COMUNICARE SENTINTA dar fara sentinta

Discutii privind procedura civila
Post Reply
demonica

COMUNICARE SENTINTA dar fara sentinta

Post by demonica » 03 Jan 2009, 20:28

Am primit cu ajutorul Postei romane cu stampila din 23.12.1008 dar in data de 29.12.2008 mai multe comunicari, partial cu sentinte in anexa si partial fara. Am facut sesizare la posta cu privire la data postei si cu privire la inexistenta actului care trebuia comunicat precum si cui referire la data la care le-am primit. Mi s-a explicat verbal ca factorul postal a afisat comunicarile asa cum le-a primit. Este un mare neadevar ca la firma s-a lucrat si in 23 si in 24 dec si n-a aparut nici un factor posta si nici nu s-a afisat nimic. Ce pot sa fac sa mi se comunice sentinta si cum pot sa stopez cele 15 zile in care pot sa fac apel?

demonica

Post by demonica » 03 Jan 2009, 22:57

Pot fi repusa in termenul de apel daca fac o cerere la instanta ca am primit doar comunicarea si nu si sentinta?

ignite

Post by ignite » 04 Jan 2009, 11:55

Nu. Nici nu ai cu ce sa faci dovada. Sa inteleg ca a trecut termenul de apel?

nu a trecut termenul de apel...

Nu ai cum sa il opresti pe termen. Nu esti in situatie de repunere in termen.

Declara apel si depui motivele la prima zi de infatisare. pana atunci, fa rost de sentinte si ce iti mai trebuie. La instanta, in evidente apare ca s a facut comunicarea...si nu ai ce sa faci.

chimera

Post by chimera » 04 Jan 2009, 22:46

poate fi o scapare a grefierei .... cerere de apel si motivarea o depui pana la primul termen :razz:

demonica

Post by demonica » 04 Jan 2009, 22:51

Multumesc tare mult. asta am facut azi am formulat apelul sa nu fiu decazuta din termen.
Inca o intrebare daca sentinta e redactata in 03.12.2008, dactilografiata in 05.12.2008 de ce s-a comunicat cu posta doar in 23.12.2008. Unde a stat atata vreme si de ce? Ma poate lamuri cineva?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests