Cum devin proprietar dupa succesiune? Ce acte primesc?

Discutii privind procedura civila
Post Reply
mina

Cum devin proprietar dupa succesiune? Ce acte primesc?

Post by mina » 04 Jul 2011, 13:43

Buna ziua,
Am nevoie de un sfat si de ajutor in urmatoarea problema:
Dupa moartea tatalui, am declarat in termen ca accept masa succesorala (cea stiuta de mine) si urmeaza sa facem succesiunea eu si sotia tatalui, care nu este mama mea. Masa succesorala e formata din: apartament comun (ambii titulari contract), loc veci primit de bunicul in concesiune si cumparat de tata inainte de casatorie, teren mostenit de tata. Stiu ca se imparte masa 1/4 sot supravietuitor si 3/4 copil.
Sotia doreste:
- sa facem succesiunea la un notar al ei care a spus ca ii pot trimite o copie dupa buletinul meu si nu trebuie sa ma prezint (???).
- sa scoatem din masa succesorala terenul pentru ca nu vrea sa contribuie la plata impozitului restant
- sa obtina dreptul integral asupra locului de veci, platindu-mi partea ce-mi revine.
Am 2 intrebari:
1. ma pot pacali, ea cu notarul, sa faca acte prin care sa-i vand locul de veci (sa accept despagubiri in valoare de 3/4 cota), adica, ce act trebuie sa rezulte in urma succesiunii, pentru a fi proprietar?

Tatal meu a vrut ca eu sa raman mostenitor unic pe locul de veci si teren (stia gresit, ca si mine dealtfel, ca bunurile cumparate inainte de casatorie si cele mostenite nu se impart), si mi-a spus ca daca o sa am probleme sa ma folosesc de faptul ca ei doi au mai cumparat o casa in timpul casatoriei, de care eu nu trebuia sa stiu. Casa a fost cumparata pe numele sotiei, pentru copilul acesteia, ca sa ramana si el cu ceva daca eu voi lua locul de veci si terenul.
2. Eu am dreptul la acel apartament? Si daca da, cum pot afla "legal" de el, sau cum o pot obliga sa il declare si sa il includa in masa succesorala?

vulpacris

Re: succesiune

Post by vulpacris » 04 Jul 2011, 20:24

1) mergeti la un alt notar, pentru ca da, din pacate mai exista si astfel de creaturi care se preteaza la orice, si puteti fi "pacalita";

2) bunurile achizitionate in timpul casatoriei sunt bunuri comune, deci, casa "pe numele sotiei" nu exista din punct de vedere legal. Este bun comun, din care tatal dvs. detine 1/2, care intra in masa succesorala. Se afla de la finante, ca trebuie sa fie inscrisa pe rolul fiscal, fie pe numele tatalui si al sotiei, sau pe numele sotiei.

3) nu trebuie sa fiti de acord cu scoaterea nici unui bun din masa succesorala, deoarece inseamna renuntare din partea dvs. cu privire la acel bun, care ii revine astfel, de drept, sotiei.

:cafea:

mina

Re: succesiune

Post by mina » 26 Jul 2011, 11:16

Va multumesc.

mina

Re: succesiune

Post by mina » 26 Jul 2011, 11:22

Revin ca sunt mai confuza decat la inceput. La notariat s-a pus problema locului de veci astfel: a fost dobandit de tatal meu cand era casatorit cu mama, si mama are dreptul la 1/2 din loc, iar succesiunea se face intre mine si sotia tatalui doar pe 1/2 din loc. Mentionez ca nu s-a facut partaj la divort. Ce trebuie sa faca mama? Mai are dreptul la acest loc dupa 36 de ani si cum intra in posesie? Va multumesc anticipat daca imi raspundeti, pt.ca acum chiar nu stiu de unde sa apuc problema.

BABI

Re: succesiune

Post by BABI » 11 Aug 2011, 20:27

Bineinteles ca are dreptul, numai ca la notariat va dati acordul referitor la acest loc de veci, deci un partaj prin buna invoiala, daca nu o sa fiti trimisi la instanta.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 19 guests