Sfat juridic pentru o plangere contraventionala

Discutii privind procedura civila
Post Reply
obretin

Sfat juridic pentru o plangere contraventionala

Post by obretin » 25 Jun 2010, 16:10

Buna ziua!Va rog frumos sa-mi dati un sfat pentru a sti ce pasi trebuie sa urmez pentru a contesta in instanta o amenda nedreapta data intrun mijloc de transport local din Constanta.Sunt eleva in clasa a-12-a,acum doua saptamani am urcat intrun autobuz impreuna cu o colega ,pe usa din fata,nici nu am apucat sa scot biletul din geanta ca am si fost acostata de o d-na controloare care mi-a reprosat faptul ca nu am fost rapida in compostarea acestuia.Am fost coborata din autobuz ,aceasta apeland la un echipaj de gardieni publici si unul de jandarmi pentru a ma legitima.M-au luat cartea de identitate,i-au inmanat-o controloarei dupa care mi-a fost intocmit procesul verbal.Am refuzat sa-l semnez deoarece aceasta nu a mentionat ce obiectiuni aveam(faptul ca aveam bilet dar nu am avut timp sa-l compostez)si nici nu vedeam ce este srcis in el .Eu,ca martora la toata aceasta situatie o am pe colega mea,dumneaei pe colega.In procesul verbal ,a facut specificatia ca refuz sa semnez,notandu-l ca martor pe unul din gardienii publici .Mentionez ca atat jandarmii cat si gardienii au inteles situatia mea si chiar i-au spus faptul ca totusi sunt in regula dar dumneaei nici nu a vrut sa auda.Ii pot notifica ca martori ?Colega mea daca nu ere inca 18 ani poate fi citata ca martora ?In speranta ca voi primi un sfat va multumesc anticipat.Georgiana

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests