Suspendare lipsa partilor-plangere contraventionala

Discutii privind procedura civila
Post Reply
norocel

Suspendare lipsa partilor-plangere contraventionala

Post by norocel » 17 Oct 2006, 18:39

Unele instante suspenda judecata plangerilor contraventionale in cazul in care partile nu se prezinta si nu se cere judecarea in lipsa.
Alte instante nu suspenda si trec la judecarea plangerii pe care o resping cu motivarea ca nu s-a facut dovada contrarie celor constatate prin procesul-verbal.
Mie mi se pare corecta prima solutie.
Voi ce ziceti?

croc

Post by croc » 18 Oct 2006, 17:30

si mie mi se pare corecta tot prima solutie.

care este motivul pentru care nu se suspenda?

norocel

Post by norocel » 18 Oct 2006, 18:33

Se sustine ca s-ar putea prescrie executarea si judecatoriilor le revin atributii in privinta executarii amenzilor aplicate prin procesele verbale contestate. 8O
Cand am auzit m-am mirat si am crezut ca este o interpretare izolata dar apoi am tot intrebat si am vazut ca marea majoritate a instantelor nu suspenda judecarea plangerilor contraventionale. :roll:

minodora

Post by minodora » 18 Oct 2006, 20:55

8O 8O 8O

totem

Post by totem » 19 Oct 2006, 08:24

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

fira

Post by fira » 20 Oct 2006, 09:57

se suspenda.
atributiile judecatoriilor de punere in executare a sanctiunilor contraventionale nu pot avea nici un efect asupra regulilor de procedura.
nici argumentul ca s-ar prescrie executarea nu tine, pentru ca termenul de prescriptie e mai mult decit suficient (5 ani), iar pe de alta parte intimata oricind poate cere repunerea cauzei pe rol.

croc

Post by croc » 21 Oct 2006, 11:37

parca prescriptia era de 1 an, iar un proces pe rol nu o suspenda.

pe de alta parte, normele cpc sunt imperative "instanta va suspenda", asa ca nu vad cum pot ignora norme imperative pentru a acoperi lipsa de diligenta a organului constatator al contraventiei.

fira

Post by fira » 25 Oct 2006, 12:39

prescriptia e de 5 ani, e o disp derogatorie in procedura fiscala.
procesul pe rol nu suspenda prescriptia dar suspenda executarea

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests