permis sedere in ro

Discutii privind procedura civila
Post Reply
Guest

permis sedere in ro

Post by Guest » 31 Oct 2011, 12:30

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema.
Am avut o relatie cu cetatean turc in urma careia am un copil. Copilul este recunoscut de tatal sau, contribuie la intretinerea si educarea copilului. Nu am hotarare judecatoreasca de incredintare deci este "bun comun". Tatal colilului locuieste in Ro, dar este casatorit, sotia lui locuind in Turcia. El are permis de sedere in Ro pentru activitati comerciale avand o mica afacere in Bucuresti. Intrebarea mea este daca poate obtine permis pentru reantregirea familiei avand in vedere ca are in Ro un copil minor pe care il intretine (copilul locuieste cu mine), care sunt conditiile si actele necesare in cazul in care raspunsul este favorabil.
Multumesc

imi cer scuze daca nu am postat in sectiunea corespunzatoare

damla

Re: permis sedere in ro

Post by damla » 31 Oct 2011, 13:17

Ce alta alternativa avem pentru a obtine permisul de sedere in Ro, cu exceptia celui de scurta durata sau pentru activitati comerciale (noua lege din cate am inteles impune sa ai minim 10 angajati, ori la activitatea pe care o desfasoara nu necesita mai mult de 3 angajati.) De firma ma pot ocupa eu in lipsa lui dar copilul are nevoie de tata,

damla

Re: permis sedere in ro

Post by damla » 01 Nov 2011, 00:55

Am gasit acest articol :

Cine poate solicita viza de lunga sedere ca membru de familie al unui cetatean roman

Pot solicita viza pentru reintregirea familiei urmatoarele categorii de persoane:
- strainii casatoriti cu cetateni romani;
- strainii necasatoriti care convietuiesc cu cetateni romani necasatoriti, daca au cel putin un copil impreuna, denumiti in continuare parteneri;
- copiii cetateanului roman, ai sotului/sotiei sau ai partenerului, inclusiv cei adoptati, care nu au implinit varsta de 21 de ani sau care se afla in intretinerea cetateanului roman, a sotului/sotiei sau a partenerului;
- rudele de gradul I in linie ascendenta ale cetateanului roman sau ale sotului/sotiei acestuia;


- strainul parinte al cetateanului roman minor, daca face dovada faptului ca minorul se afla in intretinerea sa sau ca exista obligatia platii pensiei de intretinere, obligatie pe care strainul si-o indeplineste cu regularitate;


- strainii, membrii de familie ai cetatenilor romani, care fac dovada ca sunt inregistrati cu drept de rezidenta in alt stat membru in aceasta calitate.
Solicitarea de viza pentru membrii de familie ai ctatenilor români, va fi insotita de certificatul de casatorie eliberat de autoritatile romane sau transcris in conditiile legii, ori dupa caz, de dovada exiatentei legaturii de rudenie sau a calitatii de partener.
Solicitanti de viza pentru strainii membrii de familie ai cetatenilor romani, care fac dovada ca sunt inregistrati cu drept de rezidenta in alt stat membru in aceasta calitate, va fi insotita de documente care sa ateste ca sunt inregistrati cu drept de rezidenta in alt stat membru, in calitate de membru de familie al cetateanului roman.
Acordarea vizei de lunga sedere pentru reintregirea familiei poate fi refuzata atunci cand solicitarea se intemeiaza pe o casatorie de convenienta constatata anterior, in conditiile prezentei ordonante de urgenta, sau cand se constata existenta unei stari de bigamie sau poligamie.



Ma poate ajuta acest articol?
Multumesc

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests