care este procedura

Discutii privind procedura civila
Post Reply
stefania48

care este procedura

Post by stefania48 » 30 Apr 2010, 17:28

Buna ziua,intrebarea mea este ce trebuie sa fac pentru a duce o plingere la cedu referitor la falsificarea unor acte ale unui imobil din bucuresti ,procesul a fost judecat in bucuresti ajungind pina la curtea de apel cu motivatia find nefondat.Va multumesc cu respect.

giovanni

Re: care este procedura

Post by giovanni » 30 Apr 2010, 21:35

stefania48 wrote:Buna ziua,intrebarea mea este ce trebuie sa fac pentru a duce o plingere la cedu referitor la falsificarea unor acte ale unui imobil din bucuresti ,procesul a fost judecat in bucuresti ajungind pina la curtea de apel cu motivatia find nefondat.Va multumesc cu respect.

I se spune CEDO, dar termenul nu desemneaza Curtea Europeana a Drepturilor Omului, ci e o prescurtare a Conventiei Europene a Drepturilor Omului.
Pai raspunsul e simplu: te adresezi cu o plangere unde expui incalcarile conventiei (strict pe articole) care apreciezi ca au avut loc, iar la aceasta plangere anexezi copie de pe cererea de chemare in judecata, intampinare (eventual cererea reconventionala), precum si copie de pe hotararile pronuntate in cauza. De asemenea anexezi orice alte documente existente la dosarul instantei nationale care apreciezi ca ar fi relevante in cauza (copii de pe declaratiile martorilor audiati, expertiza, etc.)
Le pui toate intr-un plic pe care il trimit recomandat la adresa Curtii.
Pe plic la, rubrica destinatar completezi asa:

Curtea Europeană a Drepturilor Omului
Consiliul Europei
F-67075 Strasbourg CEDEX, Franţa

stefania48

Re: care este procedura

Post by stefania48 » 30 Apr 2010, 22:08

Va multumesc f. mult pentru timpul dumneavoastra acordat si as m-ai avea o ultima intrebare .Eu procesul l-am terminat in anul 2002 acum dupa 8 ani pot sa mai depun aceasta pingere la C.E.D.O. ? Va multumesc cu respect.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests