Lipsa notificare executor judecatoresc

Discutii privind procedura civila
Post Reply
ludmila

Lipsa notificare executor judecatoresc

Post by ludmila » 28 Nov 2010, 15:23

Buna ziua!
Am o cerere in termen facuta pe Lg. 247/2005 prin care am cerut revendicarea unei suprafate de teren ia comisia locala imi invoca lipsa notificarii in baza legii 10/2001.
Mi se da raspuns in anul 2006 ca terenul a fost preluat printr-un decret de expropriere, ca solicitarea nu face obiectul Legii 247/2005, ca nu s-a depus notificare in termen in baza Legii 10/2001 si ca urmare comisia locala a dat solutia de respingere a cererii.
Mentionez pentru acelasi teren am facut cerere de restituire a ternului si in anul 1997 si am primit raspuns de la consiliul local ca a fost expropiat si nu se mai poate restitui iar in 1998 am primit un alt raspuns de la Comisia locala si anume ca terenul a trecut la stat prin decret de expropriere cu caracter individual.
Se mai poate face ceva in momentul de fata? Se mai poate cere reconstituirea dreptului de proprietate ?
Multumesc frumos pt. orice raspuns!

ludmila

Re:Fond funciar- Lipsa notificare executor judecatoresc

Post by ludmila » 29 Nov 2010, 20:25

Nimeni nu poate sa ma ajute cu nici o parere?

vulpacris

Re: Lipsa notificare executor judecatoresc

Post by vulpacris » 29 Nov 2010, 21:56

:floare:

Mai este un topic activ cu acelasi subiect:

fond-funciar-lipsa-notificarii-prin-exe ... 17058.html

si ai solutiile, si faci mai intai, in termenul de 10 zile, nenorocita aia de contestatie, pe care o depui la comisia locala ca sa o trimita la comisia judeteana, pentru ca aceea sa o respinga prin hotarare pe care o poti ataca prin plangere la judecatorie, ca cea data ca exemplu.

:cafea:

ludmila

Re: Lipsa notificare executor judecatoresc

Post by ludmila » 03 Dec 2010, 12:50

Multumesc frumos pt. raspuns!Mai am o intrebare. Daca termenul de 10 zile de formulare a contestatiei a trecut de mult cererea fiind formulata in 2005, mai pot face contestatie al comisia locala pt. ca sa mi-o respinga si apoi sa ma adresz instantei de judecata?
Multumesc frumos!

ludmila

Re: Lipsa notificare executor judecatoresc

Post by ludmila » 13 Dec 2010, 12:08

Se mai poate face contestatie daca termenul a trecut de mult din 2005 cd ni s-a dat un raspuns evaziv?
Mutumesc frumos!

vulpacris

Re: Lipsa notificare executor judecatoresc

Post by vulpacris » 14 Dec 2010, 02:06

Ce fel de raspuns vi s-a dat ?!

Am inteles ca "evaziv", dar sub ce forma ?!

Un raspuns legal este cel sub forma unei hotarari a comisiei locale care fie trebuia afisata daca erati din aceeasi localitae, fie sa va fie comunicata prin scrisoare recomandata, daca sunteti din alta localitate.

Daca vi s-a dat un raspuns "evaziv" verbal, acela nu are nici o valoare juridica.

In acest caz puteti sa angajati avocatul si sa investiti direct instanta, si sa nu va mai legati la cap cu cei din comisii, pe motivul ca nu vi s-a raspuns la cerere in termenul imperativ de 45 de zile de la depunerea ei.

:cafea:

ludmila

Re: Lipsa notificare executor judecatoresc

Post by ludmila » 14 Dec 2010, 11:36

Buna ziua!
Nu mi s-a dat un raspuns verbal ci in scris prin care mi se aducea la cunostiinta ca:
- terenul a fost preluat de catre stat ca efect al decretului de expropriere
-din verificarile efectuate reiese ca nu ati solicitat terenul in baza legii 10/2001 si nefiind inregistrata in termenul prevazut de art.21 notificarea inaintata de executorul judecatoresc nu puteti beneficia de prevederile acestei legi.
- solicitarea d-vs nu face obiectul legii nr.247/2005.
Astfel comisia a dat solutia de respingere motivata de faptul ca nu va incadrati in prevederile legale.
Mentioneaza ca avem drept la contestatie in 10 zile de la data primirii instiintarii.
Acesta e raspunsul dat de consilil local in 2006 pt. o cerere facuta in 2005 in baza legii 247/2005.
Si am mai facut o cerere in baza legii 18/1991 pt. care mi s-a raspuns de consiliul local in 1997 ca terenul a fost expropriat printr-un teren de expropriere si nu mi se mai poate restitui fiind proprietate de stat.
Mi s-a mai dat un raspuns in 1998 in baza legii 18/1991 modificata de lg.169/1997 prin care mi se spune ca se pot restitui numai terenurile fara constructii neafectate de lucrari de investitii iar in situatia mea a fost trecut in proprietatea statului prin decret de expropriere cu caracter individual.
Multumesc frumos pt. raspunsurile date !

vulpacris

Re: Lipsa notificare executor judecatoresc

Post by vulpacris » 14 Dec 2010, 18:45

In cazul acesta nu mai aveti ce face, doar sa sperati la o repunere in termen.

Raspunsurile erau nelegale, si cel din 1997 si cel din 2005, conform prevederilor art.39 din Legea nr.18/1991, republicata.

Pacat ca nu ati consultat atunci un avocat si ca nu ati depus contestatia in termenul de 10 zile. :sad: Acum este tardiv.

:cafea:

ludmila

Re: Lipsa notificare executor judecatoresc

Post by ludmila » 15 Dec 2010, 13:25

Buna ziua!
Repunerea in termen cum s-ar mai putea face acum in aceata situatie?
Daca as depune la instanta o contestatie mi ar fi respinsa ca tardiva sa inteleg?
Ce as mai putea face?
Multumesc pentru orice raspuns!

vulpacris

Re: Lipsa notificare executor judecatoresc

Post by vulpacris » 15 Dec 2010, 18:07

Doar sa asteptati si sa vedeti ce masuri o sa adopte statul roman pentru a indeplini hotararea pilot data de CEDO, poate se da un nou act normativ prin care sa puteti reformula o noua cerere.

:cafea:

ludmila

Re: Lipsa notificare executor judecatoresc

Post by ludmila » 17 Dec 2010, 12:01

Buna ziua!
Vroiam sa va intreb daca ar avea vreo influenta faptul ca nu s-a dezbatut succesiunea dupa tata care era proprietarul terenului in speta si desi eu am facut cererile pe legea18/1991 si pe legea 247/2005 nu aveam certificat de mostenitor.
Si daca acest lucru nu ar insemna o repunere in termen.
Multumesc frumos!

ludmila

Re: Lipsa notificare executor judecatoresc

Post by ludmila » 16 Jan 2011, 17:51

Buna ziua!
Vroiam sa va intreb daca are vreo importanta daca raspunsul pe care l-am mentionat mai sus a fost dat de Consiliul Local si nu de Comisia Locala asa cum prevede legea 18/1991? Am citit undeva ca acest raspuns trebuia dat doar de comisia locala si nu de Consiliul local fiindca nu acesta avea atributii.
M-ar ajuta cu ceva in cazul meu?
Multumesc pt. orice raspuns!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests