ajutor

Discutii privind procedura civila
Post Reply
andrei822001

ajutor

Post by andrei822001 » 01 Oct 2012, 09:43

Am si eu un caz cam greu de elucidat, in cazul unui proces aflat deja pe rol la o instanta judecatoreasca din tara. E vorba despre un contract de vanzare cumparare facut la mana intre mine si un vanzator auto. I-am dat suma de 5000 euro, reprezentand contravaloarea autoturismului, iar dupa un an de zile ma trezesc in instanta ca de fapt i-am dat doar 500 euro si ca as fi adaugat eu inca un zero la sfarsitul sumei adica am trecut 5000 euro in loc de 500.
Si sa fie nesimtirea si mai mare mi-a cerut in instanta proba grafologica sa fie trimis contractul la expertiza, la un centru de politie unde activeaza el, mai exact in iasi.
Intrebarea mea ar fi daca la expertiza graflogica il va prinde pe nenorocit sau nu?
Pe ce se pune baza in astfel de expertize, e vorba de un zero nicidecum de inscrisuri sau semnaturi.
Ma gandeam sa nu aiba aranjament acolo, oricum am sa fac si o contra expertiza dupa aia.

C_A_Coltuc

Re: ajutor

Post by C_A_Coltuc » 01 Oct 2012, 12:53

Va ajuta aceasta proba,dar trebuie sa vedem si actele

decalex

Re: ajutor

Post by decalex » 02 Oct 2012, 07:36

Expertiza tehnica a actelor

Are drept obiect de activitate efectuarea de investigatii fizico-chimice si traseologice in vederea depistarii urmelor materiale de contrafacere sau modificare a actelor(in cazul falsului in acte).

Falsul in acte este intalnit sub doua forme:

falsul intelectual consta in atestarea unor fapte sau imprejurari neconforme cu adevarul sau omiterea constienta de a se insera date sau imprejurari reale.
Falsul material consta in alterarea anumitor elemente ale unui act oficial sau neoficial preexistant sau confectionarea integrala a unui act, de natura sa produca efecte juridice. Alterarea se poate realize prin stersaturi sau adaugiri.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests