intabulare cu ipoteca

Discutii privind procedura civila
Post Reply
iosub Niculina

intabulare cu ipoteca

Post by iosub Niculina » 17 May 2017, 19:56

Buna ziua,

Sunt intr-o mare incurcatura.Am avut un proces de partajare ,unde am facut o mare gresala ca nu am tot pamntul in proces.Eu aramas sa achit o sulta unei tulpini care are 6 copii mostenitori.Unul din cei 6 este decedat si are la randul lui sotia si 4 copii.Am de la cei 5 declaratie de renuntare iar de la cel decedat, am de la sotie si un copil la fel declaratie de renuntare iar de la trei am procura prin care specifica ca nu au pretentie la despagubire in natura sau sulta.La cartea funciara nu mi-a luat in seama procurasi nu a impartit suma pe cei 6 frati si apoi pentru cei 3 submostenitori apoi mi-au intabulat ipoteca cu suma intreaga ca si cum nu as fi avut nici o declaratie de renuntare.
Pecizez ca in declartiile notariale nu se specifica ca renunta in favoarea celor 3 nepoti.Au dat aceste declaratii de renuntare pentru-ca nu le-am pus mostenirea la partaj.Cei 3 nepoti ,ma repet in procura data pe numele meu specifica ca au primit cota din mostenire si ca acum nu au pretetie de nici un fel.
Am inteles ca procura nu-i valabila dar de ce sa platesc suma intreaga?
Daca nu pune aceasta suma, aceste trei persoane, in executare silita nu se prescrie intr-un anumit interval de timp ?
va multumesc !

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests