Model de intampinare la instanta impotriva somatiei de plata

Discutii privind procedura civila
Post Reply
Guest

Model de intampinare la instanta impotriva somatiei de plata

Post by Guest » 09 Jun 2013, 11:58

Buna ziua,
Societatea mea are incheiat un contract de prestari servicii cu o regie de transport,pentru vanzarea pe baza de comision a biletelor si abonamentelor emise de aceasta pe baza de factura,cu plata in termen de 5 zile de la livrare.In luna ianuarie 2010,din autovehiculul care aproviziona tonetele de bilete s-au sustras 300 de abonamente care urmau sa fie puse in vanzare.S-a anuntat imediat in scris atat politia(care a eliberat un inscris in sensul acesta,si a inceput un dosar penal),cat si regia respectiva despre faptul ca nu au fost puse in vanzare acele abonamente,si imediat au fost cumparate alte abonamente cu factura.Dupa ce am informat regia respectiva ca abonamentele respective au fost distruse(conform discutiilor avute ulterior cu politia),ele nu au fost puse in circulatie,si nici nu am incasat comisionul aferent vanzarii acestora,am solicitat in scris regiei stornarea facturii respective,obligandu-ma sa platesc contravaloarea imprimatelor respective.Dupa 2 ani de la acest incident am primit o notificare de plata de la regia respectiva pentru suma reprezentand contravaloarea acelor abonamente,si a penalitatilor de intarziere,iar acum am primit o citatie pentru a ma prezenta la instanta conform OUG 5,pentru punerea in aplicare a somatiei de plata.
Rugamintea mea este sa ma sfatuiti cum sa fac intampinarea pentru aceasta situatie la instanta.
Va multumesc anticipat.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests