depunere acte dupa ce cauza ramane in pronuntare

Discutii privind procedura civila
excalibur

depunere acte dupa ce cauza ramane in pronuntare

Post by excalibur » 12 Aug 2005, 08:22

Cauza ramane in pronuntare, se amana pronuntarea si cand se depun concluzii scrie se anexeaza acte care nu au fost puse in discutia partilor.
Ii este permis instantei sa ignore aceele acte sau trebuie sa repuna cauza pe rol?

kinga

Post by kinga » 12 Aug 2005, 08:39

Daca de actele respective depinde solutionarea cauzei trebuie sa repuna pe rol.

excalibur

Post by excalibur » 12 Aug 2005, 08:51

Ar putea instanta singura, fara sa puna in discutia partilor, sa aprecieze ca actele respective pot sau nu pot influenta solutia?

kinga

Post by kinga » 12 Aug 2005, 09:25

De ce nu.. dar nu este legal. Partea adversa are dreptul sa propuna si el probe, iar pe de alta parte dispozitiile art. 167 al.2 C.pr.civ. sunt clare, nu?
Eu am avut un caz in care am depus acte cu concluziile scrise, s-a tinut cont de ele.. noroc ca adversarul nu a fost prezent, iar in motivare s-a retinut ca actele au fost depuse in sedinta , iar instanta a apreciat ca nu este necesar comunicarea lor.
Un prieten judecator care respecta cu sfantenie dispozitiile C.pr.civ., este super revoltat cand cineva depune acte cu concluziile. Strict pe procedura civila nu poti depune acte dupa inchiderea dezbaterilor, drept pentru care el intotdeauna repune cauza pe rol.

PS Tot o speta inventata de tine?

excalibur

Post by excalibur » 12 Aug 2005, 09:41

Inventata, dara! :grin:

kinga

Post by kinga » 12 Aug 2005, 09:43

Dar te pricepi......

excalibur

Post by excalibur » 12 Aug 2005, 09:46

La inventat spete da, dar la rezolvat mai putin. :mrgreen:

dinubocos

Post by dinubocos » 12 Aug 2005, 10:25

De data asta ai inventat...roata. Ca in practica se intampla tot timpul asa ceva. Si modul in care procedeaza judecatorii este, sa-i zicem...neunitar.

excalibur

Post by excalibur » 12 Aug 2005, 10:26

Dar corect cum este, dupa parerea ta?

dinubocos

Post by dinubocos » 12 Aug 2005, 10:31

Sunt de acord cu Kinga.
Orice inscris depus trebuie pus in discutia partilor.
Inscrisurile depuse dupa incheierea dezbaterilor sau odata cu concluziile scrise fie nu vor fi luate in considerare fie determina repunerea cauzei pe rol. Orice alta solutie mi se pare in afara legii.

oana_dan

Post by oana_dan » 16 Aug 2005, 20:29

Ce fericit esti ca ai inventat speta! La primul meu loc de munca ma certam zdravan cu patronul pt. diverse chestii, printre care si faptul ca am fost nevoita sa anexez la concluzii mai multe documente "ca sa le vada judecatorul". :(

CARMEN_L

Post by CARMEN_L » 17 Aug 2005, 14:49

Sub nici o forma nu este permisa depunerea de noi acte dupa ce cauza a ramas in pronuntare. Daca faci apel castigul procesuluyi este garantat.Asta daca ai pierdut fondul.

croc

Post by croc » 17 Aug 2005, 15:56

carmen, eu as nuanta un pic si as spune ca daca depui acte odata cu concluziile si instanta iti da castig de cauza pe baza lor, castigi apelul;
asa, daca instanta nu le ia in considerare nu are de ce sa-ti dea castig de cauza instanta de apel.

nicuvar

Post by nicuvar » 17 Aug 2005, 16:12

Dar daca a ramas cauza in pronuntare, s-a pronuntat si tu gasesti o citatie pentru aceeasi cauza, dar peste 2 saptamani? Se intampla ceva? Nimic. Dar te poti folosi de acest lucru in calea de atac? Citare incorecta, tardiva, ceva.
Caz concret: pronuntare in 13, la ora 14, citatia are semnatura de primire in 13, ora 14,45 cu termen in 27.

croc

Post by croc » 17 Aug 2005, 16:13

nulitate :evil: :twisted:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests