ordonanta presedintiala

Discutii privind procedura civila
Post Reply
hanibal

ordonanta presedintiala

Post by hanibal » 15 May 2008, 18:42

X incheie cu Y un contract de comodat prin care X il lasa pe Y intr-un spatiu delimitat sa desfasoare activitate comerciala. Singura obligatie a lui Y era sa repare peretii exteriori ai spatiului pana la sfarsitul perioadei contractuale (peste un an). La putin timp X pune lacat pe usa si nu il mai lasa sa intre pe Y.
Y cere prin ordonanta presedintiala sa oblige instantab pe X sa ii permita accesul.
La primul termen X solicita proba cu martori prin care doreste sa probeze ca Y nu isi indeplineste obligatiile contractuale???????!!!!!
Intrebare: daca se discuta despre indeplinirea obligatiilor contractuale nu se intra pe fond?
Sau imi scapa ceva?
p.s. eu tin cu Y :lol:

hanibal

Post by hanibal » 15 May 2008, 20:59

Curiozitatea mea era cum de s-a admis proba cu martori pentru a se proba ceva ce are legatura cu fondul cauzei in conditiile in care nejudecarea fondului este una din caracteristicile ordonantei . Asta ca sa fiu mai clar...

jojo

Post by jojo » 15 May 2008, 21:44

Am inteles la prima strigare ce te intere :razz: ..da, se poarta incuviintarea administrarii unor probe, fireste de asa natura, incat sa nu atraga tergiversarea solutionarii cererii...
personal nu sunt pentru primirea probelor, dar care mai de care judecator...

gavril

Post by gavril » 16 May 2008, 07:59

da. si eu am avut martori intr-o ordonanta presedintiala.

parerea mea e ca se tergiverseaza cu martorii ...

parole

Post by parole » 16 May 2008, 14:04

Cred ca depinde de la caz la caz. Nu poti respinge de plano cererea de a se administra proba cu martori. Daca dezbaterile se prelungesc mai mult decat ce inseamna o "pipaire a fondului", atunci respingi cererea de ordonanta ca inadmisibila. Daca nu, o rezolvi.

jojo

Post by jojo » 16 May 2008, 21:39

Apoi, in speta data, cunoasterea aparentei dreptului chiar necesita un mega efort intelectual, sa fim seriosi.
Data fiind, pe de o parte, sfera de aplicare relativ restransa a ordonantei, iar pe de alta, nevalorificarea definitiva a dreptului, consider ca majoritatea covarsitoare a cererilor pot fi solutionate fara a proceda la administrarea de probe, ca doar se vede cu ochiul liber si din capul locului ce si cum.

hanibal

Post by hanibal » 19 May 2008, 18:40

si eu sunt de aceeasi parere, nu trebuie sa fii savant sa vezi daca exista o aparenta de drept in cazul meu...
Sunt curios daca il lasa pe parat sa dovedeasca faptul ca reclamantul a produs stricaciuni, judecatorul reuseste sa transforme actiunea mea in una in pretentii....???? :-x
Cam in directia asta merge totul... si parea atat de simplu la inceput... :?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests