sunt obligat la plata unor sume de bani unei persoane fizic

Discutii privind procedura civila
Post Reply
neculai80

sunt obligat la plata unor sume de bani unei persoane fizic

Post by neculai80 » 07 Apr 2010, 13:54

Domnule/Doamna Avocat. Ma numesc Neculai, am 80 ani.
Am o decizie civila a tribunalului cu data pronuntarii in ianuarie 2010 (decizie civila a tribunalului este ca urmare a recursului inaintat de mine tribunalului si judecat in lipsa mea---eu nemaiputand fi prezent datorita varstei mele si a distantei mari fata de tribunalul din municipiul unde s-a judecat recursul) in care scrie ca in anul 2008 s-a suspendat judecarea cauzei recursului conform art. 242 alin.1 Cod procedura civila si in continuare mi se comunica ca potrivit art.248 Cod procedura civila s-a constatat perimarea de drept a acestui recurs. Precizez ca nu contest acest lucru, este legal conform cu Codul procedura civila.
Anterior acestui recurs am hotararea judecatoriei in 2008 ( la care de fapt am facut acest recurs mentionat aici mai sus) prin care eu sunt obligat la plata unor sume de bani unei persoane fizice in termen de 90 zile de la data ramanerii sentintei irevocabile si definitive. Precizez ca aceasta persoana fizica careia ii eram obligat sa platesc ( prin sentinta sus-mentionata) suma de banii a murit inaintea pronuntarii sentintei.
Va intreb respectuos :
1)daca eu trebuie sa platesc urmasilor decedatului ( copiilor decedatului ) suma de bani pe care eram obligat s-o platesc celui decedat prin sentinta sus-mentionata?
2)dupa decesul meu , copii mei sunt obligati sa plateasca copiilor decedatului caruia eu datorie suma de bani din sentinta de mai sus?
In aceasta hotarare a judecatoriei (nu a tribunalului) se specifica ca in termen de 90 zile de la ramanerea irevocabila a prezentei sentinte sunt obligat la plata sumei de bani.
Deci , va intreb respectuos urmatoarele:
1) cele 90 de zile le calculez de la data pronuntarii deciziei civile a tribunalului (pronuntarii acestui recursului in ianuarie 2010);
sau
2) cele 90 de zile le calculez de la data pronuntarii sentintei judecatoresti a judecatoriei in anul 2008?
Copii mei refuza mostenirea (succesiunea) dupa decesul meu insa banuiesc ca copii decedatului caruia eu ii datorez suma de banii vor introducerea in justitie un proces contra copiilor mei in care se vor axa pe actiunea pauliana si in care vor invoca neacceptarea succesiunii de catre copii mei impreuna cu reua lor credinta de a prejudicia, implicit banuiesc ca copii decedatului caruia eu ii datorez suma de banii vor solicita revocarea sau desfiintarea judiciara a actelor notariale incheiate de catre copiilor mei prin care ei au refuzat succesiunea de pe urma mea. Imi pare din ce in ce mai probabil ca acesata scadenta si nascuta in timpul vietii mele de cujus si nexecutata de mine sa se transmita din generatie in generatie, deci are un caracter perpetuu .
Inteleg ca in pasivul succesoral dupa decesul meu se va include aceasta obligatie scadenta si nascuta in timpul vietii mele de cujus si nexecutata de mine, explicit aceasta obligatie a copiilor mei ca dupa decesul meu sa execute despagubirea pe acest tert pentru prejudiciul cauzat de mine, prin fapta ce-am savarsit in timpul vietii mele, la plata acestei sume de bani+dobanzi la data deschiderii mostenirii de catre copii mei , dar acest tert este persoana fizica care este decedata inca de pe acum, de pe timpul vietii mele inaintea pronuntarii sentintei sus mentionate.
Odata cu decesul celui care trebuie sa-i platesc suma de bani, oare nu se sting datoriile mele de a plati aceasta suma catre copii lui (copii celui decedat), implicit oare nu se sting si datoriile copiilor mei ( de a plati aceasta suma+dobanzi aferente intarzierii) catre copii lui (copii celui decedat) .
Cu deosebit respect, revin cu 2 intrebari, va rog frumos si din suflet sa-mi raspundeti la aceste 2 intrebari:
1) daca eu pot fi obligat de lege ca pe timpul vietii mele sa platesc copiilor decedatului suma de bani pe care eram obligat s-o platesc celui decedat prin sentinta sus-mentionata?
2) deci se transmite din generatie in generatie acesata scadenta si nascuta in timpul vietii mele de cujus si nexecutata de mine, deci implicit daca copii mei vor fi atacati cu actiunea pauliana , atunci vor fi obligati de lege de a plati copiilor decedatului suma de bani pe care eram obligat s-o platesc celui decedat prin sentinta sus-mentionata ?

agenda

Re: sunt obligat la plata unor sume de bani unei persoane fizic

Post by agenda » 07 Apr 2010, 14:31

neculai80 wrote:Copii mei refuza mostenirea (succesiunea) dupa decesul meu insa banuiesc ca copii decedatului caruia eu ii datorez suma de banii vor introducerea in justitie un proces contra copiilor mei in care se vor axa pe actiunea pauliana si in care vor invoca neacceptarea succesiunii de catre copii mei impreuna cu reua lor credinta de a prejudicia, implicit banuiesc ca copii decedatului caruia eu ii datorez suma de banii vor solicita revocarea sau desfiintarea judiciara a actelor notariale incheiate de catre copiilor mei prin care ei au refuzat succesiunea de pe urma mea.

2) deci se transmite din generatie in generatie acesata scadenta si nascuta in timpul vietii mele de cujus si nexecutata de mine, deci implicit daca copii mei vor fi atacati cu actiunea pauliana , atunci vor fi obligati de lege de a plati copiilor decedatului suma de bani pe care eram obligat s-o platesc celui decedat prin sentinta sus-mentionata ?
Nu prea am eu experienta cu procedura civila...insa nu vad cum ar putea fi admisibila actiunea pauliana pentru acte efectuate de un NEDEBITOR. Dvs sunteti debitorul nu copii dvs. Daca nu vor sa accepte succesiunea nu pot fi obligati de creditorul dvs.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests