cum e mai bine

Discutii privind procedura civila
hanibal

cum e mai bine

Post by hanibal » 18 Nov 2008, 20:39

X e reclamant intr-o sistare de indiviziune. Are 90% din imobil si toate sansele sa-l obtina contra unei sulte. Y foloseste imobilul in prezent si nu sunt sanse sa iasa de bunavoie din acel imobil. Care e cea mai potrivita modalitate de a scapa de y?
1. Ar fi un capat subsidiar de cerere bazat pe revendicare ( dezavantajul e ca se timbreaza la valoare si e taxa mare )
2. Dupa sistarea indiviziunii si atribuirea imobilului sa merg pe ordonanta presedintiala pentru eliberarea imobilului, ar fi mai potrivit, dar dureaza prea mult... :?
3. Unii ma indeamna sa merg in subsidiar pe evacuare, dar mi se para ca nu va tine deoarece nu am raporturi de locatiune...
As aprecia orice ajutor... :cafea:

gavril

Post by gavril » 19 Nov 2008, 03:31

1. revendicare nu prea cred ca va merge.
2. pt. evacuare nu se cere neaparat titlu locativ. dar nici in cazul asta nu cred ca va merge. cel mult poti cere sa ti se permita si tie accesul acolo.
3. eu as cere sa ti se atribuie in mod provizoriu bunul (art.673^10) si in baza acelei incheieri sa ceri evacuarea. sau ordonanta separata la aceeasi instanta dupa atribuirea provizorie a bunului.

ignite

Post by ignite » 19 Nov 2008, 10:41

Salut! Cato la telefon! Cartagina trebuie distrusa!

Parerea mea este ca nu poti face altceva decat partaj.
Teoretic atribuirea se face potrivit procedurii civile, cum scrie acolo, in paractica, se cam sare peste si de aceea, X este cam primul indreptatit sa i se atribuie imobilul cu plata unei sume de bani intr un termen catre y.
Dupa ce ti se atribuie, il dai afara. Pui in executare hotararea. Asta chiar daca tu vei avea sa spunem 9 camere, iar y 1. Il scoti din 9,pui lacat pe ele si nu are ce cauta acolo. Separati partea lui x de partea lui y.


Nu mai vorbesc de actiune in revendicare in primul moment pentru ca nu ar avea sens. nu ai ce cauta cu revendicarea aici.

hanibal

Post by hanibal » 19 Nov 2008, 21:09

M-ati inteles gresit... dar exprimarea mea e cam confuza, cred...
Deja am inceput sistarea de indiviyiune... a si fost un termen...
Problema e ca procesul va dura pe putin 6 luni, cu evaluari si alte amanari, plus apel si recurs se face un an bun.
Problema mea este ca babeste dupa ce imi atribuie imobilul la sfarsitul procesului, adica dupa un an bun, eu mai trebiue sa fac o cerere printr-o ordonanta presedintiala sa elibereze y spatiul.
Asta mai tine vreo trei luni cu toata urgenta ei. In total aproape 16 luni.
As mai putea cere in subsidiar, adica dupa ce instanta se va pronunta asupra partajului si revendicarea imobilului, dar e problema cu taxa de timbru care se plateste la valoare. ( Asta e din ciclul si sarac si cu pretentii :))
Cu evacuarea ca si cerere in subsidiar as rezolva ceva?
P.S. pentru Ignite: De ma vos scula pe multi romani voi popi eu... :lol:

ignite

Post by ignite » 19 Nov 2008, 21:15

Numai sa nu patesti finalul lui Lapusneanu...oricum, eu te ajut la lista...daca e nevoie de o lista...eu zic ca merge si la ochi...popirea...te duc eu in locuri unde poti da la sigur.

gavril

Post by gavril » 20 Nov 2008, 17:26

ce revendicare? nu merge acuma.
nu-l poti da afara deocamdata. are dreptul sa fie acolo. si nu te lua dupa Ignite ca ii restrictionezi asa dupa apul tau accesul la 9 camere din 10 ca nu ai dreptul asta.
eu te-as baga in penal daca ai face asta (functie si de alte detalii ale spetei).

ceri sa intri si tu acolo si gata. atat poti. pana se incheie procesul de partaj (sau pana nu ai incheierea aia provizorie de atribuire) nu il poti da afara. nici o instanta nu o sa-i ingradeasca dreptul lui de proprietate.

hanibal

Post by hanibal » 20 Nov 2008, 18:53

Gavril wrote:ce revendicare? nu merge acuma.
nu-l poti da afara deocamdata. are dreptul sa fie acolo. si nu te lua dupa Ignite ca ii restrictionezi asa dupa apul tau accesul la 9 camere din 10 ca nu ai dreptul asta.
eu te-as baga in penal daca ai face asta (functie si de alte detalii ale spetei).

ceri sa intri si tu acolo si gata. atat poti. pana se incheie procesul de partaj (sau pana nu ai incheierea aia provizorie de atribuire) nu il poti da afara. nici o instanta nu o sa-i ingradeasca dreptul lui de proprietate.

stiu asta...
Dupa ce e gata procesul primesc o hotarare unde scrie ca sunt propitar, dar as vrea ca in hotarare sa mai scrie si ca y sa iasa de acolo, pt ca altfel nu il pot scoate de gat...iar executorul nu vine cu mine fara titlu. Asa ca vreau o cale ieftina si rapida sa obtin plecarea lui Y. Ordonanta o stiu si eu... dar mai e alta? Asta e buba... :!:

hanibal

Post by hanibal » 20 Nov 2008, 18:58

revendicarea, evident, ar merge dupa ce se pronunta sistarea indiviziunii si atribuirea imobilului catre mie, dar nu-mi convine ca actiunea se timbreaza la valoare...
Tot dupa ce se pronunta sistarea indiviziunii m-au sfatuit unii sa merg pe evacuarea lui Y (aici taxa de timbru e mai mica) dar cred eu ca mi s-ar respinge pe motiv ca nu exista reportuir de locatiune intre X si y si nici ceva asemanator.
Am facut preciyarea asta sa nu credeti ca insist aiurea pe revendicare sau evacuarea unui coproprietar dintr-un spatiu care e si al lui inca... :lol:

ignite

Post by ignite » 20 Nov 2008, 21:32

Gavril wrote:ce revendicare? nu merge acuma.
nu-l poti da afara deocamdata. are dreptul sa fie acolo. si nu te lua dupa Ignite ca ii restrictionezi asa dupa apul tau accesul la 9 camere din 10 ca nu ai dreptul asta.
eu te-as baga in penal daca ai face asta (functie si de alte detalii ale spetei).

ceri sa intri si tu acolo si gata. atat poti. pana se incheie procesul de partaj (sau pana nu ai incheierea aia provizorie de atribuire) nu il poti da afara. nici o instanta nu o sa-i ingradeasca dreptul lui de proprietate.
GAVRILE....GAVRILE...OCHII LARG INCHISI ...CAND CITESTI CE AM SCRIS EU.

VEzi ca eu am spus ca dupa partaj, dupa ce prin hotararea de partaj i se atribuie imobilulu in totalitate sau doar partial, SA PUNA IN EXECUTARE.

gavril

Post by gavril » 21 Nov 2008, 01:13

@Ignite
ok. poate n-am citit eu bine ce ai vrut sa zici.

@Hanibal
cine a spus ca evacuarea este o actiune care presupune un titlu locativ sau macar aparenta unuia? de unde o scosesi p-asta?

atata timp cat ala de acolo nu se da de proprietar nu poti face revendicare. ceri evacuare!

Lucrurile pot sta asa:
1.ori de cate ori sta ala acolo fara sa se pretinda proprietar - ceri evacuare.
2. daca se pretinde titular de drept real - faci actiune negatorie.
3. daca se pretinde titular de drept de proprietate - abia atunci ceri revendicare.


PS: mai bine trebuia sa ceri de la inceput, in subsidiar, ca in cazul in care iti este atribuit bunul sa se dispuna si evacuarea lui alalaltun de acolo.

hanibal

Post by hanibal » 21 Nov 2008, 17:57

merci Gavril, asta am dorit sa aflu... :cafea:
Merci Ignitie :cafea:

hanibal

Post by hanibal » 22 Nov 2008, 09:39

@Hanibal
cine a spus ca evacuarea este o actiune care presupune un titlu locativ sau macar aparenta unuia? de unde o scosesi p-asta?

Î.C.C.J., Secţia civilă şi de proprietate intelectuală, decizia nr. 2102 din 17 martie 2005



Judecătoria Râmnicu Vâlcea, prin sentinţa civilă nt. 5762 din 17 noiembrie 2003, a admis acţiunea reclamantei S.C.”B.M.”-SRL şi a dispus evacuarea pârâtului S.C. de pe terenul şi din saivanul prevăzute hotărâre.

Curtea de Apel Piteşti, Secţia civilă, prin decizie nr. 539/A din 17 martie 2004, a respins ca nefonat apelul pârâtului.

În esenţă, instanţele au reţinut că reclamanta este proprietara terenului şi saivanului, astfel că se impune evacuarea pârâtului care având posesia, consideră inadmisibilă acţiunea în evacuare.

Prin recursul declarat, pârâtul susţine căeste inadmisibilă acţiunea în evacuare.

Recursul este întemeiat.

Reclamanta a investit instanţa de judecată cu o acţiune având un obiect clar determinat, anume evacuarea pârâtului dintr-un imobil, teren şi construcţie, precizat ca atare, în mod expres, şi în apel, prin întâmpinare, arătând că nu a înţeles să utilizeze calea acţiunii în revendicare.

În motivarea acţiunii, reclamanta arată că evacuarea cerută se impune prin aceea că a dobândit proprietatea imobilului, prin contract de vânzare-cumpărare, iar acesta a fost ocupat fără nici un titlu de către pârât, care se opune la restituirea lui,.

Între obiectul pricinii şi motivarea acţiunii există o vădită contradicţie, prin obiect acţiunea fiind de evacuare, iar motivarea aparţinând acţiunii în revendicare după natura dreptului şi scopul urmărit.

Cele două acţiuni, de drept comun, prezintă însă deosebiri esenţiale.

Acţiunea în revendicare este acţiunea proprietarului neposesor împotriva posesorului neproprietar, acţiune reală, deci, prin care reclamantul cere instanţei de judecată să i se recunoască dreptul de proprietate asupra unui bun determinat şi, pe cale de consecinţă, să-l oblige pe pârât la restituirea posesiei bunului.

Spre deosebire de acţiunea în revendicare, acţiunea în evacuare, este specifică raporturilor juridice de locaţiune, adică acelor raporturi prin care o parte, numită locator, s-a obligat să procure celeilalte părţi, numită locatar, folosinţa pe timp determinat a unui bun individual determinat şi neconsumptibil în schimbul unei sume de bani, numită chirie.

Asemenea raporturi juridice au ca efect translaţiunea folosinţei unui bun, locatarul fiind un detentor care nu dobândeşte drepturi reale asupra bunului, având obligaţia restituirii acestuia.

Cu alte cuvinte, raporturile juridice din materia locaţiunii sunt raporturi de obligaţii.

În cauza de faţă, între reclamantă şi pârât nu au existat raporturi de obligaţii derivate din locaţiune, ci raporturi de drept real constând în exercitarea fără drept de către pârât a posesiei asupra imobilului proprietatea reclamantului.

Ca urmare, dreptul real de proprietate al reclamantului nu poate fi apărat decât pe calea acţiunii în revendicare, nicidecum pe calea acţiunii în evacuare.

Cum însă reclamanta a înţeles să utilizeze calea acţiunii în evacuare şi nu pe cea în revendicare pusă la îndemâna sa, iar judecătorii nu pot schimba obiectul acţiunii, ci doar eventual temeiul juridic al acesteia (art.129 alin. ultim Cod procedură civilă), instanţele aveau obligaţia de a respinge ca inadmisibilă acţiunea în evacuare.

În consecinţă, s-a admis recursul, s-a casat decizia atacată, precum şi sentinţa de primă instanţă, iar pe fond s-a respins acţiunea ca inadmisibilă.

ignite

Post by ignite » 22 Nov 2008, 16:03

Hanibal din Cartagina...Cato cel nasol iti trimite cateva randuri in format electronic...ca sa le cetesti si sa le folosesti...

CARACTERUL NECONDITIONAT DE TITLU EXECUTORIU AL HOTARARII DEFINITIVE DE PARTAJ IN CEEA CE PRIVESTE PREDAREA BUNURILOR.

Pozitia practicii judiciare.

Inca din 1968, practica judiciara a imbratisat ideea ca hotararea de partaj ramasa definitiva constituie titlu executor si este susceptibila de executare silita, indiferent daca in actiune s a cerut sau nu predarea bunurilor si chiar daca instanta nu a dispus aceasta predare, astfel incat introducerea de catre copartas a unei actiuni in revendicare impotriva copartasului care detine bunul atribuit si refuza sa l predea, nu este necesara. Dec. de indrumare nr. 3/1968 a Plenului TS, TS, SCIV, D. CIV. NR. 175/1989.

DEci, nu e nevoie de o actiune in revendicare...dupa partaj.

Dar...am mai citit si anumite critici care mi se par destul de pertinente...IDEEA E SA CERI PREDAREA BUNURILOR, dar avand in vedere ca tu esti cu reclamantul, cred ca se subintelege, TOTUSI DISPOZITIVUL DE PUS IN EXECUTARE, nu POATE FI SUBINTELES...ca nu sta executorul la discutii...AIA NU STIU PREA MULTE.


PE parcursul partajului, nu prea vad ce ai putea sa faci...ma gandeam la o ordonanta presedintiala ... prin care sa TE INTRODUCA SI PE TINE INSTANTA IN CASA...avand in vedere cota...TREBUIE SA JUSTIFICI URGENTA...ADICA MAI BINE SPUS...DE CE NU AI ACTIONAT PANA IN ACEST MOMENT, daca esti in situatia asta, bineinteles.
Ai vremelnicie, ai neprejudecarea fondului...ramane urgenta...fondul, palparea lui...e cu rezultate favorabile...

Daca vrei mai multe amanunte despre pasajul mentionat...imi spui...si incerc sa scanez...daca merge scanerul...daca nu ... dactilo...

hanibal

Post by hanibal » 22 Nov 2008, 16:37

Catre Cato... ca bine le mai spui frate!
Aici ma doare si pe mine, ca degeaba spune dispozitivul ca se acorda bunul lui x si y are dreptul la sulta, ca imi vine greu sa ma duc la executor cu ea. O sa imi extind petitul eventual cerand evacuarea lui y daca mi se acorda imobilul...daca imi incuviinteaza e bine, daca nu tot acolo sunt:( Oricum sunt la primul termen, pt ca inainte a fost lipsa procedura de citare...


Scuze daca par insistent :-|

hanibal

Post by hanibal » 22 Nov 2008, 16:49

cat despre ordonanta presedintiala nu prea cred sa am sanse cu ea pana nu se termina procesul de partaj... iar dupa aceea sper sa isi mai aminteasca executorii cum era prin 68 :)

Ehehe ce vremuri... :twisted:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests