Mircea Badea, un pseudoprezentator.

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
mariusms

Mircea Badea, un pseudoprezentator.

Post by mariusms » 03 May 2006, 19:48

Pe postul Antena 1 este o emisiune "In gura presei".
Prezentator (chiar daca mult spus cuvantul prezentator) este Mirciulica Badea.
Care ce credeti ca a facut? Si-a facut o pasiune in a-i ataca pe ai nostri colegi de forum: nicuvar si tristan.
De ce? Pentru ca a pierdut un proces de mormoloc ce este si a inceput cu criticile la tot sistemul juridic romanesc, iar cei doi i-au spus ca nu este chiar asa.
Sunt alaturi de voi, baieti. :(%): :cafea:

tristan

Post by tristan » 03 May 2006, 20:50

Daca acest personaj isi permite aproape seara de seara sa faca in fel si chip sistemul juridic din Romania, atunci mi-am permis in replica sa ii atrag atentia in legatura cu aberatiile varsate pe sticla. In opinia domnului Badea judecatorii din Romania sunt otrepe, corupti, nu isi motiveaza sentintele si deciziile, dau numai copy-paste unii dupa altii, procurorii niste incapabili, avocatii niste spiridusi jmecheri care atunci cand se intalnesc cu amintitele otrepe (pe la gratare sau sprituri) nu fac altceva decat sa incerce sa influenteze gandirea judelui, executorii judecatoresti.... la fel. De fapt pseudoprezentatorul nostru este "ofticat" ca anumiti judecatori sau executori judecatoresti au in proprietate VW Tuareg si stau in vile, la ceea ce aspira de fapt si dansul.
Nu zice nimeni ca in justitia romaneasca nu sunt si indivizi corupti, rau intentionati.... dar.... sa generalizezi, sa arunci cu noroi aproape in fiecare seara asupra unor intregi categorii de oameni este mai mult decat rusinos. Nu cred ca un formator de opinie cum se vrea acest domn, ar trebui sa aiba o asemenea exprimare... instigand practic la alegerea unei alte modalitati decat cea legala, de a-ti face dreptate. Cred cu putere ca nu tinand parul in mana iti poti rezolva problemele.

nicuvar

Post by nicuvar » 03 May 2006, 22:47

Marius, dar noi suntem deja vedete in emisiune. :grin: Acum, serios, cred ca are ceva probleme domnul Badea. Eu asta am scris pe forumul Antena3, si nici macar nu m-am adresat domnului Badea. Am scris si eu ceva:

Este instanta care solutioneaza fondul, urmeaza de cele mai multe ori apelul (spun asta pentru ca unele sentinte sunt fara drept de apel si poti face numai recurs), apoi recursul. Hotararea instantei care a solutionat fondul se numeste sentinta. Sentinta nu poate fi definitiva si irevocabila. Hotararea unei instante care a solutionat apelul sau recursul se numeste decizie. Doar decizia poate fi definitiva si irevocabila.
Chiar daca pierzi recursul, daca sunt motive temeinice te poti folosi de caile extraordinare de atac - contestatie in anulare sau recurs in interesul legii
(Am uitat revizuirea - imi pare rau):roll: . Iar daca tu consideri ca nu a fost un proces corect si ti-au fost incalcate drepturile te poti adresa Curtii Europene pentru Drepturile Omului ( CEDO ). Poate pare complicat dar asa este. Si dureaza cam mult.

Si de aici, in loc sa faca Revista presei, m-a facut in toate felurile - are el o vorba care-i place: ciumpalac - timp de un sfert de ora. De atunci, nicio emisiune fara sa pomeneasca de nicuvar si, mai nou, de TRISTAN. Dar e distractiv. :mrgreen:

orange

Post by orange » 04 May 2006, 01:44

Noi, restul muritorilor de pe forum, ce putem face ca sa devenim vedete la super-emisiunea lui Mirciulica? :-D :-D :-D

krisstina

Post by krisstina » 04 May 2006, 04:39

Asa e cand avem de-a face cu pseudo -.

krisstina

Post by krisstina » 04 May 2006, 04:44

nicuvar wrote:
Sentinta nu poate fi definitiva si irevocabila. Hotararea unei instante care a solutionat apelul sau recursul se numeste decizie. Doar decizia poate fi definitiva si irevocabila.
Chiar daca pierzi recursul, daca sunt motive temeinice te poti folosi de caile extraordinare de atac - contestatie in anulare sau recurs in interesul legii.
Asta e din seria "un pic de drept" sau "sa ne descretim fruntile"?

danutza

Post by danutza » 04 May 2006, 10:36

nicuvar, cred ca e distractiv cu dl badea

dar nesplican si mie ce ai zis mai jos;
adicatelea de ce nu poate o sentinta sa fie definitiva si irevocabila? ce-o tzine? e decizia mai cu motz? :lol:
nicuvar wrote: Sentinta nu poate fi definitiva si irevocabila. Hotararea unei instante care a solutionat apelul sau recursul se numeste decizie. Doar decizia poate fi definitiva si irevocabila.

roxanagalateanu

Post by roxanagalateanu » 04 May 2006, 10:54

mai, nu mai fiti rai (rele)!

Nicuvar, vezi art 377 Cpc (sper ca nu am gresit) :mrgreen:

nicuvar

Post by nicuvar » 04 May 2006, 11:26

Nu stiu pentru ca nu ma pricep.
Emisiunea lui Mircea Badea este de divertisment, e un show, forumul e si mai si, asa ca acolo imi permit sa intervin. Toata lumea asa face, de distractie. Si pentru ca il enerveaza pe Mircea Badea. :mrgreen:
Asta e si rolul forumului acela, sa se discute aiurea si toata lumea sa se simta bine.
Aici e altfel de forum, serios, iar postarile de la barfe sunt barfe. :grin:

danutza

Post by danutza » 04 May 2006, 11:54

nicuvar wrote:Aici e altfel de forum, serios, iar postarile de la barfe sunt barfe. :grin:
got it :-P

danutza

Post by danutza » 04 May 2006, 11:59

roxanagalateanu wrote:mai, nu mai fiti rai (rele)!

Nicuvar, vezi art 377 Cpc (sper ca nu am gresit) :mrgreen:
io-s departe de rautatzuri ieftine
cu siguranta ai remarcat ntonuln mesajului pe care i l-am adresat lui nicuvar

si nu, n-ai gresit
:lol: :kiss: :floare:

roxanagalateanu

Post by roxanagalateanu » 04 May 2006, 12:18

nici eu nu am zis cu rautate :mrgreen: , mai ales ca am pus si fata aia verde la sfarsit. cred ca ai inteles :-P

tristan

Post by tristan » 04 May 2006, 14:18

Nicu, e distractiv dar imi vina sa si plang. Nu cred ca judecatorii sau procurorii sunt fericiti ca acest asa zis "formator de opinie" ii face otrepe. Asta acuza tot sistemul juridic. Chiar asa....toti sunt corupti? Nu mai avem deloc incredere in justitie?

krisstina

Post by krisstina » 04 May 2006, 17:29

Presupun ca Biroul de Informare Publica si Relatii Mass-media al Consiliul Superior al Magistraturii ar putea uza de dreptul la replica.

krisstina

Post by krisstina » 05 May 2006, 06:46

nicuvar wrote:Nu stiu pentru ca nu ma pricep.
In mesajul initial, cel ce incepe cu "este instanta care..." (nu cu "instanta care este"), autorul nu mentioneaza ca nu se pricepe, dimpotriva, are un ton de mare cunoscator.

Cum zicea un personaj celebru al forumului - ne dam repede aere de corifei ai dreptului, dar este mai greu cand ajungem lai "un pic de" procedura.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests