Ordonanta de plata OUG 119 -Cerere in anulare

Discutii privind procedura civila
Post Reply
raduvalenaru

Ordonanta de plata OUG 119 -Cerere in anulare

Post by raduvalenaru » 26 Apr 2009, 08:44

Inteleg ca prin introducerea cererii in anulare de catre debitor, executarea ordonantei nu se supenda.

Mai pot in judecarea cererii in anulare sa invoc discutii pe fond atat timp cat debitorul nu a fost prezent la prima instanta, desi a fost legal citat?
Sunt mari neconcordante in privinta sumelor cerute de creditor si obtinute prin aceasta ordonanta. Adica s-a cerut mai mult decat era debitul. Ce mai pot face in cererea in anulare in aceasta situatie?

MedEx

Post by MedEx » 26 Apr 2009, 18:57

Avand in vedere consecintele admiterii contestatiei in anulare eu consider ca poti sa faci discutii asupra fondului in situatia cand contestatia ti-a fost admisa pentru primele motive ale art.317 !
Acum depinde pentru ce motive s-a facut contestatia in anulare.
Instanta contestatiei in anulare suspenda executarea si tot ea anuleaza hotarea atacata daca se admite contestatia iar solutiile sunt diverse
1. pricina va fi rejudecata in etapa procesuala in care s-a aflat inainte de pronuntarea hotararii anulate, daca partea nu a fost legal citata sau (2)se declina competenta catre organul competent iar pentru motivul aflat in art. 318 c.Proc. Civ se va judeca in limita motivului omis de instanta de recurs
Concluzia: da poti face aparari de fond dar nu intoate situaiile

ursu

Post by ursu » 26 Apr 2009, 19:02

Medex.... draga, omul vorbeste despre cererea in anulare, nu despre contestatia in anulare!
De la cutremur...nu?
@radu valenaru:
Invoca tot ce poti in cererea in anulare. Daca s-au facut plati anterior introducerii cererii privind ordonanta de plata dar si pe timpul judecarii ei, cere si tu anularea partiala a ordonantei..aratand exact ce ai spus de plati.
Speculeaza orice..poate merge!

gavril

Post by gavril » 26 Apr 2009, 19:27

ce-mi place de ursu. in alte cuvinte spune "tu zi ce poti, adevar sau prostie, poate se prinde ceva de jude!" :-D

ursu

Post by ursu » 26 Apr 2009, 19:35

si ce sa-i zic omului? ce, eu am dosarul in fata sau el?
dar nu a fost tocmai un raspuns incomplet: radu a zis de plati..eu i-am spus cam ce ar merge ....din punctul meu de vedere.
si asta cu..lasatul la mana instantei..crede-ma, nu prea tine in cauzele comerciale, cand ai societati comerciale si nu simpli justitiabili.

sa dea mai multe detalii si..daca ne duce mintea il ajutam, daca nu...derapam! :grin:

agenda

Post by agenda » 26 Apr 2009, 19:48

eu pt ca nu am facut instanta o sa derapez in cinstea lui scar pe care parca l-am vazut ....dar a disparut...

MedEx

Post by MedEx » 27 Apr 2009, 12:07

Mda, am inteles gresit si ca de obicei am raspuns gresit! In schimb am descoperit ca puteam citi textul scris de initiator in acelasi timp in care scriam si eu raspunsul pentru el ! Acun stiu! :grin:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 11 guests