cum sa procedez?

Discutii privind procedura civila
Post Reply
motanasul86

cum sa procedez?

Post by motanasul86 » 12 Sep 2010, 12:24

Buna ziua ma numesc P.G.V am fost lovit de un individ si mi-a spart arcada,am kemat politia am fost dus la spital m-au cusut,si mi sa spus sa ma duc la I.M.L sa mi se dea certificat si dupa aceea sa fac plangere la politie...ce ar trebui sa fac sa nu scape nepedsit kiar sa il actionez in instanta sa cer daune morale si civile,raman cu cicatrice iar de lalocul d munca mai sa ma dea afara...va multumesc.

avocat alina

Re: cum sa procedez?

Post by avocat alina » 13 Sep 2010, 11:56

buna ziua.
dupa ce vi se elibereaza certificat medical de la IML , in functie de nr. de zile in care vi s-au acordat ingrijiri medicale puteti face plangere penala la politie .
tot in functie de nr. de zile respectiv se va face si incadrarea juridica a faptei.

motanasul86

buna ziua

Post by motanasul86 » 14 Sep 2010, 11:22

MI-am scos certificat zile de ingrijire intre 7-8,si kiar cand eram aproape de politie m-a sunat individul,sa cadem la pace,eu zic ca nu am fost badaran sa cer 50de mil.sau mai mult stiam ca oricum nu are d unde sa dea,sau ca instanta poate nu hotaraste asa,i-am cerut 1500ron tinand cont ca la medici am keltuit 300ron si mau dat afara de la servici vazandu-ma cu okiul vanat si bandajat fara sa tina cont ca nu am lovit am fost lovit...i-am dat 2zile termen luni pe 13 am scos certificatu iar pe 15 iam zis sa ne intalnim,sa facem si o foaie asa mi-au zis cei de la politie ca am cazut d comun acord sa semnam......am o intrebare daca nu ma suna si depun plangerea il pot chema in instanta?imi trebuie si avocat?pe mine nu ma intereseaza banii vreau sa se faca dreptate,ca puteam fi mort,si vreau sa ii arat ca nu suntem la tara sa scoatem shipca sa dam in cap...va multumesc pt raspuns si sper ca imi veti raspunde si la acest mesaj.

angel

Re: cum sa procedez?

Post by angel » 14 Sep 2010, 22:04

deci, daca nu faceti plangere prealabila nu aveti cum ajunge in instanta...termenul este de 60 de zile,de la data cunoasterii faptuitorului...asadar,va socotiti dvs data si daca nu va impacati cu el,depuneti plangerea,dar nu mai tarizu de termenul indicat.
nu este obligatoriu sa va angaajti avocat.

motanasul86

Re: cum sa procedez?

Post by motanasul86 » 15 Sep 2010, 08:27

In primul rand va multumesc ca mi-ti raspuns,pai sa intamplat pe 11.09.2010 luni pe 13 am scos certyfycatul ,si pe 15.09.2010 am zis sa ne intalnim....daca nu ne intelegem depun plangerea...ati spus 60 de zile..sper sa se ramana cum am vb...va multumesc pt sfaturi.

angel

Re: cum sa procedez?

Post by angel » 16 Sep 2010, 00:06

ok.
incercati sa va intelegeti inlauntrul termeneului de 60 de zile...daca, nu...plangere, dar in teremenul prevazut de legiuitor...adica cle de 60 de zile...altfel..e pa...

motanasul86

Re: cum sa procedez?

Post by motanasul86 » 16 Sep 2010, 17:42

Va multumesc pt.ajutor.am rezolvat m-am intalnit pe 15miercuri mi-a dat 1500ron,i-am aratat certyfycatul,am scrys de mana cu semnatura ca am cazut la pace,si fiecare pe drumul lui...sa ii fie invatatura de minte,ca asa ceva nu se face la un prieten cum zicea ca este!!si bn ca a fost numai atat si nu a fost mai grav!!!va multumesc!! :scrie:

angel

Re: cum sa procedez?

Post by angel » 16 Sep 2010, 22:18

cu placere!
totul e bine, cand se termina cu bine! :grin:

ralucaa

Re: cum sa procedez?

Post by ralucaa » 19 Sep 2010, 15:49

termenul in care te poti constitui parte civila este de 2 luni de la data cunoasterii faptasului.(pt detalii www.pelinari.ro societate de avocatura)

vulpacris

Re: cum sa procedez?

Post by vulpacris » 19 Sep 2010, 23:11

ralucaa wrote:termenul in care te poti constitui parte civila este de 2 luni de la data cunoasterii faptasului.(pt detalii www.pelinari.ro societate de avocatura)
ralucaaaaaaaaaaaaaaaaa

Bine ai venit ! :floare:

Poate dai si tu o mana de ajutor, in topicurile deschise, ca asta este deja inchis si rezolvat, in afara sa faci reclama agresiva cabinetului, asa cum o faci si pe euroavocatura.

Ce zici, niste munca pro-bono, merge !? :roll:

Asta pana iti faci un renume, si dovedesti si ca poti rezolva cazurile, ca dupa aceea te intreaba singuri cei interesati unde te pot gasi, daca le convin raspunsurile pe care le dai.

:cafea:

P.S. pentru ca esti noua, si nu ai de unde sa sti, eu nu fac parte din concurenta, ca nu am nici macar diploma in drept si, de regula, doar imi dau si eu cu presupusul, si trimit oamenii la avocati

angel

Re: cum sa procedez?

Post by angel » 19 Sep 2010, 23:27

[quote="ralucaa"termenul in care te poti constitui parte civila este de 2 luni de la data cunoasterii faptasului.[/quote]

Ralucaaaa!!! :shock: :shock: :shock:

legiuitorul a dispus altceva...de unde ai scos-o pe asta?!
potrivit art. 15 alin. 2"constituirea ca parte civila se poate face in cursul urmaririi penale,precum si in fata instantei de judecata pana la citirea actului de sesizare"

si...se numeste faptuitor/invinuit/inculpat...cam acestia sunt termenii juridici...faptas?! :roll:

PS.nu te intreb cu cine ai facut procesualul penal si nici cum ai reusit sa-l promovezi :mrgreen: :mrgreen:

deci, nu mai dezinforma lumea.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests