teren solicitat

Discutii privind procedura civila
Post Reply
alexandra nicolae

teren solicitat

Post by alexandra nicolae » 09 Feb 2010, 15:03

Locuim in casa bunicilor .Acestia au cumparat casa in 1987 .Pe actul de vanzare-cumparare scrie ca avem 10 m pe latime in spate ,10m in fata .In anul 1994 ,bunicul i-a vandut tatalui meu jumatate ,pe actul de vanzare cumparare incheiat in fata notarului nu mai apare cati m are fiecare vecin .In anul 2001,bunica i-a vandut mamei cealalta jumatate la alt notar ,nici aici nu apare cati m are fiecare vecin ,decat ca ne invecinam la ,v,s v,e cu respectivii .In anul 2001 am facut cartea funciara ,iar aici apare ca avem in spate pe latime 10 m ,iar in fata 11,28m .In anul 2004 ,parintii mi-au vandut mie ,la cel de-al treilea notar acum apare in contractul de vanzare-cumparare exact cum scrie in cartea funciara .Vecinii de langa noi vor sa vanda si nu le iese in fata 1m ,acuzandu-ne ca am intrat pe terenul lor si sa le dam 1 metru .Noi cand am construit ,nu am stiut de actul din 1987 ,acesta fiind adus acum de socrul meu ,in urma acestei discutii . Ce vom face acum ?E vina noastra ca primii notari nu au scris ce latime avem noi pe teren in fata si in spate ? Care act ramane valabil ? Va multumesc pentru raspuns!
Vreau sa adaug cateva completari ,cand au cumparat in 2006 nu au masurat terenul ,au cumparat numai in acte ,iar acum nu le iese 1m .

DevilMean

Re: teren solicitat

Post by DevilMean » 11 Feb 2010, 21:40

Inainte de a incepe, eu zic sa fi sigura ca exista distanta respectiva, asadar ia ruleta si apuca-te si masoara, daca iti iese 10 in fata, 10 in spate, atunci nu e problema ta, cartea funciara poate prezenta erori de masurare.
Acum sa-mi iau in cap toti oamenii de la cadastru, dar unii chiar nu au chef de munca.

De regula, acum nu mai conteaza cine sunt vecinii, pentru ca azi e, maine nu mai poate fi.
Masuratoarea cu ruleta, se face cu ea perfect intinsa, nu pusa de-a lungul terenului.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests