CAUT AVOCAT pentru UZUCAPIUNE BUCURESTI SECTOR 2

Discutii privind procedura civila
Post Reply
12345

CAUT AVOCAT pentru UZUCAPIUNE BUCURESTI SECTOR 2

Post by 12345 » 31 Oct 2008, 09:28

Am un teren - 350m, de peste 30 ani. Pe 200m m acte de v-c, cei 150m la Est, continua cu cel din acte. Acest teren 350m il am ingradit si folosit - ca un adevarat propietar e peste 30 ani, fara ca cineva sa isi ceara vreun drept.
Vreau sa cer drept de uzucapiune.
Nu stiu cine ar putea fi propietarul decat cum indica din actul meu de v-c pe cei 200m - ca la Est vecin este X. Eu pe acest X nu -am vazut niciodata si nici nu am vreo idee daca traieste - daca are vreo adresa pe undeva
La primarie este indicat ca fiind pe numele meu partea de teren pentru care vreau sa invoc uzucapiunea.

Vreau ca in instanta sa mi se recunoasca dreptul de propietar prin uzucapiune.

Dresc sa se ocupe cineva de acest caz care dupa cum va dati seama nu implica probleme juridice.
deea e ca eu sunt foarte ocupat si nu am timp sa ma plimb in instanta si nici dupa avocat de aceea sper ca voi gasi un avocat care se va ocupa in intregime de acest caz.

Vom putea sta de vorba ricand in zona Piata Romana - nu am timp sa merg la sediu avocatului.


ID. MASTERJURIST

minodora

Post by minodora » 31 Oct 2008, 15:32

Este mai greu sa gasesti cu cine te judeci in contradictoriu.

ignite

Post by ignite » 02 Nov 2008, 00:39

Tin sa contrazic pe autorul mesajului prim. Aceasta problema a uzucapiunii comporta mult mai multe probleme decat credeti dvs. Toate subsumate problemei constand in identificarea paratului. Si costa...

MAGDUTA

Re: CAUT AVOCAT pentru UZUCAPIUNE BUCURESTI SECTOR 2

Post by MAGDUTA » 05 Nov 2008, 15:39

12345 wrote:Am un teren - 350m, de peste 30 ani. Pe 200m m acte de v-c, cei 150m la Est, continua cu cel din acte. Acest teren 350m il am ingradit si folosit - ca un adevarat propietar e peste 30 ani, fara ca cineva sa isi ceara vreun drept.
Vreau sa cer drept de uzucapiune.
Nu stiu cine ar putea fi propietarul decat cum indica din actul meu de v-c pe cei 200m - ca la Est vecin este X. Eu pe acest X nu -am vazut niciodata si nici nu am vreo idee daca traieste - daca are vreo adresa pe undeva
La primarie este indicat ca fiind pe numele meu partea de teren pentru care vreau sa invoc uzucapiunea.

Vreau ca in instanta sa mi se recunoasca dreptul de propietar prin uzucapiune.

Dresc sa se ocupe cineva de acest caz care dupa cum va dati seama nu implica probleme juridice.
deea e ca eu sunt foarte ocupat si nu am timp sa ma plimb in instanta si nici dupa avocat de aceea sper ca voi gasi un avocat care se va ocupa in intregime de acest caz.

Vom putea sta de vorba ricand in zona Piata Romana - nu am timp sa merg la sediu avocatului.


ID. MASTERJURIST
cred ca am si eu si eu o problema asemanatoare .Parintii mei vor sa imi "vanda" o bucata din terenul unde ei sunt proprietari. Toate bune si frumoase pana in momentul in care am vrut sa facem cartea funciara (mentionez ca trenul nu a avut pana acum carte funciara) in urma masuratorilor facute terenul din realitate este mai mare decat cel din acte, adica in acte este vorba de 375 mp iar in realitate sunt 415 mp.Parintii mei au cumparat tereunul in anul 1988 .. vechii proprietari fiind bunicii mei care la randul lor au cumparat in anul 1961. Am gasit un certificat de mostenitor al vechiului proprietar cel din anul 1961 unde se spune ca suprafata este de 411 mp ..Vecinii din jur au toti carti funciare facute .. banuiesc ca lor terenul le-a coincis cu cel din acte . Intrebarea mea este ce pot sa fac sa rezolv aceasta situatie ..va multumesc !

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests