donatie versus vanzare-cumparare

Discutii privind procedura civila
Post Reply
danidani

donatie versus vanzare-cumparare

Post by danidani » 28 Feb 2011, 18:45

Buna

Parintii mei au murit anul trecut. Am facut succesiunea cu fratele meu, avem fiecare jumi/juma. Vreau sa ii las fratelui meu apartamentul care a fost al parintilor mei, masina, etc. Pot sa-i fac o donatie, sau trebuie vanzare-cumparare? Sau poate este o alta solutie?

aspy

Re: donatie versus vanzare-cumparare

Post by aspy » 01 Mar 2011, 18:27

Merg amandoua variantele, difera doar taxele notariale.
Iar daca optezi pentru donatie, si vrei sa nu mai poata fi ceruta revocarea ei (reductiune), insereaza in actul de donatie o clauza "scutit de raport".

cyclop

Re: donatie versus vanzare-cumparare

Post by cyclop » 03 Mar 2011, 19:25

aspy wrote:Merg amandoua variantele, difera doar taxele notariale.
Iar daca optezi pentru donatie, si vrei sa nu mai poata fi ceruta revocarea ei (reductiune), insereaza in actul de donatie o clauza "scutit de raport".
Nu confunda raportul donaţiilor cu reducţiunea liberalităţilor excesive.

csorin

Re: donatie versus vanzare-cumparare

Post by csorin » 05 Mar 2011, 14:00

Buna ziua , cea mai simpla cale ar fi fost , daca in cadrul dezbaterii succesorale, a ti fi renuntat la mosenire , in acest caz , cota dvs , i ar fi revenit fratelui dvs , dar in acest caz , puteti sa instrainati bunurile dorite , atat prin donatie cat si prin vanzare cumparare.
Donatia este cea mai ieftina la notar , dar daca doriti un act cu o ''forta'' juridica mai mare , alegeti vanzarea cumpararea , donatia poate fi atacata, chiar si dupa moartea dvs,de mostenitorii dvs , copii , sot, in cazul in care nu aveti bunuri suficiente pentru a acoperi rezerva copiilor , si eventual a sotului . ( Donatiile se fac doar in cazul in care exista o legatura puternica intre contractanti , de incredere,etc .....ALTFEL OCOLITI LE PENTRU CA POT CREEA FOARTE MULTE NEINTELEGERI......! )
P.S. Taxele notariale au scazut , deci o sa va fie mai simplu sa alegeti intre aceste acte .

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests