plangere prealabila contencios adm.

Discutii privind procedura civila
Post Reply
eman

plangere prealabila contencios adm.

Post by eman » 15 Feb 2010, 17:28

As vrea sa imi spuneti va rog ce parere aveti despre urmatoarea speta:

Am dat in judecata o institutie a statului, pe baza Legii Contenciosului Admin (554/2004) care cere indeplinirea procedurii prealabile.
Parata a invocat exceptia de prematuritate a cererii.
Eu consider ca am indeplinit-o insa.
Actul pe care il contest a fost emis pe 25 iunie. Eu l/am contestat pe 17 iulie, dupa ce am aflat telefonic, de la respectiva institutie care este concluzia lui (nu am facut insa referire la nr. actului, ci am contesat efectiv concluzia lui). Am fost apoi la ei si am ridicat respectivul act pe 3 august, iar pe 16 august am primit de la ei si raspuns la contestatie, in care se precizeaza ca dosarul meu (finalizat prin actul din 25 iunie) a fost reanalizat si isi mentin concluzia initiala. La 16 decembrie am depus cererea de chemare in judecata.
Este sau nu indeplinita procedura prealabila?

vulpacris

Re: plangere prealabila contencios adm.

Post by vulpacris » 15 Feb 2010, 17:37

Bine, ei pot spune multe.

Acum, institutia respectiva avea cumva obligatia sa transmita forului tutelar ei contestatia dvs. ? :roll:

Ce se prevede in legea in temeiul careia ati solicitat emiterea actului contestat, in sensul, unde trebuie depusa contestatia si cine este competent conform legii respective sa o solutioneze si in ce forma !? :roll:

De exemplu, in legea nr. 18/1991 se prevede faptul ca, cererea se depune la comisia locala, contestatia se depune tot la comisia locala, care are obligatia sa o transmita la comisia judeteana, iar, comisia judeteana o solutioneaza prin emiterea unei hotarari. Numai dupa ce toata aceasta procedura administrtiva este parcursa, persoana nemultumita de raspunsul primit, are dreptul sa se planga de hotararea comisiei judetene.

Spuneti-ne in temeiul carei legi ati formulat cererea la care ati primit raspuns negativ, ca sa stim ce raspuns sa va dam.

:cafea:

eman

Re: plangere prealabila contencios adm.

Post by eman » 15 Feb 2010, 18:02

in actul pe care l/am ridicat de la ei (centru judetean cu personalitate juridica) se spune ca tb sa depun contestatia la ei in termen de 30 de zile. Pe site/ul lor mi se explica faptul ca pot contesta un astfel de act atat la centrul judetean, cat si la sediul central. De altfel, si in L554/2004 se specifica faptul ca pot adresa contestatia la emitent (centrul judetean), cat si la autoritatea ierarhic superioara (sediul central). Eu am depus contestatia la sediul central. Iar, restul procedurilor le/am indeplinit (forma contestatiei).
Multumesc mult pt ajutor.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests