probele administrate de avocati

Discutii privind procedura civila
Post Reply
flaviusnet

probele administrate de avocati

Post by flaviusnet » 15 Dec 2005, 20:56

inm back cu o intrebare.care este parerea voastra legat de sectiunea noua introdusa in codul de proc de lg 219?ma refer la acel art241,indice 1 pana la 26 din sectiunea intitulata "cercetarea proc in cazul admin probelor de catre avocati".mie mi se pare revolutionar si nu cred sa mai fi cunoscut legislatia noastra asemenea prevederi.practic prin aceasta avocatul sau consilierul poate administra prob fara mijlocirea instantei, avand competenta de a lua in mod valabil marturia unei persoane sau sa procedeze la o expertiza.este adevarat ca instanta poate solicita refacerea probelor in instanta,dar mie mi se pare o solutie foarte buna,daca avocatii ar respecta programul de aministrare a probelor.aceasta deoarece activitatea instantelor este in mod vizibil usurata si goana dupa studierea actelor de la dosar ar fi limitata.
de asemenea observ tendinta realizarii actelor prcesuale cu predilectie in camera de consiliu.aceasta nu afecteaza oare caracterul public al procesului civil?

Crtistina

Post by Crtistina » 17 Dec 2005, 18:07

nu cred ca se incalca caracterul public, pentru ca legea permite unele exceptii. In plus, dezbaterile se vor petrece in final, tot in sedinta publica.

desi din multe puncte de vedere este o idee foarte buna, ma intreb cati avocati incepatori ar indrazni sa recurga la metoda asta. Eu recunosc ca prefer metoda clasica, astfel beneficies si de diligenta maxima a judecatorului.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests