APEL SI RECURS IN ACEiAS Zi

Discutii privind procedura civila
Post Reply
Guest

APEL SI RECURS IN ACEiAS Zi

Post by Guest » 14 Mar 2012, 15:42

Am chemat in judecata vecinii care fara nici un drept au oprit scurgerea apelor naturale intre proprietati ,pe canalul creat natural.Am inteles ca prin diverse moduri a determinat instantele de a nu lua in considerare cererea mea cu probe. La Curtea de Apel suceava recursul se judeca la primul termen,fara prezenta mea,observandu+se ca nu am primit citatia ci a fost pusa in ...poarta.Judecata a fost respingerea recursului ca nu am platit taxa de timbru 8 lei. DESI HOTARAREA A FOST DEFINITIVA MI S+A COMUNICAT.Am solicitat ulterior prin cerere de judecata anularea HOTARARII DEFINITIVE pentru ca am platit taxa de timbru inaintea termenului de judecata,anexand copia chitantei,am fost lipsa la judecata deoarece nu am stiut oficial data judecatii,iar prin tel. mi se spuse o alta data,am considerat ca judecatorul trebuia sa mai ofere un termen observand potentiala impiedicare. Am fost citat ca contestatie in anulare. Am aratat la primul termen ca nu am formulat contestatie in anulare,ca hotararea de recurs este fara obiectul hotararii in sensul ca am platit taxa de timbru inainte de termenul de judecata dar necunoscand termenul de judecata nu am fost prezemt,insa judecatorul prin rolul activ trebuia sa observe potentiala impiedicare si trebuia un termen nou. actiunea se respinge ca aria contestatiei in anulare este restransa,apoi am fost citat cu procedura deplin indeplinita. La apel contest judecarea la fond sustinand ca hotararea de recurs este lipsita de fond ca s+a platit taxa de timbru inainte de termenul de judecata,....Instanta dupa ce asculta sustinerile apelului,arata ca este incompatibila de a judeca pentru ca la fond s+a judecat in trei judecatori,deci acum trebuie patru,indicand ca daca doresc judecarea cauyei sa fac o cerere de recurs.Mi se ia o declaratie prin care eu solicit recurs si mi se spune sa mai astept o ora si se va judeca recursul.Peste o ora o noua instanta cu aceiasi componenta plus un alt judecator audiaa,sustin in fapt cauza si ,urmare a hotararii se considera corecta hotararea de fond.Aceasta a fost in toamna lui 2010. Acum ma trezesc cu executare silita pentru cheltuieli de judecata catre cei ce m+au pagubit si ma pagubesc in continuare.POT FACE ACTIUNE INPOTRIVA STATULUI ROMAN,PRIN ORDONANTA PRESEDINTIALA PENTRU REPUNERE PE ROL RECURS sau recurs la ceia ce s+a judecat ca contestatie in anulare? De avut in vedere ca instantele a luat in considerare numai sustinerile avocatului fara probe in sensul ca nu exista canal de scurgere ,desi exista adanc de 3 metri deci vizibil-am platit taxa de recurs de 8 lei inainte de judecata,competele au fost cu mai multi judecatori decat legal,nu se poate judeca atat apel cat si recurs in aceiasi zi,executare silita .UN AMANUNT LA CEREREA DE APEL Contestatie in anulare S'A AnEXAT DECLARATIA CA AM SOLICITAT RECURS+dovada arhiva.
Rog un raspuns urgent si indicarea vreunui cadru de drept,pentru ce pot face urgent. cu respec
,AM INCREDERE CA MAI DEVREME ORI MAI TARZIU DZEU IMI VA FACE DREPTATE,DEALTFEL PE CEI CARE M'AU PAGUBIT SI LIPSIT DE DREPTURI LEGALE II VAD BATUTI DE SOARTA.

aspy

Re: APEL SI RECURS IN ACEiAS Zi

Post by aspy » 15 Mar 2012, 09:22

eu am o vaga impresie ca de fiecare data ai cerut cate ceva ce depasea cadrul procesual, motiv pentru care ai ajuns in situatia asta. iar pentru partea strict procedurala, sunt de parere ca iti trebuia sfatul unui profesionist, procedura nu se poate face dupa ureche, si sanctiunile sunt destul de aspre, dupa cum ai vazut. tu ai niste definitii foarte proprii pentru termenii juridici pe care ii folosesti (gen "actiune contra statului pentru repunere pe rol recurs", si mai ales, pe cale de ordonanta presedentiala!)
avand in vedere ca deja ai o autoritate de lucru judecat, trebuie sa gasesti o solutie sa obtii ceea ce doresti pe o alta cale.
PS: pana la Dumnezeu, te manaca sfintii!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests