Interzicerea controalelor de rutina ale Politiei

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
Post Reply
roxanagalateanu

Interzicerea controalelor de rutina ale Politiei

Post by roxanagalateanu » 18 Aug 2005, 15:07

In sfarsit!!! Nu vor mai avea voie politistii sa faca acele "controale de rutina" dupa selectia bine stiuta-MASINA STARINA :-D Si mai mult, daca nu sunt in uniforma, nu avem ce discuta cu ei :evil: Sfatul d-lui BLaga este "nu opriti si nu stati de vorba cu ei".
Eu ma intreb...oare se vor conforma politistii de la circulatie la noile reguli? Pana la urma, cine sta sa ii verifice? Tare ma tem ca vor fi niste reguli mai mult scrise pe hartie. Ce parere aveti?

inconnu

Post by inconnu » 18 Aug 2005, 15:16

Din cate stiu eu au voie si sa foloseasca armamentul din dotare daca refuzi sa opresti, ma insel cumva? Deci e recomandat sa nu opresti doar daca-l folosesti pe domnul Blaga de vesta antiglont.

roxanagalateanu

Post by roxanagalateanu » 18 Aug 2005, 15:18

ideea este ca politistii imbracati in civil nu mai au voie sa efectueze controale.

nicuvar

Post by nicuvar » 18 Aug 2005, 16:57

Ce fel de controale? Privind documentele: carnet de conducere, certificat de inmatriculare, RCA, etc. sau de alt fel. Nu am fost pe faza. Si vreau sa stiu, chiar ma intereseaza.

roxanagalateanu

Post by roxanagalateanu » 18 Aug 2005, 17:03

nu mai pot opri politistii masinile decat se constata o abatere de la regulile de circulatie. http://www.hotnews.ro/articol_29544-Cod ... ulatie.htm

wittmann

Post by wittmann » 18 Aug 2005, 17:08

Ca sa fim sinceri, nici pana acum nu prea se proceda la oprirea in trafic fara un motiv intemeiat. Cel putin eu de 8 ani de cand am permis, nu am fost oprit niciodata pentru control de rutina.

croc

Post by croc » 18 Aug 2005, 17:11

nici eu, de un an de cand il am; :mrgreen:

nicuvar

Post by nicuvar » 18 Aug 2005, 17:11

Pe la noi se mai faceau din cand in cand filtre si se controlau actele mai des imediat dupa 1 ianuarie si 1 iunie cand trebuia lumea sa isi faca noile RCA.

roxanagalateanu

Post by roxanagalateanu » 18 Aug 2005, 17:14

wittmann wrote:Ca sa fim sinceri, nici pana acum nu prea se proceda la oprirea in trafic fara un motiv intemeiat. Cel putin eu de 8 ani de cand am permis, nu am fost oprit niciodata pentru control de rutina.
sincera fiind, eu cred ca ai avu noroc. si daca nu era o practica frecventa nu cred ca se ajungea la interzicerea ei. :)

comisar

Post by comisar » 18 Aug 2005, 17:18

D-l Blaga este Ministru la Palatul Victoria,in strada ministru este d-l agent de circulatie care va face tot cea facut si pana acum,adica amendeaza pe toata lumea care incalca regulile de circulatie inclusiv pe d-l Blaga,just nu ?!.
Nu va sti nimeni in continuarie daca agentul de politie din comuna Branca Costesti efectueaza un control de rutina ori ceva organizat,pe fruntea lui nu va scrie nimic.
Politisti in civil nu opresc masini,ei verifica legalitatea transportului de persoane ori de marfa cu sprijinul agentului de circulatie care verifica actele de identitate ale conducatorului auto si ale autovehicului.
Roxanica te-ai bucurat degeaba si ai grija cum circuli pe drumurile publice.
Drum bun !

nicuvar

Post by nicuvar » 18 Aug 2005, 17:19

Am citit articolul si mi-a atras atentie urmatoarea fraza:
"De azi inainte, agentii sunt obligati sa se exprime logic si coerent."
Asta-i un picut mai greu.
In privinta opririlor, eu am mai avut ghinion, dar nu spun cati ani de conducere am, ca sa nu am probleme cu bunicun. Stiti voi care. :grin:

roxanagalateanu

Post by roxanagalateanu » 18 Aug 2005, 17:23

da comisar, ai dreptate, daca gandesc toti ca tine... de parca nu ar sti toata lumea cum sunt politistii!! de asta am si spus "tare ma tem ca.."

roxanagalateanu

Post by roxanagalateanu » 18 Aug 2005, 17:29

recitind ceea ce ce a scris comisar, nu poate sa nu imi atraga atentia unrmatoarea fraza "in strada ministru este d-l agent de circulatie". serios? pai si atunci de ce nu exista functia de AGENT-MINISTRU DE CIRCULATIE?
macar e draguta kestia cu exprimatul logic si coerent :-D :-D :-D

inconnu

Post by inconnu » 18 Aug 2005, 17:29

comisar wrote:adica amendeaza pe toata lumea care incalca regulile de circulatie inclusiv pe d-l Blaga

Domn comisar, chiar poti sa crezi asa ceva?!

wittmann

Post by wittmann » 18 Aug 2005, 17:29

Oricum, este un pas inainte faptul ca s-a prevazut acest lucru in mod expres in lege. Apropo, care e actul normativ de care discutam? :-D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 8 guests