Dosar civil -suspendare art 247 alin2

Discutii privind procedura civila
Post Reply
Bahar

Dosar civil -suspendare art 247 alin2

Post by Bahar » 23 Jan 2009, 11:11

Sint reclamanta intr-un dosar civil, in care sint 2 parati. Fondul l-am cistigat si paratul 1 a facut apel. Paratul 2 a fost citat prin publicitate si prin afisare pe toata durata procesului. In apel sintem din Aprilie 2008, moment din care paratul 1 aduce diferite adrese de la DGPMB ca s-a inceput UP impotriva paratului 2 intr-o adresa in 24.01.2008 si in alta in 15.05.2008 si cere suspendarea in baza art. 247 alin 2.
Instanta este foarte favorabila suspendarii si de 4 termene tot se da cit un termen sa se mai trimita o adresa, ca nici una dintre cele de pana acum n-au fost informatiile complete.
Am termen in februarie si in urma cu citeva zile au sosit la dosar 2 adrese de la DGPMB si de la Parchet in care se mentioneaza ca s-a inceput UP din 15.05.2008.
Ambele adrese sint fara numar de inregistrare. Iar la adresa de la DGMPB semneaza seful serviciului indescifrabil, fara nume, fara grad.

Eu nu am facut plingere penala. A facut paratul 1 si este parte civila.
O adresa de la termenul precedent mentiona:
ndosar XXXX a fost declinat catre PTB unde sau conexat mai multe dosare si lucrari penale in care s-a inceput UP impotriva paratului 2, a lui X si a lui Yn art 215 1,2,3,5 C.p si 291 Cp. art 33 si art 36
In prezent dosarul se afla in lucru la DGPMBn.

INTREBARE:
1. In ce masura pot contesta cele 2 adrese avind in vedere ca nu au numar de inregistrare.2. Am sanse ca instanta sa acorde un alt. 1 termen ca la cererea mea, paratul 1 sa prezinte Rezolutia de incepere a UP ?
(La DGPMB dosarul este in sarcina unui ofiter care este nin concediu de studiin in ultimele 4 luni si nu are loctiitor. Interese si relatii ce pe mine ma depasesc tin dosarul in nnelucrun din 2006)
2. Pot cere instantei sa nu suspende dosarul civil motivind ca DGPMB nu are competenta sa solutioneze dosarul penal conform OUG 43/2002 - competenta fiind a DNA?
Valoare pagubei din dosarele conexate este de peste 1.000.000 euro. Desi DGPMB nu da informatii, eu stiu care alte dosare sint conexate, stiu cine sint reclamantii si pot depune probe in instanta referitor la valoarea pagubei.

ignite

Post by ignite » 23 Jan 2009, 11:53

mi se pare normal sa invoci faptul ca adresele nu au numar de inregistrare...si sa soliciti rezolutia.

asta una ...si apoi...si daca a fost inceputa urmarirea penala ce?
trebuie sa se mai demonstreze si altceva de catre cei interesati...partea cu inraurirea hotaratoare...daca ai detalii pe partea asta...ar fi bine.

cristal

Post by cristal » 23 Jan 2009, 16:11

Ar.244 pct. 2 si nu 247 !
Vad ca s-a mai discutat in problema asta.

Asa cum este prezentata speta, instanta nu ar trebui sa suspende judecarea actiunii! Eu nu vad absolut nicio legatura intre iup si..prezenta cauza!
Aaaa, ba da, vad una: tergiversarea cauzei de catre cel care o invoca!
Cere si amendarea paratului nr.1 pentru tergiversarea cauzei!

Bahar

Post by Bahar » 23 Jan 2009, 17:22

cristal wrote: Aaaa, ba da, vad una: tergiversarea cauzei de catre cel care o invoca!
Cere si amendarea paratului nr.1 pentru tergiversarea cauzei!
Da, intr-o Romanie ideala, poate ca asa s-ar intimpla. Din pacate cu totul alta este situatia in instanta.
Presedintele instantei parca nici nu aude ce sustine avocata reclamantei si nici nu vede - pentru ca de la un termen la altul am constatat ca nu se deranjeaza sa citeasca materialul probator depus la dosar. E mult mai simplu sa suspende dosarul pentru nnn ani.
Nu citeste nimic din dosar. Doar ultima incheiere de sedinta. Si cum in sedinta anterioara astepta adresa de la PTB si DGPMB ca sa suspende pe 244 alin 2, deja hotarirea a luat-o inainte de a intra in sala de sedinta.
Observ cu indignare care este atmosfera in instanta. Judecatorul da cuvintul avocatului paratului care scoate cite aberatii poate si-i acorda tot timpul necesar, si cind da cuvintul avocatei reclamantei dupa doua minute o opreste si incepe sa dicteze grefierei.
Paratul la dosar nu are depusa nici o proba, iar reclamanta a depus 5kg de documente oficiale, traduceri,apostile etc. Si totusi...
Asta e!
Ati putea sa ve referiti si la intrebarea cu competenta DNA?

cristal

Post by cristal » 23 Jan 2009, 19:11

Dupa parerea mea, competenta de solutionare a dosarului penal, in timpul up...nu are nici cea mai mica legatura cu admisibilitatea sau inadmisibilitatea cererii de suspendare!
Eu cred ca trebuie sa te concentrezi sa demonstrezi inexistenta legaturii intre up si dosarul in care te judeci. Fiindca sincer acum, asa cum ai expus speta, eu nu vad nicio legatura!

Spui tu ca onor judecator citeste doar incheierea! Gresit! Atat timp cat avocatul care il ai va stii sa-i "starneasca" atentia prin felul in care abordeaza cauza, atragandu-i de fiecare data atentia asupra inadmisbilitatii cererii de suspendare, poti fi sigura ca se va apleca mai atent asupra dosarului si - mai inainte de a se pronunta, va analiza atent toate aceste aspecte!

ignite

Post by ignite » 23 Jan 2009, 19:39

Sincer...eu cred ca il doare in cot pe judecator.

sunt judecatori care nu se uita deloc pe dosare inainte de sedinta de judecata...se uita doar grefierul pentru ca ala nu are incotro...mai ales daca stie care un judecator care nu se uita nici mort.

daca are multe dosare pe lista...asta este un semn ca procedeaza asa cum iti spun eu. Daca incheierile sunt fara articole, atunci cand se pune in vedere ceva, fara sanctiuni indicate si fara articol corespunzator...e clar...judecatorul nici nu se uita pe ele...semneaza in orb.

si in plus, chiar daca se uita...daca el nu are chef de dosar...il suspenda sigur...de fapt, ei gandesc asa: dosar suspendat=dosar de care am scapat.

intr adevar trebuie sa te bagi tare in el...tare de tot...chiar sa l faci de cacat...spune i ca tergiverseaza cauza...ca, practic, el castiga la fel si fara dosarul tau si cu el...se bucura sa scape in modul asta de el...fa chiar o cerere prin care arati treaba asta catre conducerea instantei...asa ca sa il faci atent. Nici o recuzare, chiar daca aiurea...nu strica...ti o spun din experienta...baga te tare...chiar daca se va enerva...o sa mearga altfel treaba ... ca el nu stie cat de nebun esti tu.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests