concluzii

Discutii privind procedura civila
Post Reply
mikcez

concluzii

Post by mikcez » 02 Jun 2010, 22:15

Buna seara,

Am rugamintea sa-mi spueti daca mai are rost ori este in interesul meu sa depun concluzii scrise avand in vedere ca s-a dezbatut fondul si cauza a ramas in pronuntare. Onorata nu a cerut expres concluzii scrise.
Multumesc anticipat, :?:

vulpacris

Re: concluzii

Post by vulpacris » 02 Jun 2010, 23:44

Normal ca este in interesul dvs., este obligatoriu (nu prin lege, ci pentru dvs.), ca poate grefiera a avut crampe la degete :-D , sau ati vorbit prea mult si prea repede, si nu a notat concluziile puse oral de dvs. in Incheiere.

In acest caz, este mult mai bine pentru dvs. sa existe la dosar si cele scrise, ca sa puteti face referire la ele in caile de atac, de genul "eu am sustinut dar, instanta nu a vrut sa faca". :grin:

:cafea:

mikcez

Re: concluzii

Post by mikcez » 03 Jun 2010, 11:24

Multumesc mult!
Eram in dubii deoarece ieri au avut loc dezbaterile si a ramas in pronuntare iar eu abia azi pot depune concluziile scrise prin posta!
Nu s-a acordat termen pentru depunerea concluziilor, in atare conditii daca Instanta s-a pronuntat ieri, mai ia in considerare ce voi trimite eu in scris pentru motivarea hotararii?

cyclop

Re: concluzii

Post by cyclop » 03 Jun 2010, 21:14

În principiu, concluziile au menirea să îndrume judecătorul spre o anumită soluţie, nu să-l ajute la motivare. Se depun înainte de pronunţare.

mikcez

Re: concluzii

Post by mikcez » 04 Jun 2010, 18:34

Multumesc mult pentru raspunsuri :floare:
Problema mea este ca nu s-a dat termen pentru depunerea concluziilor scrise iar instanta se poate pronunta oricand in termenul legal de 7 zile, adica se poate pronunta in aceeasi zi in care au avut loc dezbaterile,(atunci concluziile mele nu vor fi luate in considerare), in a doua(a treia... zi) cand deasemenea nu vor fi luate in considerare deoarece le-am trimis cu posta si ajung abia luni (dezbaterile au avut loc miercuri) sau vor fi luate in considerare daca Instanta se va pronunta dupa ce vor ajunge concluziile mele prin posta!!!!!!???????????
Oricum eu le-am trimis!
Si alt aspect....cum sa vin cu concluziile scrise deja, in prima zi de infatisare daca nu s-a dezbatut fondul? poate mai apar elemente noi!!! poate imi mai vine o idee!!! In orice caz daca nu s-a acordat termen pentru depunerea lor, in cat timp ar trebui sa le trimit/depun pentru a ajunge la dosar in timp util, inainte de a se pronunta Instanta????

mikcez

Re: concluzii

Post by mikcez » 04 Jun 2010, 20:03

Revin, Instanta s-a pronuntat nefavorabil pentru mine, nu a tinut cont aproape de nimic din ce am invocat si probat...................., concluziile nu au ajuns inainte de pronuntare......... :-( , :pig: :skul:

vulpacris

Re: concluzii

Post by vulpacris » 05 Jun 2010, 02:46

Acum asteptati sa vi se comunice sentinta, si o atacati.

Data viitoare cand sunteti luat prin surprindere ca se da cuvantul pe fond la primul termen, sa cereti si termen pentru depunerea de concluzii scrise.

:cafea:

mikcez

Re: concluzii

Post by mikcez » 05 Jun 2010, 13:56

Multumesc, speram sa nu invat din greseli, dar se pare ca am patit-o!
Sigur voi ataca sentinta deoarece am senzatia ca judecatorul s-a pronuntat dupa cum s-a trezit dimineata ori dupa un sablon, nicidecum dupa studierea si analiza probelor administrate!!! Chiar este posibil sa-si bata joc de cei care le cer sa se faca dreptate! In aceste conditii ce rol mai au aceste instante, cum isi justifica activitatea/existenta/salariile/inamovabilitatea si alte facilitati? Scuze, cred ca o iau prea personal si imi pierd obiectivitatea!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests