si locale, ale institutiilor publice si de interes public, ale celorlalte persoane juridice de drept public, precum si ale persoanelor juridice de drept privat, in slujba carora se afla si in conformitate cu Constitutia si legile tarii.
dar :
art 68 Cod Pr. Civ
(5) Asistarea de catre avocat nu este ceruta doctorilor sau licentiatilor in drept cand ei sunt mandatari in pricinile sotului sau rudelor pana la al patrulea grad inclusiv.
parca era vorba de penal

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests